Május 30. és június 4. között került sor a budapesti Magyarság Házában az Éltető hagyomány: Kárpát-medencei örökségünk című nemzeti tehetséggondozó program zárórendezvényére.
Május 30. és június 4. között került sor a budapesti Magyarság Házában az Éltető hagyomány: Kárpát-medencei örökségünk című nemzeti tehetséggondozó program zárórendezvényére, amelyen a dicsőszentmártoni Kökényes Néptáncegyüttes négy táncosa (Korpos István, Bertoldi Noémi, Varga Attila, Bényi Dalma-Delinke) kapta azt a megtisztelő felkérést, hogy Erdélyt képviselje.
A rendezvény előzményei 2013 decemberére nyúlnak vissza, amikor is a Nemzeti Tehetségprogram keretében az Emberi Erőforrások Minisztériuma meghívásos pályázatot írt ki, amelynek célja a magyar kulturális örökség, a nemzeti hagyományok és a népi kultúra megőrzése volt. A program célcsoportjai a Kárpát-medence és a Kárpáton túli területek öt nagyobb régiójából (Erdély, Felvidék, Vajdaság, Kárpátalja, Csángóvidék), valamint a Magyarországról meghívott fiatal néptáncosok és népzenészek voltak. Régiónként egy együttest választottak ki, Erdély esetében a dicsőszentmártoni Kökényes Néptáncegyüttes tánckarára esett a választás, mintegy újabb megerősítésként, illetve elismerésként a népi hagyományok ápolása és továbbörökítése terén tett magas színvonalú munkásságukért. A szervezők a tehetséggondozó program szakmai irányítására a népi kultúra jeles szakembereit kérték fel, mint: Könczei Árpád zeneszerző, koreográfus, néptánckutató, Balla Zoltán néptáncpedagógus, Blaskó Csaba népzenész.
A pályázat célkitűzése szerint a tehetséges fiatal néptáncosok és népzenészek közös hagyományátadó képzésen, és az ennek eredményeként megszülető budapesti gálaműsorban vettek részt. A budapesti műhelyfoglalkozást helyi felkészítő és gyűjtőmunka előzte meg helyi mentorok, szakmai vezetők segítségével. A program záróakkordjaként a szakmai vezetés és a fellépők a régiónként feldolgozott hagyományokból és népszokásokból, helyi tánc- és zenekincsekből közösen alakították ki a közös, a hagyományokat felvillantó Kárpát-medencei magyar népi kultúra „panorámaképét” bemutató táncelőadást Kárpát-medencei kaleidoszkóp címmel, amelyet hatalmas sikert aratva mutattak be a nagyközönség előtt június 4-én, a nemzeti összetartozás napján. A gálaműsor keretében a fellépők ízelítőt adtak nemcsak saját tájegységük néptánc- és népdalkincséből, de ugyanakkor közös produkciók is gazdagították a műsort: gyimesi táncok, dél-alföldi ugrós és kalotaszegi legényes, valamint szatmári táncok.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató