2024. october 7., Monday

Éledezik az Sepsi OSK, de a 4-0 azért túlzás

Négy sérült játékos (Păun, Oteliță, Oberlin és Drăghiceanu) nélkül utazott Nagyszebenbe, a labdarúgó Szuperliga 12. fordulójának mérkőzésére a Sepsi OSK, Valentin Suciu pedig húzott néhány merészet a kezdőcsapat összeállításánál. A döntés bejött, a csapat sokkal jobban játszott, mint az utóbbi időben, megérdemelt győzelmet aratott, de a 4-0-s végeredmény ne tévesszen meg senkit, s legkevésbé maguk a szentgyörgyiek nem szabad abban a tévhitben ringassák magukat, hogy most már ők a Real Madrid. Ha a VAR nem menti meg őket, akár fordított irányba is billenhetett volna a találkozó.

Kimaradt a kezdőcsapatból Nagyszebenben két abszolút biztosnak hitt kezdőjátékos, ezzel lepte meg a szurkolókat és elemzőket Valentin Suciu vezetőedző. Alimi az FCSB ellen döntően hibázott, egyébként is sokat lassította a játékot, és több rossz passzt is kiosztott, így most a padon maradt, noha sem Liviu Ciobotariu, sem Bernd Storck soha nem hagyta volna ki a kezdőből. A nagyobb meglepetés azonban Gyenge beküldése volt a kapuba Niczuly helyett. Suciu mintegy azt üzente mindezzel: nálam nincsenek biztos kezdők, tessék kiérdemelni a bizalmat. A korhatáros játékos esetében a választás El-Sawyra esett, és a marosvásárhelyi születésű, egyiptomi édesapával és a magyar édesanyával rendelkező csatár gyakorlatilag bejátszotta magát a jövőre nézve is a kezdőbe.

A húzás a középpályán mindenképpen bejött, Szota és Kallaku is aktívabb volt Alimi híján, számos labdát loptak, a passzjáték is jobban működött. Paradox módon Niczuly hiánya direktebbé tette a Sepsi OSK játékát, hiszen Gyengének nem olyan jó a lábjátéka, így ritkábban passzoltak neki hátra. A fiatal kapuson érződött a szuperligás tapasztalat hiánya, két fontos védése volt ugyan, de a beadásokra rendre rosszul mozdult ki, és ez egy-két alkalommal majdnem megbosszulta magát.

A kezdeti percekben az OSK lassan átvette az uralmat a középpályán, és a 13. percben Matei enyhe szögben a hatos előtt találta magát ellenfél nélkül, de csúnyán elrontotta a lövést. Egy perccel később azonban Dumitrescu beadására jól rajtolt rá El-Sawy, megelőzte Gonçalvest, fejese pedig a bal felső sarokban kötött ki.

A vezető gól után az OSK elreteszelte a tizenhatosa előtti részt, s ennek következtében a Hermannstadt az első félidőt nemcsak helyzet, de szöglet és kapura lövés nélkül is zárta. Eközben az OSK inkább már az ellentámadásokra alapozott, s ha Matei jobb napot fog ki, több helyzetet is összehozhatott volna. A 25. percben Ștefan így is kapott egy jó keresztlabdát El-Sawytól, de melléfejelt, majd a 41. percben Coman egy szöglet után fölé-. Egy perccel később egy mintaszerű ellentámadásból növelte előnyét a szentgyörgyi csapat: Matei ugrott ki a leshatárról (meg is vizsgálta a VAR, és rendben találta), kipöckölte a jobb oldalon felrobogó El-Sawy elé, aki a hosszúnál érkező Ștefan elé tálalt, utóbbi bevetődve küldte a hálóba. A 45. percben ugyancsak Ștefan volt az ötösön a címzett, de ezúttal Antwi ki tudta vágni, noha a kapus már verve volt.

A második félidő elején, ahogy a cserékből is számítani lehetett rá, nagy lendülettel kezdett Nagyszeben, és a 47. percben Buș egy helyezett lapos lövéssel máris alaposan próbára tette Gyengét. Aztán az 52. percben Coman lehűthette volna a kedélyeket, de nyolc méterről középről, anélkül, hogy védők lettek volna előtte, belelőtte Căbuzba. Ez pedig az 55. percben szinte megbosszulta magát, amikor egy bal oldali szögletet Murgia megcsúsztatott fejjel az ötös rövid oldaláról a hosszú sarokba. A gólt a játékvezető megadta, aztán hosszú percekig tartó videós vizsgálódás után a lesen álló Chițut szankcionálta, aki kicsit odébb taszította Gyengét. Maradjunk annyiban, erősen véleményes döntés volt, és az OSK játékosai összetehetik a kezüket köszönetképpen, hiszen ekkor megfordulhatott volna a meccs. A 63. percben újabb nagy lehetőség maradt ki Gyenge kapuja előtt, amikor az OSK kapusa rosszul mozdult ki egy beadásra, a labda Chițu elé pattant, akinek a bombáját Dumitrescu agyrázkódást kockáztatva mentette fejjel szögletre.

Valentin Suciu három cserével próbálta felrázni  beszorult csapatát, és ez ismét jó döntésnek bizonyult. Az alig beállt Nešković cselezett a tizenhatos bal oldalán, A. Oroian buktatta, és a szintén alig beküldött Alimi a maga flegma módszerével értékesítette a büntetőt. 3-0-nál gyakorlatilag el volt döntve a meccs, a Hermannstadt becsületből még próbálkozott, s a 80. percben Neguț próbára tette Gyengét, ugyanakkor az OSK ellentámadásból néhány ordító lehetőséget hagyott ki. A 77. percben Alimi 20 méteres lövését Căbuz kitolta a jobb alsóból, a 88. percben a színegyedül elfutó Matei a kapu mellé küldte, a 90+6. percben Coman az ötös sarkáról belelőtte a kapusba, noha a kapu előtt Batzula egyedül várta a labdát. Végül a 90+8. percben Nešković lendült meg a bal oldalon Matei passzából, és a hosszú sarokba csavart.

A bajnokságban most két hét szünet következik, elég idő, hogy a csapat kijózanodjon a győzelmi mámorból, mert ennyire nem voltak jobbak, és ez veszélyes lehet. A következő meccset október 19-én játsszák hazai pályán este negyed héttől az aradi UTA ellen.

Szuperliga, 12. forduló: Nagyszebeni Hermannstadt – Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK 0-4, Botosáni FC – Bukaresti Rapid 1923 2-0, Bukaresti FCSB – Bodzavásári Gloria 3-2.

Szuperliga, 12. forduló: Nagyszebeni Hermannstadt – Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK 0-4 (0-2).

Nagyszeben, városi stadion. Vezette: Marcel Bîrsan (Bukarest) – Radu Ghinguleac (Bukarest), Mircea Grigoriu (Bukarest). Tartalék: Claudiu Gaitin (Temesvár). Videóbíró: Iulian Dima (Bukarest). Segéd-videóbíró: Cristina Trandafir (Bukarest). Ellenőr: Eduard Dumitrescu (Pitești).

Hermannstadt: Căbuz – Antwi (46. A. Oroian), Găman, Gonçalves, Murgia (75. Neguț), Ivanov (85. Kujabi), Balaure, Deaconu (46. Buș), Stoica (75. Iancu), Chițu.

Sepsi OSK: Gyenge – Haruț, Ciobotariu, Ňinaj, Dumitrescu, Ștefan (68. Alimi), Szota (82. Sigér), Kallaku (68. Nešković), El-Sawy (68. D. Oroian), Matei (90+3. Batzula), Coman.

Gólszerzők: El-Sawy (14.), Ștefan (42.), Alimi (71. – büntetőből), Nešković (90+8.).

Sárga lap: Stoica (60.), Bejan (70.), Găman (77.), illetve Ștefan (32.), Sigér (89.), Haruț (90+7.).

Fotó: az FC Hermannstadt közösségi oldala