Időlegesen visszavonták hétfőn liberális kezdeményezői a felsőház napirendjéről a belügyér elleni egyszerű indítványt, a pénteki tragédia nyomán elrendelt gyászra, az áldozatok iránti tiszteletre hivatkozva.
Időlegesen visszavonták hétfőn liberális kezdeményezői a felsőház napirendjéről a belügyér elleni egyszerű indítványt, a pénteki tragédia nyomán elrendelt gyászra, az áldozatok iránti tiszteletre hivatkozva. Pedig pont ezért nem kellett volna, hiszen ha minden igaz, amit hallani az ügy kapcsán, akkor az illető alárendeltségébe tartozó szervek súlyos mulasztásai is hozzájárultak a tűzvészhez.
Az indítványt egy korábbi tragédia, a vélhetően jogsértően igényelt miniszteri konvoj biztosítása közben halálos balesetet szenvedő motorkerékpáros rendőr esete nyomán terjesztette elő az ellenzék, amiatt, hogy az ügy kapcsán a miniszter lenéző és arrogáns magatartást tanúsított. Ami továbbra is fennáll, pusztán azáltal is, hogy nem mond le, ragaszkodik a bársonyszékhez. Mert ebben a hatalomhoz való feltétlen ragaszkodásban merül ki közegének politikai kultúrája.
Ahol a közéleti szereplők hisznek közszolgai mivoltukban, más a szokás. Erre a napokban egy német parlamenti küldöttség vezetője is rávilágított, amikor arról kérdezték, miért nem találkozott delegációja a korrupciós vád alá helyezett román kormányfővel. A finom utalás mellett, hogy ennek egyelőre másokkal vannak megbeszélnivalói, arra is emlékeztetett, hogy az ő szövetségi államfőjük, aki amúgy szinte csak szimbolikus szerepkört tölt be, azonnal lemondott, amint gyanúba keveredett, nem várta meg, hogy vádat is emeljenek ellene. Hogy ne rendüljön meg a közbizalom az általa betöltött tisztségben.
Errefele ilyen aggályaik nincsenek a közéleti szereplőknek, itt a lényeg a hatalom megszerzésén van, amit aztán a befolyási szféra közpénzekkel degeszre tömésére használnak fel. Ebben nincs különbség a jelenlegi hatalom és az ellenzék között. A belügyér körüli botránynak is csak politikai tétje van, mert ha valamiképpen sikerülne távozásra bírni, elfogyna a kormány mögül a parlamenti többség, és jöhetne a hatalomváltás. Feltételesen, mert az ilyen egyszerű indítványnak, amit most halasztottak, nincs konkrét következménye, az elfogadása nem vonja magával az adott miniszter lemondatását.
Így a tegnapi liberális közjáték csak annyiban jött kapóra, hogy a beterjesztők is szolidaritásukat fejezték ki a pénteki tragédia áldozatainak családjai iránt. Ám ez sokkal hitelesebben hangzott volna, ha nem halasztanak vitát, hanem követelik a vétkesek minél hamarabbi felelősségre vonását.