2024. july 1., Monday

Noha hazai pályán csak egy döntetlent tudott kiharcolni a Sepsi OSK a kazah Aktobe elleni Konferencialiga mérkőzésen, már akkor azt írtuk: a továbbjutás Kazahsztánban fog eldőlni, és a sepsiszentgyörgyieknek jó esélye van annak a kivívására. Hogy a bizakodás nem volt légből kapott, az eredmény igazolta. Nem volt azonban egyáltalán egy sima, könnyed siker, az utolsó percig keményen kellett hajtani érte. Ezzel a győzelemmel egy újabbat lépett előre a Sepsi OSK a nemzetközi kupákban, ahol most már a play-off körig jutott. S talán az idén szerzett pontoknak köszönhetően jövőre, ha újra indulhat, már nem kerül sorsoláskor folyamatosan a második kalapba a csapat neve.

Az aktobei mérkőzést hajszálra ugyanabban az összeállításban kezdte a két csapat, mint a sepsiszentgyörgyit. Ami Liviu Ciobotariu részéről volt meglepetés, hiszen taktikai váltást ígért, ám most is három védekező középpályást állított csatasorba. Annyiban talán jogosan, hogy a házigazdák kezdeti nagy lendületét meg kellett állítani, ám a 20. perc környékétől egyre több támadást vezettek a háromszékiek. Denis Ciobotariu lövése azonban elakadt, majd Mateinek nem jött ki jól a lépés 8 méterre a kaputól. Bár az OSK támadásai voltak fantáziadúsabbak, a 29. percben China hagyta ki az Aktobe legnagyobb helyzetét az első félidőben, a védők között pattogó labdába még bele tudott bökni a hatos sarkán, ám Niczuly fölétolta a labdát. Szünetig még Ştefănescu és Alimi veszélyeztetett távoli lövésekkel, ám előbbié erőtlen, utóbbié pontatlan volt. A legnagyobb helyzet a 42. percben maradt ki, amikor Pokatyilov a tizenhatos vonaláig jött ki Ştefănescut blokkolni, a kapusról kijövő labdát pedig Alimi csúnyán az üresen maradt kapu fölé emelte. A félidő Elder Santana lehetőségével zárult, aki éles szögből föléküldte.

A második játékrész Szamorodov lapos, éles keresztlövésével rajtolt, de Niczuly magabiztosan megfogta a labdát. Aztán ismét az OSK vette át a középpálya irányítását, s előbb Alimi küldte kevéssel a jobb felső fölé, a 61. percben viszont Păun távoli lövésénél Pokatyilov bravúrja kellett. Utóbbi a levegőben úszva ütötte szögletre a bal felsőbe tartó labdát. A mezőnyfölény végül a 66. percben érett góllá. Egy jobb oldali szögletet Păun fejelt közelről a rövid sarokba.

Ezek után várható volt, hogy az Aktobe minden erővel támadásba lendül, azonban egyetlen komolyabb veszélyhelyzetet jegyezhettünk fel Niczuly kapujánál. A 78. percben egy szögletből érkező labdát Elder Santana tolt meg fejjel, Šafranko ért bele, a labda pedig éppenhogy elszállt a felső sarok mellett. Ezenkívül, bár az OSK egyre nehezebben tudta bár néhány passz erejéig megtartani a labdát, már nem forgott igazán komoly veszélyben Niczuly kapuja. Az is igaz, hogy a hosszabbítás perceiben már Pokatyilovval támadtak a hazaik, és úgy tűnt, hogy a védők néha kétségbeesetten vagdossák ki a tizenhatosba záporozó labdákat, de az eredmény már nem változott.

S hogy mit nyertek ezzel a szentgyörgyiek? Két újabb pokolian nehéz hetet, háromnaponkénti meccsekkel, hiszen aligha hihető, hogy sikerül újabb bajnoki találkozót elhalasztani. A csoportkörbe jutás kapujában az ellenfél pedig a sarkkörön túli norvég város, Bodø csapata, a Bodø/Glimt lesz. A norvégok kettős győzelemmel jutottak túl az örmény Pjunyik Jerevánon, és kétségtelenül az eddigi legkeményebb ellenfélnek ígérkeznek a Konferencialigában.

Labdarúgó-Európai-konferencialiga, 3. selejtezőkör, második menet: FK Aktobe–Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK 0-1 (0-0)

Ortalik stadion, Aktobe. Vezették: Daniele Chiffi – Filippo Meli, Giuseppe Perrotti. Tartalék: Livio Marinelli (olaszok). Ellenőrök: Sascha Amhof (svájci), Igor Radojčić (szerb).

Aktobe: Pokatyilov – Kasszim, Jasin, Somko (86. Zsumabek), China (81. Filipović) Raičković (67. Gadrani), Strumia, Tanzsarikov (81. Besszmertnij), Bajtana (67. Niangbo), Elder Santana, Szamorodov.

Sepsi OSK: Niczuly – Ciobotariu, Ňinaj, Bălaşa, Dumitrescu, Alimi (60. Aganović), Rodriguez (90+1. Fr. Junior),  Păun, Matei (80. Varga), Ştefănescu (80. Ion Gheorghe), Šafranko (90+1. Rondón).

Gól: Păun (66.).

Sárga lap: Somko (53.), Elder Santana (57.).

Fotó: a Sepsi OSK közösségi oldala