2024. june 30., Sunday

Cseh győzelem Skóciában, Schick történelmi találata

A cseh válogatott Patrik Schick duplájával 2-0-ra legyőzte Glasgow-ban a skót csapatot a labdarúgó-Európa-bajnokság D csoportjának hétfői összecsapásán.

A találkozó elején ugyan a skótok futballoztak lendületesebben, de a csehek fokozatosan jöttek bele a meccsbe, és a félidő közepére teljesen kiegyenlített lett a játék. A vendégek a hajrában Schick fejesgóljával kerültek előnybe.

A fordulást követően a skótok kis híján egyenlítettek, de Hendry előbb a kapufát találta el, majd Vaclik védett óriásit. Nem sokkal ezután jött az Eb egyik legszebb megmozdulása, Schick a félpálya közeléből növelte a csehek előnyét. Az ilyen jellegű statisztikákat 1980 óta mérik, és a Bayer Leverkusen támadójának 45,44 méteres találata a legtávolabbi az Eb-ken. A régi rekordot a német Torsten Frings tartotta 35,3 méterrel, aki 2004. június 15-én a Hollandia elleni portói csoportmeccsen talált be.

A folytatásban a skótok mindent megtettek, de a csehek közül mindig volt egy védő vagy a kapus, aki a kulcsfontosságú pillanatokban menteni tudott, így az eredmény nem változott.

Labdarúgó-Európa-bajnokság, D csoport, 1. forduló: Csehország – Skócia 2-0 (1-0)

Glasgow, Hampden Park, 9847 néző, vezette: Daniel Siebert (német).

Gólszerző: Schick (42., 52.).

Csehország: Vaclik – Celustka, Coufal, Kalas, Boril – Darida (87. Sevcik), Masopust (72. Vydra), Soucek, Jankto (72. Hlozek), Kral (67. Holes) – Schick (87. Krmecnik).

Skócia: Marshall – O’Donnell (79. Forrest), Robertson, Cooper, Hanley, Hendry (67. McGregor) – McTominay, McGinn, Armstrong (67. Fraser) – Dykes (79. Nisbet), Christie (46. Adams).

Nem született gól a spanyol–svéd mérkőzésen

A társházigazda spanyol válogatott gól nélküli döntetlent játszott a svéd csapattal a labdarúgó-Európa-bajnokság E csoportjának hétfői első fordulós mérkőzésén, Sevillában.

A hazaiak kezdőcsapatában helyet kapott a 18 esztendős Pedri, aki minden idők legfiatalabb spanyol Eb-szereplő futballistája lett.

Komoly spanyol fölénnyel indult a találkozó, mezőnyben és helyzetekben is messze ellenfelük fölé kerekedtek az ibériaiak, míg a skandinávok jószerével csak kirúgások és a rivális labdaeladásai után jutottak hozzá a játékszerhez. Lehetőségeikkel azonban nem tudtak élni a szünetig a háromszoros Eb-győztes spanyolok, a svédeknek pedig a pontszerzés reményében a biztonság volt az elsődleges szempontjuk a játékszervezésnél. Ezzel együtt is az északi gárda járt közelebb a találathoz az első játékrészben: egy váratlan helyzet végén hazai kapufán csattant a labda. A spanyol fölényt jól mutatja, hogy az első félidőben három hazai labdarúgó is több passzt adott, mint a teljes svéd válogatott (59).

A nagy melegben zajló találkozó igazán sportszerű volt: a második félidő elején 29 fokot mutattak a hőmérők, mikor svéd időhúzás miatt megszületett a találkozó egyetlen sárga lapja. A folytatásban is számos helyzetet eredményezett a spanyol dominancia, ennek ellenére gól nem esett az andalúz éjszakában, így megszületett az Európa-bajnokság első 0-0-s döntetlenje.

Labdarúgó-Európa-bajnokság, E csoport, 1. forduló: Spanyolország – Svédország 0-0

Sevilla, La Cartuja Stadion, 12.517 néző, vezette: Slavko Vincic (szlovén).

Sárga lap: Lustig (55.).

Spanyolország: Simón – M. Llorente, Laporte, Torres (74. Oyarzabal), Alba – Koke (87. Ruiz), Rodri (65. T. Alcántara), Pedri – Torres, Morata (66. Sarabia), Olmo (74. Moreno).

Svédország: Olsen – Lustig (75. Krafth), Lindelöf, Danielson, Augustinsson – Larsson, Olsson (84. Cajuste), Ekdal, Forsberg (84. Bengtsson) – Berg (69. Quaison), Isak (69. Claesson).

Öngól és kiállítás is kellett a szlovákok sikeréhez

Szlovákia 2-1-re legyőzte Lengyelországot a labdarúgó-Európa-bajnokság csoportkörének első fordulójában, az E csoport hétfői, szentpétervári mérkőzésén.

Az első félidőben mindkét csapat számos alkalommal került helyzetbe, de Robert Mak remek egyéni megmozdulása előtt és után minden játékos rendkívül pontatlanul célzott.

A második felvonásban csupán harminc másodperc kellett a lengyelek egyenlítéséhez, ám később emberhátrányba kerültek, amit a szlovákok hét perc alatt kihasználtak. A hátralévő időben Lengyelország sokat tett az egyenlítésért, több nagy lehetősége is volt, de újabb találat már nem született.

Labdarúgó-Európa-bajnokság, E csoport, 1. forduló: Szlovákia – Lengyelország 2-1 (1-0)

Szentpétervár, Kresztovszkij Stadion, 12.862 néző, vezette: Ovidiu Haţegan (román).

Gólszerzők: Szczesny (öngól, 18.), Skriniar (69.), illetve Linetty (46.). Sárga lap: Hubocan (20.), illetve Krychowiak (22., 62.). Kiállítva: Krychowiak (62.).

Szlovákia: Dubravka – Pekarik (Koscelnik, 79.), Satka, Skriniar, Hubocan – Kucka, Hromada (Hrosovsky, 79.), Hamsík, Haraslin (Duris, 87.), Duda (Gregus, 91.) – Mak (Suslov, 87.).

Lengyelország: Szczesny – Bednarek, Rybus (Puchacz, 74.), Glik, Bereszynski – Linetty (Frankowski, 74.), Krychowiak, Klich (Moder, 85.), Zielinski (Swiderski, 85.), Jozwiak – Lewandowski.