„Bemelegítő” az Európai Tanács csúcstalálkozójához
2016-10-02 15:57:09
- Mózes Edith
Az Európai Parlament a héten ratifikálná a tavaly Párizsban kötött globális klímavédelmi megállapodást.
Az Európai Parlament a héten ratifikálná a tavaly Párizsban kötött globális klímavédelmi megállapodást. Ez az egyik legfontosabb pontja az EP e heti strasbourgi plenáris ülésének. De egyebek között szó lesz a migrációról, Oroszországról, a kereskedelempolitikáról, valamint a lengyel nők jogairól is.
Az EP a Tanács és a Bizottság részvételével a következő, novemberi marokkói tárgyalási fordulóról is vitázik. A vonatkozó állásfoglalási indítványban a képviselők azt sürgetik, hogy az aláírók növeljék kibocsátás-csökkentési kötelezettségvállalásaikat. Vita szerdán, szavazás csütörtökön.
EU-csúcselőzetes
Az Európai Tanács október 20-21-i ülése előtti „bemelegítésként” a Parlamentben szerdán reggel megvitatják a migrációval, az orosz kapcsolatokkal és a kereskedelemmel kapcsolatos legfontosabb fejleményeket a Bizottság és a Tanács képviselőivel. Az EU állam- és kormányfői Brüsszelben találkoznak majd, ahol az EP elnöke mond nyitóbeszédet.
Szigorítják a kínzásra használható termékek exportját
A harmadik világ országaiban halálbüntetésre és kínzásra használható termékek és szolgáltatások kereskedelmét meggátoló új uniós szabályokról vitáznak és szavaznak kedden a képviselők. A tagállamokkal folytatott tárgyalások során a Parlament sikeresen emelte be az új szabályok közé, hogy az ilyen termékeket tilos legyen reklámozni és az EU-n keresztül szállítani. Vita kedden, szavazás szerdán lesz.
A halálbüntetés és kínzás elleni harcban az EU legfontosabb eszköze a kereskedelmet korlátozó 2005-ös tanácsi rendelet. A rendelet megtiltja a kizárólag kínzásra és halálbüntetésre használható tárgyak – villamosszékek, automatikus fecskendőrendszerek, tüskés hüvelykbilincsek – kereskedelmét, és korlátozza, kiviteli engedélyhez köti azokét, amelyeket más célokra terveztek, de a fenti célokra is használhatók (tömeg-oszlatáshoz használt eszközök, méreginjekciókhoz is használt nyugtatók). A rendeletet civil szervezetek sokat kritizálták amiatt, hogy továbbra is teret enged az ilyen áruk kereskedelmének, közvetítésének és reklámozásának. Az EP 2010-es állásfoglalása nyomán a Bizottság jogalkotási javaslatot fogadott el a szöveg módosítására.
Vita a görög gazdasági reformokról
A képviselők Pierre Moscovici uniós biztossal kedden délután vitatják meg, hogyan haladnak a görög reformintézkedések és mi várható az Athén és hitelezői közti új tárgyalásoktól. Az EP a Roberto Gualtieri (S&D, Olaszország) által vezetett munkacsoporton keresztül követi nyomon a Görögországnak nyújtott pénzügyi segítségnyújtási programot.
Kérdések az összeférhetetlenségről
Miután a közelmúltban több jelenlegi és egykori bizottsági vezető üzleti kapcsolatairól jelentek meg információk, a képviselők kedden az összeférhetetlenségi szabályokról faggatják a Bizottságot. Legutóbb Neelie Kroes volt holland versenyképességért felelős biztos került össztűz alá, amikor kiderült, hogy nem vallotta be bahamai offshore cégét, miközben Brüsszelben épp az üzleti világ ellenőrzése volt a feladata. De José Manuel Barroso volt bizottsági elnököt is sokan kritizálták, hogy nyáron a Goldman Sachsnál vállalt vezető pozíciót. Az ügyben az európai ombudsman is megszólalt.
Disputa a lengyel nők jogairól
Az EP szerda délután folytat vitát a lengyel szexuális és reprodukciós jogok további szigorításának terveiről. A képviselők elsősorban a nők abortuszhoz való hozzáférését és a lombikprogramok embrióinak felhasználását érintő törvényjavaslat miatt aggódnak.
Vita Calais-ról
Kedden délután lesz vita a Calais körül kialakult informális menekülttáborról. A helyszínen járó francia kormányfő azt mondta, hogy a tábort az év végéig felszámolják, ehhez pedig Angliától kért segítséget. A francia kormány szerint mintegy hétezer, a civilek szerint tízezer menekült és migráns – köztük ezer kísérő nélküli gyermek – lakik a táborban és várja, hogy eljusson Angliába.
(Forrás: az Európai Parlament Tájékoztatási Irodája Magyarországon)