Immár harmadik éve, hogy a szokványostól eltérően, jó hangulatú, színvonalas családi programokkal nyitja meg az új évadot a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház.
Immár harmadik éve, hogy a szokványostól eltérően, jó hangulatú, színvonalas családi programokkal nyitja meg az új évadot a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház. Szombaton a kora reggeli óráktól éjszakába nyúlóan benépesült a színház épülete, valamint az előtte lévő tér, s amellett hogy találkozni, beszélgetni lehetett a kedvenc színészekkel, kulisszajárás, számos gyerekprogram, jóga, torna, koncert és kincskeresés is várta a látogatókat. Ugyanakkor tájékozódni lehetett az új évad repertoárjáról, bérletkínálatáról.
Már a reggeli órákban sokan kilátogattak a Színház térre. Akadtak, akik a Kiss Éva Evelyn és Ferencz Éva vezette, színháztörténeti bemutatóval „fűszerezett” kulisszajárásra neveztek be, amibe Henn János színművész is bekapcsolódott. Oolyan helyekre is be lehetett kukkantani, ahová egyébként a nézőknek nincs bejárásuk, többek között az igazgatói irodába is, ahol Gáspárik Attila vezérigazgató fogadta a látogatókat. Eközben a színház előtti téren a Procardia csapata jó hangulatú reggeli tornával indította a napot, amibe a gyerekek és a felnőttek is előszeretettel kapcsolódtak be, láttunk fiatal anyukát, aki a babahordozóban ülő kisbabájával nevezett be a táncos testmozgásra. Alig ért véget a reggeli torna, a színház emeletén Kiss Bora színésznő máris egy kiadós jógára várta a felnőtteket, délután pedig kolléganője, Benő Kinga jógagyakorlataiba a gyerekek is bekapcsolódhattak, és igen jó mókának bizonyult.
Több mint bábszínház
Igen népszerű volt a gyerekek körében a Csodakert című alkalmazott bábszínházi foglalkozás, amire a színház protokolltermében Kali Barabási Hajnalka és Tálas Ferenc várta az öt-tíz év közötti korosztályt. Tálas Ferenc tanító alkalmazott bábművészet szakon képezte tovább magát. Lapunknak elmondta, ez a foglalkozás kissé túlmutat a megszokott bábszínházi előadáson, ugyanis a báb- és drámajáték ötvözése. Nem egy paravános, színpadon eljátszott előadás, ahol bábokat látnak, hanem a gyerekek maguk is a bábokkal dolgoznak. Nincs egy előre megtervezett forgatókönyv, csupán egy, általában a mindennapi életből merített történetet adnak meg, amely egy olyan témát vet fel, ami az adott korosztályt foglalkoztatja. A feladat az, hogy a gyerekek a bábokkal közösen próbálják megoldani a problémát. Lehetőség adódik ezáltal, hogy aktívan részt vegyenek a megoldásban, hogy véleményt alkossanak, illetve helyzetek merülnek fel, amelyekben dönteniük kell. Rendkívül tanulságos foglalkozás, és nagyon élvezik a gyerekek. Mint mondta, lehet, hogy a szülőknek furcsának tűnik, hogy nem tartózkodhatnak bent a foglalkozás alatt, viszont ha jelen vannak, a gyerek teljesen másként viselkedik, anyunak vagy apunak játszik, nem szabadul annyira fel.
Miután kipróbálták magukat a báb- és drámajátékban, kézműveskedésre is be lehetett nevezni, a Bóni Orsolya nagyernyei óvónő vezette kis műhelyben vécépapír-gurigából rókát, polipot, papírtányérból pedig matyóhímzéses remekművet lehetett készíteni. Az ügyeskedőknek egy kis meglepetés-finomsággal, gumimacival is kedveskedtek. A szomszédos asztalnál arcfestésre ülhetett be az aprónép, kissé odébb pedig a Jatszma.ro sátrában minden korosztály talált kedvére valót. Számos szórakoztató és készségfejlesztő társasjátékot lehetett kipróbálni.
A zene iránt érdeklődő gyerekek Pál Mátyás Áron és Tündérligeti Samu irányításával próbáltak megismerkedni a dobolás alapjaival, a délutáni órákban Ruszuly Ervin zsonglőrmutatványokkal, a Bohemia String Quartet zenerulettre várta a látogatókat, a marosvásárhelyi Rocksuli tehetségei pedig koncertjükkel gondoskodtak a jó hangulatról. A mozgalmas nap éjszakába nyúló karaokéval és retrobulival zárult.
Autogramvadászat színházbérletért
A visszatérő színházlátogatóknak bizonyára van egy-két vagy több kedvenc színészük, akit szívesen látnak viszont a színpadon. A jó hangulatú évadnyitón lehetőség adódott szóba elegyedni velük, készíteni egy közös fotót, vagy akár autogramot kérni a kedvencektől. Mi több, az autogramvadászat értékes nyereményeket is hozott. Kölcze Kata, a színház marketingfelelőse elmondta, a színház csapata számos játékkal kedveskedett a látogatóknak, például akinek sikerült húsz színésztől begyűjteni egy-egy autogramot, az színházbérletet vihetett haza. Ugyancsak az új évadra érvényes bérlettel gazdagodtak azok, akik a kincskeresésben ügyeskedtek, a színház épületében elrejtett kincseket kellett felkutatniuk.
A szokványostól eltérő évadnyitó igen sikeres rendezvénnyé nőtte ki magát, a tapasztalat azt mutatja, hogy minden alkalommal egyre többen kapcsolódnak be a minden korosztályt megszólító programokba. A rendezvény kapcsán Gáspárik Attila, a színház vezérigazgatója elmondta: – Ez a mi „tavaszunk”, kezdődik az évad, és ezúton próbáljuk felhívni a figyelmet arra, hogy mi fog történni az évadban, bemutatjuk az új kollégákat, elbeszélgetünk a közönség azon részével, akik megtisztelnek a jelenlétükkel. Szereténk emberközelbe hozni a színházat, a színészeinket, mert úgy véljük, hogy egy közösségnek az identitását azok a jeles színészek, művészek is meghatározzák, akik bár esténként a színpadon állnak, napközben ugyanabban a közegben élnek, mint bármely néző, ugyanabban a sorban állnak sorba, ugyanazon a piacon vásárolnak, ugyanazon a buszon utaznak – mutatott rá az intézményvezető.
Érdeklődésünkre, hogy a színház nyitása a közönség felé tükröződik-e a nézők számának a növekedésében, Gáspárik Attila kifejtette, ha összehasonlítjuk a lakosság számát a színházlátogatók számával, akkor a marosvásárhelyi Románia leglátogatottabb színháza.
– Ennek ellenére nem vagyok elégedett, mert a cél az lenne, hogy mindenki legalább egy évben egyszer menjen el színházba, és ez sajnos nem történik meg. A kultúrafogyasztás viszonylag alacsony, de ez nem kizárólag a közönségnek a hibája, hanem nekünk is tükörbe kell néznünk, emiatt ezek az események arról is szólnak, hogy meghallgatjuk a visszajelzéseket, illetve megpróbáljuk megszólítani azokat is, akik nem jönnek el az előadásokra – összegzett a vezérigazgató.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató