Ádámos község polgármesterével, Miklós Tiborral (fotó) a községben zajló beruházásokról és tervekről, a megnyert pályázatokról, a közbeszerzési eljárások körüli nehézségekről beszélgettünk. Ősszel remélhetőleg új épületben kezdik a tanévet a környékbeli apróságok, és az aszfaltozás is elkezdődhet.
A községközpontban, a polgármesteri hivatal szomszédságában épül az új napközi otthon, mely a helyi, a királyfalvi, sövényfalvi kisgyermekes szülőknek jelenthet segítséget. Az uniós finanszírozással épülő napközi otthon és óvoda nyolcvan százalékban elkészült. Jelenleg a bútorzat és a felszerelés közbeszerzése zajlik, tanévkezdésig remélhetőleg sikerül átadni az új létesítményt. A vidékfejlesztési minisztérium révén megvalósuló közel kétmillió lejes létesítmény alapjait 2016 novemberében tették le. A kivitelezés 36 hónap, a tervek szerint 2019 októberében adják át az uniós támogatással épülő tanintézményt. A vidékfejlesztési program keretében megpályázott napközi otthon 354.967 euróba kerül, tervező a Media Marketing Kft., kivitelező a Tehnic Trust Kft.
A másik fontos projektjük a 6,2 millió lejes pályázat 7,7 km leaszfaltozására a község négy településén, a forgalmasabb utcákat részesítve előnyben. Ebből egymillió euró uniós támogatás, a többi az önkormányzat önrésze. Négy alkalommal írtak ki közbeszerzést az aszfaltozásra, de jelentkezők hiányában mind ez ideig nem sikerült elkezdeni a munkálatokat. Vélhetőleg a sáncok, átereszek építése miatt nem került olyan vállalkozás, amely a feltételeknek eleget téve szakszerűen elvégezhetné az aszfaltozással egyidejűleg a mederépítéseket is. A cégvezetők szerint kevés a kézi munkaerő, ez is egyik hátráltató tényező lehet. Az önkormányzat elöljárója azonban abban reménykedik, hogy őszig sikerül megtalálni a megfelelő kivitelezőt, és elkezdhetik a tervezett utcák korszerűsítését is.
Az ádámosi iskola épületegyüttesét kormányfinanszírozásból tervezik felújítani, a küküllődombói iskolát a POR programon keresztül szándékoztak felújítani, a két iskola korszerűsítéséhez kétmillió eurós finanszírozással számoltak. A külső-belső felújítások keretében nyílászárók cseréjét, mellékhelyiségeket, hőszigetelést, kerítést, a sportpálya és a fűtésrendszer kialakítását tervezik. A küküllődombói iskola felújítására leadott pályázatra azonban nem kaptak támogatást, így saját költségvetésből cserélik ki a nyílászárókat és végzik el a legszükségesebb javításokat.
Fotó: Nagy Tibor
Készül a szennyvízhálózat
Királyfalván és Sövényfalván elkezdték a szennyvízhálózat kiépítését, a 23 millió lejes kormánytámogatási szerződést tavaly írták alá. A község szennyvízhálózata a dicsőszentmártoni szennyvíztisztító állomásra csatlakozik majd.
Küküllődombó és Ádámos szennyvízhálózatát az Aquaserv által egykor megpályázott uniós mestertervbe foglalták, így annak ellenére, hogy az elakadt, ezt a két települést nem lehetett belefoglalni egy újabb szennyvízhálózati projektbe. Amint a polgármester tanácsosa, Fülöp Örs elmondta, azokban az utcákban kezdték meg a fővezeték elhelyezését, amelyekre a közeljövőben aszfaltburkolat kerül.
A sövényfalvi csatornahálózat építése Fotó: Nagy Tibor
A tervek szerint a szennyvizet Sövényfalváról Királyfalvára szivattyúzzák, a Nagyhangáson keresztül pedig Küküllődombó érintésével halad majd a szennyvízvezeték Dicsőszentmárton irányába. Amint beszélgetésünk során hangsúlyozta, fontos a munkálatok elvégzésének sorrendje, mivel a szennyvízhálózat lefektetését az aszfaltozás és a járdák felújítása követi. A munkagépek hiánya egyre nyilvánvalóbb volt, ezért vált szükségessé egy saját buldoexkavátor, amit 56.000 eurós pályázattal sikerült beszerezni.
