A magyar labdarúgó-válogatott 1-0-ra legyőzte a vendég észt csapatot a csütörtöki barátságos mérkőzésen, amely Marco Rossi szövetségi kapitány ötvenedik találkozója volt.

A magyar válogatott az első perctől támadólag lépett fel, kifejezetten tetszetős támadásokat vezetett, de nem talált rést az észt védelmen, az átlövési kísérletek pedig pontatlanok voltak. Noha a hazai csapat egyértelmű fölényben futballozott, az első nagy védést bő negyedóra elteltével mégis Dibusznak kellett bemutatnia a vendégek egyik szórványos kontrája végén. Az első, kaput eltaláló magyar lövésre húsz percet kellett várni, de Sallai próbálkozása nem okozott gondot a vendég hálóőrnek. A magyarok játéka az idő múlásával lassúbbá és pontatlanná vált, így kevesebb akció jutott el az észt kapuig. Sallai ugyan agilisan futballozott, sok csellel próbálkozott, de kevés sikerrel, ezért több támadás elhalt nála. A szünet előtti utolsó öt perc ismét a magyaroké volt, előbb a jobb oldalon felfutó Bolla rövid felső sarokba bombázott gólját les miatt érvénytelenítette a videóbíró, de aztán Ádám fejese már szabályos körülmények között kötött ki a kapuban: a 41. percben Szoboszlai a bal oldali szögletet lövésre ívelte a 16-os előteréhez, Kalmár el is vállalta kapásból, a földről felpattanó labdát pedig Ádám Martin az ötösről fejelte a kapu jobb oldalába (1-0). A végén még Sallai lövése is veszélyes volt, de nem sokkal célt tévesztett.

A vendégeken a hármas csere sem segített, a fordulást követően is a magyar válogatott futballozott fölényben, ám a pontatlan beadások miatt komoly helyzetet nem sikerült kidolgoznia. A 60. percben a gólszerző Ádám lecserélésével Sallai került a középcsatár pozíciójába. A változtatások után egy ízben Dibusz védett, majd a magyaroknak volt két veszélyes kísérletük: Szoboszlai néhány centit tévedett, Kleinheisler próbálkozását pedig üggyel-bajjal hárította Hein. A legközelebb Sallai járt az előny megduplázásához, miután a kiugró Kerkezt csak szabálytalanul tudták megállítani, azonban a Freiburg játékosa ezúttal 11-esből sem tudott betalálni, miután a végrehajtó szerepét kő-papír-olló játékkal nyerte el Szoboszlaival szemben. A fáradó észtek egyre ritkábban tudtak megindulni a magyar kapu felé, így a minimális előny ellenére sem forgott veszélyben a hazai győzelem, inkább az volt a kérdés, hogy sikerül-e megnyugtatóvá tenni a vezetést, végül azonban a drukkereknek be kellett érniük 1-0-s sikerrel.

A magyar nemzeti együttes ma Európa-bajnoki selejtező mérkőzésen fogadja a bolgár csapatot. A találkozó 21.45-kor kezdődik a Puskás Arénában.

Ádám Martin (j2) gólja a Magyarország – Észtország felkészülési mérkőzésen a Puskás Arénában 2023. március 23-án

Fotó: MTI/Mónus Márton

Mestermérleg

* Marco Rossi (Magyarország): „Nem vagyok elégedett. Voltak jobb periódusok, amikor sikerült végrehajtani azt, amit terveztünk, azaz a széleken aktívabb játékkal megbontani az ellenfél védekezését, de hiányzott a folyamatosság a futballunkból. Sok ki nem kényszerített hiba jellemezte a csapatot, a passzokba sok pontatlanság csúszott. Márciusban, négy hónap szünet után mindig kicsit rozsdás a játék, erről már van tapasztalatom. A játék olvasásában is javulnia kell az együttesemnek, illetve a védelemnek az előreívelt átadások okoznak gondot, középpályán pedig a lepattanó labdák megszerzésén kell javítani.  Remélem, a jövőben nem ismétlődik meg, ami a tizenegyes előtt történt (ti. hogy Szoboszlai Dominik és Sallai Roland kő-papír-olló játékkal döntötte el, melyikük rúgja a 11-est, amelyet aztán utóbbi kihagyott). Ha van első számú kijelölt labdarúgó a büntető végrehajtására, akkor lője ő a 11-est. Ha mindez 3-0-nál történik, akkor még meg is érteném, de 1-0-nál ez felelőtlenség volt. Ha az észtek akkor kiegyenlítenek, akkor nagyon zavart volna még úgy is, hogy ez egy barátságos meccs volt. Erről már beszéltem Szoboszlaival.”

