Érdekes a felvetése a Nap Völgye Egyesületnek, amely a megyeszékhely területén létesített 16 magasított gyalogátjárót veszélyesnek tartja.
Érdekes a felvetése a Nap Völgye Egyesületnek, amely a megyeszékhely területén létesített 16 magasított gyalogátjárót veszélyesnek tartja. Mégpedig arra való hivatkozással, hogy az ilyen típusú építmény ugyan lassításra bírja a gépkocsivezetőket, csökkentve ezáltal a balesetek bekövetkezésének valószínűségét, de ha a jármű egy ilyen átjárón mégis elüti a gyalogost, sokkal súlyosabb sérüléseket okoz, mint ha „sima” úttesten történne a gázolás. Mindennek technikai oka van, állítják, mégpedig az, hogy a magasított átjárón áthaladó gépkocsi eleje megemelkedik, balesetkor nem a gyalogos sípcsontját, hanem a medencecsontját éri az ütés. Az egyesület vezetője egy április 26-án történt balesetet hoz fel példának, amikor az autóvezető egy „törvénytelenül, tervek hiányában megépített” magas átjárón elvesztette a gépkocsi fölötti uralmát.
A fenti kijelentésekkel lehet vitatkozni, hiszen, mondhatnánk, gyalogátjáróhoz közeledve a gépkocsivezetőnek csökkentenie kellene a sebességet, az átkelő gyalogosnak pedig elővigyázatosabbnak kellene lennie. A magasított átjárók kirívó színük miatt még inkább feltűnnek, tehát okos dolog visszavenni a sebességet, ha másért nem, hát a gépkocsi épségének megőrzéséért. Nem tudjuk, készült-e hatástanulmány a Marosvásárhelyen kialakított magas átjárókon való balesetek előfordulására, a sérülések súlyosságára vonatkozóan, mint ahogy azt sem, hogy az itt bekövetkezett baleseteket milyen arányban okozzák gyalogosok, autósok. Laikus kategóriába tartoznak hát a szóban forgó civil szervezetnek a fentebb említett megállapításai, mint ahogy a rendőrség azon válasza is, hogy csökkent a balesetek száma – hiszen túl rövid idő telt el a magasított átjárók kialakítása óta, hogy megalapozott következtetéseket vonjanak le. Jogos viszont a Nap Völgye Egyesület részéről olyan közérdekű információk lekérése, amelyek a hivatalos engedélyezési folyamatra vonatkoznak. Átiratban kérték a közúti rendőrségtől a polgármesteri hivatal által benyújtott dokumentáció alapján a magasított átjárók pontos helyére vonatkozó adatokat, a rendőrségi jóváhagyásokat minden egyes építményre, a hatás-, megvalósíthatósági, forgalmi, műszaki tanulmányok alapján kibocsátott rendőrségi engedélyek másolatait. A civil szervezet a 2001. évi 544-es törvényre való hivatkozással fordult a fenti kéréssel a rendőrséghez, amely válaszában a helyhatósági, pontosabban az önkormányzat keretében működő forgalmi bizottságra hárította az illetékességet. A rendőrség egy 1997-es kormányrendelettel takarózik, a Nap Völgye Egyesület a KRESZ-re (közlekedési törvénykönyv) hivatkozva állítja: a közutakon történő minden – közpénzből finanszírozott – tevékenység kizárólag a forgalmi rendőrség engedélyével történhet, nem pedig holmi bizottságban, szavazással meghozott döntések alapján költik el a város pénzét.
A két fél között nem zárult le a vita, legalábbis a levelezés folyik. Az egyesület kitartó és következetes abban az elvárásában, hogy a törvényességet be kell tartani, a labda pedig ismét a rendőrségnél van. Ami azt a bizonyos forgalmi bizottságot illeti, tagjaitól komolyabb dolgokat is elvárunk, nemcsak táblatologatást vagy földkupacok elhelyezését. Például azt, hogy a városfejlesztési tervek keretében átgondolják – legalább a központban – a közutak túlzsúfoltságának csökkentési lehetőségeit, vagy hogy szerepet vállaljanak egy olyan terv elkészítésében, amely a tömegközlekedést mindenki számára elérhető szolgáltatássá teszi a járművek elérése, a menetrend betarthatósága, az útinfrastruktúra és a megfizethető díjszabás szempontjából.