Háromgólos magyar vereség a címvédő Portugáliától

A magyar válogatott 3-0-ra kikapott a címvédő portugál csapattól a labdarúgó-Európa-bajnokság F csoportjának keddi összecsapásán, a Puskás Arénában. A magyar válogatott így nyeretlen maradt Portugáliával szemben: négy döntetlen mellett ez volt a tizedik veresége. Egyben elvesztette 11 találkozón át tartó veretlenségét is. Cristiano Ronaldo pedig rekordot döntött azzal, hogy ötödik Európa-bajnokságán lépett pályára.

Nem kellett sokáig várni a címvédő első helyzetére: Diogo Jota az 5. percben ugyan rosszul vette át a labdát, amikor 30 méterre a magyar kaputól megiramodott, ám három védő gyűrűjében így is tüzelni tudott, 18 méteres lövését Gulácsi szép vetődéssel védte. A magyarok ezt követően rendezték soraikat, és bár nem sokat volt náluk a labda, a portugálok bő húsz percig nem tudtak gólhelyzetig eljutni. A 26. percben aztán a házigazda játékosai könnyelmű, tizenhatos előtti labdaeladása után Bernardo Silva került gólhelyzetbe, Willi Orbán azonban az utolsó pillanatban bravúros becsúszással szerelni tudott a hazai kapu előterében.

A játékrész második felében a magyarok előtt adódott pár ígéretes kontralehetőség és szabadrúgás, utóbbiak egyikéből – Sallai beadása után – a csapatkapitány Szalai Ádám fejese révén megszületett a hazaiak első, kaput eltaláló kísérlete.

A szünet előtti tíz percben beszorultak a saját 16-osuk elé a sok labdát eladó magyarok. A 40. percben egy szép bal oldali portugál akció végén ismét Jota próbálkozott, de fordulásból megeresztett tízméteres lövését fogta Gulácsi. Három perccel később viszont már ő is tehetetlen volt – a messziről, teljesen egyedül berobbanó Ronaldo azonban öt méterről nem találta el a kaput.

A fordulás után a rivális ott folytatta, ahol abbahagyta, egy szöglet után Pepe fejesét kellett vetődve hárítania Gulácsinak. Ezt követően, bár a portugálok továbbra is hatalmas fölényben futballoztak, a szervezett magyar védelmen nem találtak rést, így a nagy rohamok abbamaradtak. Amikor kiszabadult a szorításból a hazai csapat, akkor előbb Szalai, majd Sallai távoli lövésével jelezte, hogy nem mondott le a támadásépítés lehetőségéről. Gulácsi sokadik nagy védését – ezúttal Bruno Fernandes távoli bombáját szedte ki a bal alsó sarokból – a közönség a nevét skandálva jutalmazta.

Az utolsó húsz perc kezdetére sem tűnt fáradtnak fizikálisan és mentálisan sem a magyar csapat, amely továbbra is óriási elszántsággal és szervezettséggel küzdött jobb képességű ellenfelével szemben. Ráadásul amikor ritkán lehetősége nyílt, ígéretes kontrákat is vezetett, ezekből azonban komoly helyzet végül nem alakult ki, mígnem Schön jobb oldali kiugrása után védőjét kicselezve a rövid sarokba lőtt, csakhogy lesről indult a magyar támadó. Portugália ezt kegyetlenül kihasználta: egy megpattanó lövéssel vezetéshez jutott, amitől megtört az addig majdnem kifogástalanul működő magyar csapat és védelem. A címvédő a hátralévő néhány percben még kétszer betalált: az ötszörös aranylabdás Cristiano Ronaldo előbb büntetőből, majd egy gyönyörű akció végén volt eredményes, így az Eb-örökrangsorban már egyedül áll az élen.

Magyarország szombaton a világbajnok franciákat fogadja, majd jövő szerdán a németek vendége lesz Münchenben.

Mestermérleg

* Marco Rossi (Magyarország): „Szervezett futballt mutattunk a címvédő ellen, így sokáig tartani tudtuk a gól nélküli döntetlent. A második félidőben még jobban is játszottunk, mint az elsőben, a labdabirtoklásokból jobban meg tudtak indulni a tanítványaim, akik ebben a periódusban ígéretes akciókat is vezettek. A 84. percig nem kaptunk gólt, aztán viszont hármat is, mert nem tudtuk megőrizni a tartásunkat. Lehet, hogy van háromgólnyi különbség a két csapat között, de ebben a formában fáj, hogy a 84. percben még 0-0 volt. Sajnos nem jöttek be a cseréim. Schäfer és Kleinheisler elfáradt, ezért hoztam le őket. A fiúk mindent kiadtak magukból, amit csak tudtak, a 84. percig úgy alakult a mérkőzés, ahogy szerettük volna, de ha úgy futballoznánk, ahogy a közönség buzdít minket, akkor sokkal több meccset nyernénk. Nagyon csalódott vagyok.”

* Fernando Santos (Portugália): „Végig jól játszottunk, a biztonságra törekedő magyarokat védekezésre kényszerítettük, és nem hagytuk, hogy birtokolják a labdát. Szünetben azt kértem a játékosoktól, küzdjenek tovább szívvel-lélekkel, hogy meg tudjuk törni az ellenfelet. Ennek ellenére a folytatás első tíz-tizenöt percében volt egy kis üresjáratunk. Ahogy pörgött az óra, egyre nehezebb dolgunk volt, nem volt könnyű megszerezni az első gólt, de végül szép győzelemmel rajtoltunk. Fantasztikus volt ismét telt házas stadionban futballozni, és köszönöm annak a négyezer portugálnak a buzdítást, aki vállalta az utat a magyar fővárosba.”

Labdarúgó-Európa-bajnokság, F csoport, 1. forduló: Portugália – Magyarország 3-0 (0-0)

Budapest, Puskás Aréna, 55.662 néző, vezette: Cüneyt Cakir (török).

Gólszerzők: Guerreiro (84.), Ronaldo (87., 92., előbbit 11-esből).

Sárga lap: Rúben Dias (38.), illetve Nego (80.), Orbán (86.).

Portugália: Rui Patrício – Semedo, Rúben Dias, Pepe, Guerreiro – Danilo, William (81. Renato Sanches), Bruno Fernandes (89. Joao Moutinho) – Ronaldo, Diogo Jota (81. André Silva), Bernardo Silva (71. Rafa Silva).

Magyarország: Gulácsi – Botka, Orbán, Szalai A. – Lovrencsics, Kleinheisler (78. Sigér), Nagy (88. Varga R.), Schäfer (66. Nego), Fiola (88. Varga K.) – Szalai Á., Sallai (78. Schön).

Sallai Roland (b) és a portugál Rúben Dias a Magyarország – Portugália mérkőzésen a Puskás Arénában 2021. június 15-én

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Hummels öngóljával kikaptak a németek a franciáktól

A világbajnoki címvédő francia válogatott 1-0-ra legyőzte a társházigazda németeket az F csoport második keddi összecsapásán a müncheni Allianz Arénában. A találkozó egyetlen gólját Mats Hummels szerezte, aki egy szerencsétlen mozdulat után a saját kapujába talált be.

A mérkőzés kezdete előtt érdekes közjátéknak lehettek szemtanúi a nézők, egy ejtőernyős – vélhetően a stadion tetejéről – a játéktérre ereszkedett, ernyőjén az olajkitermelés ellen tiltakozó, valamint a Greenpeace-felirattal. A biztonsági személyzet azonnal a pálya szélére vezette ki a tüntetőt, aki ott orvosi segítséget is kapott.

A meccs kezdési időpontját nem befolyásolta az incidens, az első negyedóra ismerkedő játéka után pedig a franciák pörgették meg valamelyest az iramot, és – szerencsés körülmények között – egy öngóllal megszerezték a vezetést. A németeknek ezt követően rövid idő alatt kétszer is kedvező helyről volt lehetőségük szabadrúgásból veszélyeztetni, Kroos azonban előbb a sorfalat találta el, aztán kapu fölé lőtt. A félidő hajrájában fokozottabbnak tűnt a német nyomás, a franciák át is engedték a kezdeményezést, és egy-egy gyors ellentámadásból próbáltak gólhelyzetbe kerülni.

Fordulás után mindkét kapu előtt alakultak ki helyzetek, aztán a félidő feléhez közeledve Mbappé villant, remek egyéni megoldásából gól is született, ám a játékvezető les miatt érvénytelenítette a találatot. A németeknek láthatóan nehezükre esett a felállt francia védelem feltörése, miközben a másik oldalon ismét az eredmény megtartása, valamint – Mbappé gyorsaságára alapozva – a tempós ellentámadások vezetése alkotta a taktika lényegét. Az egyik ellenakció végén Benzema talált a kapuba, de videóbírós ellenőrzés után, újfent les okán, ezt a gólt sem adták meg.

Végül a francia sikerhez ezek a meg nem adott találatok nem voltak szükségesek, mert bár a németek egészen a lefújásig próbálkoztak, gólt nem sikerült szerezniük.

Labdarúgó-Európa-bajnokság, F csoport, 1. forduló: Franciaország – Németország 1-0 (1-0)

München, Allianz Aréna, 14 ezer néző, vezette: Carlos del Cerro (spanyol).

Gólszerző: Hummels (20., öngól).

Sárga lap: Kimmich (7.).

Franciaország: Lloris – Pavard, Varane, Kimpembe, Hernandez – Kanté – Pogba, Rabiot (90+5. Dembélé) – Griezmann – Benzema (89. Tolisso), Mbappé.

Németország: Neuer – Ginter (87. Can), Hummels, Rüdiger – Kimmich, Gündogan, Kroos, Gosens (88. Volland) – Havertz (74. Sané), Müller – Gnabry (73. Werner).