A címben feltett kérdésre sokan hajlamosak azonnal rávágni, hogy nem. A kosárlabda, mert erről a sportágról van szó, köztudottan a magas emberek játéka, a palánk alatt azok vannak előnyben, akik magasabbra tudnak ugrani, könnyebben elérik a gyűrűt, erőfeszítés nélkül fogják meg a kimaradt dobások után lepattanó labdákat. Az a fél van előnyben, amely a magasságfölényt biztosítani tudja. A kérdésre mégsem egyértelműen nem a válasz, mert vannak taktikai eszközök a magassághiány ellensúlyozására. A Marosvásárhelyi CSM – Brassói Corona mérkőzés mindkét esetre szolgáltat érveket.

A tények: vereséget szenvedett hazai pályán a marosvásárhelyi városi sportklub a Brassói Coronától 88:81 arányban, miután a hazai csapatból sérülés miatt mindkét center, Sánta és Lowrance is hiányzott. Nem játszhatott az eltiltott Martinić sem, de az ő posztján volt akit bevetni. Az első félidő azokat igazolta, akik szerint lehetetlen ilyen körülmények között győzni, különösen, ha az ellenfélnek van egy klasszikus ötöse Ousmane Barro személyében, és legalább két atletikus négyese, akikkel szemben csak a négyes Borșát tudta csatasorba állítani a helyi alakulat. Ennek tudatában, hogy nemigen van akit a palánk alatt megjátszaniuk a hazaiaknak, a Corona mélyen kilépett a labdát birtokló marosvásárhelyiekre, akik nem tudták tisztára játszani társaikat a félkörön, sokszor kellett az idő szorításában rádobni. Segítette azonban őket ebben, hogy a házigazdák nem mozogtak rá a passzra, és sokszor egyénileg akarták megoldani a támadást, különösen Jeremić önzősége volt feltűnő. Ennek eredményeként a félidő végére 21 pontra is elhúzott az ellenfél. A statisztika ekkor siralmas adatokat mutatott a CSM neve mellett: 27% (mint egy női ifjúsági együttes) mezőnyből, 16% a félkörön túlról, 18:25 a lepattanók aránya, 8 eladott labda egyetlen félidő alatt.

Aztán jött a változás a szünet után, ami viszont azokat igazolja, hogy igenis lehet(ne) nyerni centerek nélkül is, feltéve, ha egész meccsen, és nem csak a szünetben kapott fejmosás után küzd megfelelő hozzáállással a csapat. Ha van mozgás támadásban a passz fogadására, ha védekezésben jobban zárják a szögeket, alkalmazzák a palánk alatti kizárást (amikor nem számít a magasság), ha nem kosként ugranak neki egyedül az ellenfél védelmének, mint azt Jeremić tette többször az első félidőben. 22 pont volt a szünetben a különbség, háromra sikerült ezt lefaragni két perccel a vége előtt Sólyom találatával. Pedig a CSM-nek a második félidőben sem játszottak a centerei! Kár, hogy a döntő pillanatokban a vendégek voltak ismét pontosabbak és hozták a jobb döntéseket.

A következtetéseket levonhatja ki-ki maga. Hogy a Corona megérdemelte a győzelmet, ahogy Jonathan Person nyilatkozta, abban a CSM első félidei gyatra teljesítménye is benne van. A legnagyobb hibát azonban akkor követnék el, ha elhinnék, hogy a kudarcot a foghíjas összetételük miatt szenvedték el, s nem azért, mert az első félidőben nagyon gyatrán játszottak.

A vereség következtében megingott a marosvásárhelyiek helye a rájátszásban, de még semmi nem dőlt el. A következő találkozó szintén hazai pályán lesz, március 7-én, csütörtökön 19 óráról a CSO Voluntari ellen.

Fotó: Nagy Tibor

Kosárlabda Nemzeti Liga, középszakasz, 4. forduló: Marosvásárhelyi CSM – Brassói Corona 81:88 (19-23, 9-24, 27-18, 26-23).

Marosvásárhely, Simon László sportcsarnok, 1625 fizető néző. Vezette: Marius Ciulin (Konstanca), Laurențiu Grigoraș (Buzău), Tudor Crișan (Kolozsvár). Ellenőr: Viorel Constantinescu (Kolozsvár).

Marosvásárhely: Person 27 pont (3), Jeremić 16 (1), Borșa 14 (1), Gajović 8 (1), Sólyom 6, Paliciuc 5 (1), Nistor 4, Engi-Rosenfeld 1, Mureșan, Bölöni. Kispadon: Szilveszter, Blaga.

Corona: Petica 17 pont (5), Gray 16, Neacșu 10 (2), Cane 10, Anderson 8 (2), Barro 8, Williams 7, Armstrong 7, Oinaru 3 (1), Petrescu 2. Kispadon: Georgescu, Gheorghe.

Kosárlabda Nemzeti Liga, középszakasz:

* felsőház, 3. forduló: Nagyváradi CSM – Brassói Corona 98:87; 4. forduló: Marosvásárhelyi CSM – Brassói Corona 81:88, Konstancai CSM – Kolozsvári U-BT 85:108, CSO Voluntari – FC Argeș Pitești 79:82;

* alsóház, 4. forduló: CS Vâlcea 1924 – Temesvári SCM 101:76, Zsilvásárhelyi CSM – SCM U Craiova 67:71, Bukaresti ABC Laguna Sharks – Foksányi CSM 2007 86:88.

Női kosárlabda Nemzeti Liga, 14. forduló: Sepsiszentgyörgyi Sepsi SIC – Konstancai CSM 79:70, Marosvásárhelyi CSM – Aradi FCC 56:81, Kolozsvári U – Brassói Olimpia 84:62, Bukaresti Rapid – CSM Târgoviște 49:71. Az állás: 1. Konstanca 27 pont, 2. Sepsiszentgyörgy 26, 3. Arad 25, ...8. Marosvásárhely 15.

A bajnokság állása

* felsőház: 1. Kolozsvár 24 pont, 2. Nagyvárad 20, 3. Pitești 19, 4. Voluntari 17, 5. Marosvásárhely 17, 6. Nagyszeben 16, 7. Konstanca 16, 8. Brassó 16, 9. Rapid 15, 10. Dinamo 14;

* alsóház: 1. Temesvár 18 pont, 2. Zsilvásárhely 18, 3. Craiova 18, 4. Râmnicu Vâlcea 16, 5. Foksány 13, 6. Ploiești 12, 7. Galac 11, 8. ABC Laguna Sharks 11.