Küküllődombón is kezdődhet a patakmeder korszerűsítése
Az árvízvédelmi munkálatok keretében régóta esedékes volt a településeken áthaladó patakok medrének a rendbetétele, ami a felhőszakadásokat kísérő villámáradások megelőzése végett vált egyre sürgetőbbé.
A Küküllődombót átszelő nagypatak mederszélesítését, -mélyítését, betonozását kezdik el, ugyanakkor tíz hidat építenek újjá a településen, a napokban kiadták az engedélyt a munkálat megkezdésére. A beruházás hozzávetőleg egymillió lejbe kerül. Ádámoson nemrég fejezték be saját költségvetésből és a megyei tanács hozzájárulásával a Veres-patak medrének (fotónkon) a mélyítését és betonozását, a hidak, átereszek megemelését. Amint az elöljáró elmondta, a múlt heti felhőszakadás a patakmeder gyakorlati hasznát igazolta, mert ezúttal nem öntötte el a víz azokat az ingatlanokat, amelyeket annak előtte rendszeresen elárasztott, a kibetonozott mederben gyorsan leszaladt és a Kis-Küküllőbe ömlött a hirtelen lezúduló víz. A királyfalvi és sövényfalvi patakokat kitakarították, Sövényfalván két hidat kell még újjáépíteni, a minisztériumi jóváhagyást arra is megkapták.
Eredményes tanévet zártak
A 2018/2019-es tanévben a Küküllődombói Általános Iskolának hatvanöt tanulója volt. Az I-VIII. osztályos magyar tagozat mellett egy összevont elemi osztályban tanulnak a román anyanyelvű diákok, az oktatást 12 szakképzett pedagógus végzi.
Székely Varga Mária Melinda helyettes igazgató megkeresésünkre elmondta, az idei tanévet is jó eredményekkel zárták. Tizennégy nyolcadikos diák ballagott el a küküllődombói iskolából, akik – három kivételével – a dicsőszentmártoni Andrei Bârseanu Elméleti Líceumban folytatják tanulmányaikat. „Komoly munkát tudhatunk magunk mögött, ezt bizonyítják a jó tanulmányi eredmények, valamint a különböző versenyeken elért sikerek. A második osztályosoknak szervezett mesemondó verseny megyei szakaszán iskolánk tanulója III. helyezést ért el, és továbbjutott az országos szakaszra, a gimnazista tanulók részt vettek a román, magyar és nemzetiségi történelemből szervezett tantárgyversenyek megyei szakaszán, román nyelvből három, míg nemzetiségi történelemből négy tanuló részesült dicséretben, ugyanakkor iskolánk háromtagú csapata III. díjat szerzett a Jancsó Benedek történelmi emlékverseny országos szakaszán. Az említetteken kívül általános műveltségi, hagyományőrző, helyesírási, angolnyelv-tudást felmérő, sőt szavaló- és táncversenyen is részt vettek diákjaink. A tanulás mellett a nevelés és a közösségformálás sem maradt el, szüreti bál, farsang, vallásos és történelmi megemlékezések, önkénteskedés, kirándulások tették színesebbé a tanévet. A képességvizsga kapcsán megtudtuk, hogy viszonylag jól szerepeltek, talán a román nyelv és irodalomból kapott tétel jelentette a legnagyobb kihívást, akárcsak megyeszinten a nyolcadik osztályos diákoknak” – foglalta össze az idei eredményeket az aligazgató.
Ballagás a küküllődombói iskolában Fotó: Kun Attila Árpád
1.500 parcellát telekeltek
A külterületek országos ingyenes kataszterezési programjában is részt vesznek – válaszolta kérdésünkre az elöljáró. A program keretében az első szerződéseket lezárták, következik a második, és aláírták a harmadik finanszírozási szerződést is.
Egyelőre 1.500 parcellát telekeltek, kifüggesztették az önkormányzat hirdetőtábláján, és hatvan nap áll rendelkezésre az óvásokra. Községszinten az APIA-s területalapú támogatásokban részesülő mezőgazdasági területeket mérték fel elsőként. A legnagyobb gondok a rendszerváltás utáni nemtörődömségből fakadnak, mivel több birtoklevelet adtak ki, mint amennyi terület volt, valamint a településekhez közel eső kerthelyiségek esetében akadtak nézeteltérések, mert azok elhelyezkedéséhez az egykori tulajdonosok és örököseik ragaszkodnak.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató