Ünneplő fehérbe öltözött, megilletődött gyermekek léptek – talán életükben először – színpadra péntek este a Maros Művészegyüttes kövesdombi termében.
Ünneplő fehérbe öltözött, megilletődött gyermekek léptek – talán életükben először – színpadra péntek este a Maros Művészegyüttes kövesdombi termében. Az együttes a marosvásárhelyi Lazarenum Alapítvány által működtetett Lidia otthon lakóinak megsegítésére szervezett fergeteges előadást, amelynek első perceiben az otthonban élő gyermekek mutatkoztak meg a nem éppen telt házas nagyérdemű előtt.
Denisza szülinapja, Vidám iskolakezdés, Örömmel fogadjuk a támogatást, 2013-ban bővült a család, 2015-ben új gyermekek érkeztek – peregtek a háttérben a gyermekotthoni pillanatokat felvillantó, címmel is ellátott képek, miközben gitárszóra bevonult a kis csapat „Kicsi szív, bátran örülj, már nem vagy egyedül” – énekelte a 14 „lidiás”, majd Szabó Lőrinc Ima a gyermekekért című versének egy-egy szakaszát mondták el izgatott egymásutánban. Amikor végül népdalra váltottak, a Maros Művészegyüttes utánpótláscsoportja, a Napsugár tűnt fel a színen, és olvadt be a szülők nélkül felnövő kicsik és kamaszok közé.
Pár percre talán csak a népviselet különböztette meg a „napsugarasokat” fénytelenebb időket megélt társaiktól, akik fegyelmezett rendben hagyták el a közös produkció végén a pódiumot.
– Rendkívüli eseményre gyűltünk össze – köszöntötte a jelenlevőket Barabási Attila, a Maros Művészegyüttes igazgatója. Az intézményvezető felidézte az együttes legelső jótékonysági megmozdulását, amikor – a kulturális intézmények közül elsőként segítve – egy hároméves, májrákkal diagnosztizált kislányért táncoltak. Jó példájuk „ragadós” volt, követőkre talált, így összegyűlt a műtéthez szükséges pénz, és a gyerek életét sikerült megmenteni. Ezt követően egy balesetet szenvedett fiatalember gyógyulását támogatta előadásával a Maros Művészegyüttes, a továbbiakban pedig idősotthonok javára is szerveztek jótékonysági produkciókat. A Lidia gyermekotthon felkarolásának ötlete Barabási Attila egyik szenvedélyével, a motorozással függ össze. Egy fiatal motoros barátjának felesége dolgozik az otthonban, tőle hallott a szülők nélkül felnövő gyermekekről, akiket az előadás első negyedórájában nemcsak a szó átvitt értelmében vette körül a Napsugár.
Barabási Attila beszéde végén arra biztatta a gyermekotthon lakóit, hogy jöjjenek táncolni az utánpótláscsoportba, ahonnan később akár a nagy együttesbe is bekerülhetnek. Henter György református lelkipásztor a Szentírás szavaival, a jézusi tanítással fogalmazta meg az est üzenetét: „Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma” (Máté evangéliuma, 6:11), a többes számra, a „mi”-re, azaz a testvériség fogalmára irányítva a figyelmet. A Vártemplom lelkésze azt is megjegyezte, hogy bár a nagyböjt kezdete szomorkás hangulatot kelthet, Jézus örvendezésre buzdítja tanítványait, és a Maros Művészegyüttes nemes céllal, a „kistestvérekért” szervezett estje éppen ennek az örömnek a megnyilvánulása.
A továbbiakban Bojoievschi Éva, a Lidia otthon pedagógusa az 1993-ban megnyitott intézmény történetét, céljait körvonalazta.
– Az évek során több mint ötven gyermek került ki a rendszerből, és valamennyien megállták a helyüket – összegzett a pedagógus, majd Bíró Edit igazgatót, illetve az intézmény néhány nevelőjét és szociális munkását szólította a színpadra. Ezt követően a beszédek alatt összefogózva várakozó „napsugaras” lányok elkezdhették színvonalas produkciójukat. A Lidia otthon lakói és a Maros Művészegyüttes között hidat képező utánpótláscsoport kalocsai és vajdaszentiványi táncokat mutatott be. Színekben, hangulatokban gazdag műsorukat a felnőttegyüttes kalotaszegi és mezőségi táncokból felépülő előadása követte.
Moldován Horváth István és zenekara muzsikájára ropták a táncot fáradhatatlanul az együttestagok, akik közül többen betegen vállalták a fellépést. Kásler Magda népdalokkal tette még gazdagabbá a produkciót, amelynek végén a Napsugár is újra színpadra vonult. A hivatásos művészek és a gyermekek közös produkciója igazi örömtánc volt, amelyre bizonyára sokáig emlékeznek majd a nézőtéren ülők.
Az est végén Barabási Attilától megtudtuk, hogy az adományokból összesen 4031 lej gyűlt össze a Lidia otthon lakói számára, ez az összeg egy telt házas előadás bevételének felel meg.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató