Örömteli hétvégét zártunk mindnyájan, akik számára fontos, hogy a szórványközösségekben élő gyermekek a legjobb körülmények között színvonalas anyanyelvi oktatásban részesülve büszkén őrizhessék meg önazonosságukat a rájuk leselkedő beolvadás helyett.
Örömteli hétvégét zártunk mindnyájan, akik számára fontos, hogy a szórványközösségekben élő gyermekek a legjobb körülmények között színvonalas anyanyelvi oktatásban részesülve büszkén őrizhessék meg önazonosságukat a rájuk leselkedő beolvadás helyett. Mert igaz a mondás, miszerint a nemzet fája akkor maradhat meg egészségesnek, ameddig a hajszálgyökerei is élnek és táplálják. Ezt a célt szolgálja a látványosan megújult nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium, amelyet kiváló iskolapolitikával irányítanak. Talán még ennél is nagyobb öröm számunkra, hogy hat év után Szamosújváron új szórványiskolát avattak, amely 30 mezőségi település diákjai számára biztosítja, hogy igényes, korszerű, barátságos környezetben anyanyelvükön tanuljanak.
Az iskola építését 1993-ban megelőzte a Téka Alapítvány létrehozása, amely először a szakembereket nevelte ki, megalapította a Téka Művelődési Központot és 2000-ben egy szórványbentlakást a Mezőségi Szórványoktatási Programhoz csatlakozva. A cél az volt, hogy befogadják a Mezőség és a Szamoshát olyan falvaiban élő magyar gyermekeket, ahol megszűnt a magyar iskola, és a szülők anyagi helyzete nem teszi lehetővé, hogy más településen iskoláztassák a gyermekeiket. A szamosújvári szórványkollégium korszerű körülményeket biztosított bentlakói számára, akik a város három iskolájában tanultak. A bentlakásban a tanulási feltételek és a felzárkóztató tevékenységek mellett néptánc-, népdal-, népzene-, társastánc-oktatás, kézműves-foglalkozások, irodalmi, bibliai, multimédiás kör, gazdag könyvtár, népszerű közösségfejlesztő programok teszik lehetővé bentlakók sokoldalú fejlődését. A Téka fogadja be a válaszúti Kallós-szórványközpontban, valamint a környező falvak még meglévő elemi és általános iskoláiban 1-4. és 1-8. osztályt végzett mezőségi diákokat. Már a bentlakás létrehozásakor felmerült, hogy a három iskola helyett jó lenne egy szórványoktatási központban összegyűjteni a magyarul tanuló diákokat.
2010 szeptemberében tették le a szamosújvári magyar iskola alapkövét, abból a meggondolásból, hogy az asszimiláció ellen az átlagosnál magasabb színvonalú, minőségi oktatást nyújtó iskolák építésével lehet érdemben cselekedni. Azóta remények és csüggedések közepette épült a tanintézmény a helyhatóság által ingyenesen a rendelkezésükre bocsátott területen, amelybe téglajegyek vásárlásával a lakosságot is bevonták, de végül a magyar kormány jelentős támogatásával sikerült felépíteni a 470 magyar tagozatos diákot befogadó iskolát. Ebben oroszlánrésze van Balázs-Bécsi Attilának, a Téka Alapítvány elnökének. Az általa vezetett munkaközösség „felfedezte a szétszóratás és beolvadás ellenszerét, az összefogást”, hangzott el Potápi Árpád nemzetpolitikai államtitkárnak az avatóünnepségen mondott beszédében. Ez az összefogás tarthatja meg „az értékekben gazdag mezőségi közösséget”, amely értékes népzenei és néprajzi hagyományaival a magyar nemzet szerves részét képezi.
Gratulálunk a Fehér és Kolozs megyei szakembereknek, akik értik és érzik a szórványoktatás fontosságát. Hadd jegyezzük meg, hogy a válaszúti Kallós Alapítvány vállalta megyénkben a nagysármási szórványbentlakás felépítését és működtetését, hogy a 30 kilométeres körzetben egyedüli magyar tagozatot menteni lehessen. A bentlakás berendezésében és fenntartásában civil szervezetek, cégek és magánszemélyek segédkeztek, de az önálló osztályok megőrzését elősegítő civilizált tanulási körülmények biztosítását a döntéshozatalt befolyásolható megyei tisztségviselők közül nem volt, aki érdemben felkarolja. Pedig csak egy pillantást kellett volna vetni arra a rozsdás kerítés mögötti salétromos falú, roggyant épületre, ahol az 5-8. osztályos magyar diákok tanulni kényszerülnek a minden kényelmet biztosító, parkosított udvarú központi iskolával szemben.