2024. july 1., Monday

A játék képe alapján Románia labdarúgó-válogatottja meglepetésnek számító 2-2-es döntetlent ért el Svájc ellen hétfő este a luzerni Swissporarénában a 2024-es Európa-bajnokság selejtezője I. csoportjának 4. fordulójában. A házigazdák lefutballozták vendégeiket, akik azonban két gyors ellentámadást góllal fejeztek be a hajrában, kiegyenlítettek, és nem sok hiányzott ahhoz, hogy a végén a győztes gólt is megszerezzék – miután csak másodpercekkel előtte a svájciak a keresztlécet találták el.

Svájc Zeki Amdouni (28., 41.) góljaival magabiztosan vezetett és sok más lehetőséget is kihagyott (sokatmondó, hogy játékosai tízszer lőttek kapura – Románia csak egyszer – és 74%-os labdabirtoklással zárta a mérkőzést), de Románia Valentin Mihăilă (89., 90+2.) két góljával emlékezetessé tette a találkozót.

A házigazdák már az 5. percben veszélyt teremtettek Moldovan kapuja előtt, amikor Zakaria lövését Burcă blokkolta. Két perccel később Moldovan kapus parancsolt megálljt Amdouninak. Ugyanez az Amdouni közel járt a gólszerzéshez a 14. percben, azonban nem érte el Xhaka beadását. A kis Vargas is veszélyt keltett, amikor Nedelcearu mellől fejelni tudott (19.).

A 28. percben aztán megszületett a mérkőzés első gólja: Vargas beadása megpattant Maneán, Amdouni pedig kihasználta Moldovan „távollétét”, és a kapuba lőtt (1-0). Svájc a vezetés birtokában sem „ült le”, tovább támadott. Előbb azonban Burcă blokkolta Freuler beadását (34.), majd Amdouni lőtt kevéssel mellé 16 méterről (35.). Ami késett, nem múlott, a Shaqiri által indított gyors ellentámadás végén Amdouni kettőre növelte az előnyt (41. perc, 2-0).

A házigazdák szünet után is támadásban kezdték, és Shaqiri rögtön az újrakezdés után hihetetlenül hibázott, mindössze néhány méterről nem találta el a kaput (46.). Ezután a házigazdák levették a lábukat a gázpedálról, takarékosabb üzemmódra váltottak, Románia pedig egyre bátrabb lett. Azonban változatlanul Svájc irányította a játékot, és Vargas próbálkozott (67.), de Moldovan hárított. A 69. percben újra a Rapid kapusa került főszerepbe, ezúttal Shaqiri 18 méteres lövését védte. Később Zakaria (70.) és Sow (78.) próbálkozása sem ért célt.

A hajrá hihetetlen fordulatokat tartogatott. A 81. percben Orsato játékvezető büntetőt ítélt a házigazdáknak, miután Manea szabálytalankodott Steffen ellen, a videós visszajátszások után azonban megváltoztatta döntését. Ha akkor 3-0-ra módosul az állás, minden bizonnyal eldől a mérkőzés. Azonban ez nem történt meg, a végén pedig fordított Románia, Moruța és Mihăilă együttes munkával szépített, majd a döntetlent jelentő találatot is megszerezte. A 89. percben Moruțan hosszan ívelt jobbról Mihăilához, aki pompásan emelt Sommer kapujába (2-1). A második hosszabbításpercben pedig ugyanez a Moruțan vállalta az előkészítő szerepet, újra Mihăilă volt a címzett, és utóbbi a rövid sarokba küldte a labdát (2-2).

Svájc ezek után is megnyerhette volna a mérkőzést, de az újonc Bislimi hat méterről a keresztlécet találta el a 8. hosszabbításpercben. A román csapat ezután gyors ellentámadást indított, azt azonban a középpályán Steffen sárga lap árán megállította.

Románia nagyon fontos pontot szerzett, de a játék képe alapján talán érdemtelenül, hiszen ezen a mérkőzésen gólszerzési lehetőségek inkább a svájci oldalán adódtak.

Románia két döntetlennel zárja a júniusi nemzetközi „ablakot”, ami jó mérleg, hiszen ennek köszönhetően továbbra is a második helyen áll a kvalifikációs csoportjában.

Edward Iordănescu csapata a továbbiakban két hazai mérkőzést játszik, Izraellel szeptember 9-én, Koszovóval szeptember 12-én találkoznak.

2024-es labdarúgó-Európa-bajnokság, I selejtezőcsoport: Svájc – Románia 2-2 (2-0).

Luzern, Swissporarena: 14.700 néző. Vezette: Daniele Orsato (olasz).

Svájc: Sommer – Elvedi, Akanji, Rodriguez – Fernandes (90. Schaer), Zakaria (75. Sow), Xhaka, Freuler – Shaqiri (90+1. Bislimi), Vargas (75. Steffen) – Amdouni (59. Seferovic).

Románia: Moldovan – Manea, Nedelcearu, Burcă, Drăguşin, Sorescu (73. Olaru) – Ianis Hagi (57. Mihăilă), Screciu (84. Cicâldău), Stanciu, Coman (58. Moruţan) – Alibec (73. Puşcaş).

Gólszerzők: Amdouni (28., 41.), illetve Mihăilă (89., 90+2.).

Sárga lap: Fernandes (23.), Akanji (40.), Steffen (90+8), illetve Hagi (26.), Sorescu (45+1.), Moruțan (90+4.).

Egy kis statisztika
Szerencsét hoz a Swissporarena a román csapatnak: 2012. május 30-án ugyanitt 1-0-ra nyert az együttes barátságos mérkőzésen Gheorghe Grozav góljával. Azóta Svájc mind a kilenc, Luzernben lejátszott mérkőzését behúzta.
Az alpesi ország csapata a legutóbbi kilenc hazai Európa-bajnoki selejtezőből hét alkalommal legalább három gólt szerzett. A mostani döntetlen egy hat győzelemből álló sorozatot zár le, amely Xhakaék leghosszabb győzelmi szériája az Európa-bajnokság selejtezőjében.
Shaqiri 113. alkalommal volt tagja a svájci válogatottnak, amelynek színeiben 60 gólt szerzett.

Micsoda hajrá! Mihăilă két gólt lőtt a végén, az utolsó pillanatban döntetlenre mentették a meccset

Fotó: a román válogatott közösségi oldala