* Thomas Häberli (Észtország): „Fantasztikus atmoszféra jellemezte a mérkőzést, voltak olyan játékosaink, akik nagyszerű teljesítményt nyújtottak, de sajnos, nagy árat fizettünk az első félidő végén elkövetett hibákért. Voltak helyzeteink, ezt értékelni kell, mert a magyarok a Nemzetek Ligája élvonalában szerepelnek. Gratulálok Marco Rossinak az 50. mérkőzéséhez, látszik, hogy öt év alatt mennyit fejlődött irányítása alatt a magyar válogatott.”

Barátságos nemzetek közötti labdarúgó-mérkőzés: Magyarország – Észtország 1-0 (1-0).

Budapest, Puskás Aréna, 40 ezer néző, vezette: Walter Altmann (osztrák).

Gólszerző: Ádám (41.).

Sárga lap: Szoboszlai (59.), illetve Baranov (70.), Tunjov (81.).

Magyarország: Dibusz – Lang, Orbán, Szalai – Bolla (84. Botka), Kalmár (60. Kleinheisler), Vécsei (46. Nagy Á.), Kerkez – Sallai (76. Németh A.), Szoboszlai (76. Csoboth) – Ádám (60. Gazdag).

Észtország: Hein – Kuusk, Paskotsi, Baranov (81. Tougjas) – Ojamaa (46. Sorga), Shein (46. Miller), Vassiljev (64. Tunjov), Sinyavskiy, Pikk (84. Reinkort) – Käit – Sappinen (46. Zenjov).

Ki rúgja a tizenegyest? Kő-papír-olló…

A magyar labdarúgó-válogatott csapatkapitánya szerint nem az egóról szólt, hogy ki lője a tizenegyest. A Sallai Roland által kihagyott büntetőről, illetve arról, hogy előtte kő-papír-olló játékkal döntötték el, melyikük rúgja azt, Szoboszlai Dominik azt mondta: „Mindketten szerettük volna elvállalni, én pedig nem akartam azt sugallni csapatkapitányként, hogy önző vagyok, és nem rendelem alá magam a csapatérdeknek. Valahogy döntenünk kellett, ő rúgta, kihagyta, de majd a következőt be fogja rúgni. Szerintem ha gól lett volna belőle, akkor ez az egész nem lenne ekkora ügy.”

Sallai hasonló véleményen volt. Kiemelte, hogy mindketten erős személyiségek, ezért valamilyen módon el akarták dönteni, hogy ki áll oda a büntetőhöz. „Lehetséges, hogy legközelebb nem teszünk így, de én a következő alkalommal is elvállalom a tizenegyest” – jelentette ki a szélső.

„Talán lehetett volna egygólosnál nagyobb is a különbség”

A győztes gólt – egyben pályafutása első válogatottbeli találatát – szerző Ádám Martin úgy vélte, az észtek egyáltalán nem játszottak rosszul, jól járatták a labdát és helyzeteket is kialakítottak. „Nekünk talán nem volt elég gördülékeny a játékunk, ennek ellenére sok lehetőséget kidolgoztunk, úgyhogy a mai teljesítményünkből lehet építkezni a jövőben” – nyilatkozta a dél-koreai Ulszan Hyundai csatára.

Az észtek elleni meccsen karrierje első válogatottságát ünneplő Csoboth Kevin azt mondta, csereként beállva nehéz volt számára felvenni a meccs ritmusát, ezzel együtt örült a lehetőségnek, és annak is, hogy rögtön helyzetbe tudott kerülni. „Bízom benne, hogy hétfőn is pályára léphetek majd, de ezért még dolgoznom kell a következő napokban. Talán lehetett volna egygólosnál nagyobb is a különbség a javunkra, de a lényeg az, hogy a szövetségi kapitány 50. mérkőzésén nyertünk” – hangsúlyozta.