Műhelykonferencia a Művészeti Egyetemen
2018-10-03 14:51:00
- Kaáli Nagy Botond
A műhelykonferencia kiindulópontja a Szentgyörgyi István Színművészeti Intézet történetére irányuló kutatási projekt eddigi eredményeinek módszertani problematizálása, a továbblépés lehetőségeinek feltérképezése.
A KAB Színháztudományi Szakbizottsága a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Színház- és Multimédia Kutatóintézete támogatásával október 5-én műhelykonferenciát hirdet Beszédmódok között – Az erdélyi magyar színház történetei címmel az egyetem Magyar Művészeti Kara színháztudományi tanszékcsoportjának szervezésében. Amint azt a szervezők közleménye tudatja, a meghívásos rendszerű konferencia nyitóeseménye A Szentgyörgyi István Színművészeti Intézet történetei című tanulmánygyűjtemény második kötetének bemutatása délelőtt 10 és 11 óra között, a szerzők részvételével. Moderál: Gajdó Tamás, az OSZMI tudományos főmunkatársa. A könyvbemutató és a konferencia munkálatainak helyszíne a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Stúdió Színházának előcsarnoka.
A műhelykonferencia kiindulópontja a Szentgyörgyi István Színművészeti Intézet történetére irányuló kutatási projekt eddigi eredményeinek módszertani problematizálása, a továbblépés lehetőségeinek feltérképezése. A kutatás a marosvásárhelyi színi egyetem történetét a kolozsvári előzményektől a kilencvenes évek elejéig követi nyomon.
A konferencia kiemelt témái: az írásbeli- és beszédműfajok a történeti dokumentumok, adatok feldolgozásában: oral-history, napló, vallomás, beszélgető-könyv, kritika, interjú, emlékkönyv. Az előadás mediális reprezentációi (fotó, film, rádió, tévé, weboldalak); hatalmi stratégiák. Korszakolás: fennmaradó és eltűnő struktúrák – intézménytörténet, korszakokhoz tartozó módszertanok. Az adatok rendszerezése az archívum kora után: módszertan és felhasználhatóság.