A felére csökkentett köztisztasági illeték kapcsán gratulált a napokban a polgármester személyi tanácsadója, Claudiu Maior a tervezetet kezdeményezőknek.
A felére csökkentett köztisztasági illeték kapcsán gratulált a napokban a polgármester személyi tanácsadója, Claudiu Maior a tervezetet kezdeményezőknek. A liberális képviselőknek. A reklámszövegben lelkesen ecseteli, hogy legkésőbb egy hónap múlva (pontosan nem tudni, mikortól) a magánszemélyek és tulajdonosi társulások által fizetendő köztisztasági illeték a felére csökken. Vagyis a két évvel ezelőtti szintre. A közleményből csak az maradt ki, hogy e „nagylelkűség” tulajdonképpen egy bírósági végzés következményeként történhetett meg, gyakorlatilag csak a törvényességet állították vissza a tanácsosok. És emlékszünk még, hogy annak idején, amikor a hulladéknak a segesvári vagy éppenséggel a székelyudvarhelyi lerakóhoz való szállítását jóváhagyta a testület, tudatában volt mindenik tanácsos, aki a tervezetet megszavazta, hogy e megoldás megnöveli a költségeket. Természetesen a lakosság zsebére döntöttek így.
Szóval a gratulációk mellett a polgármesteri hivatal akár a polgármesteri tanácsadón keresztül elmondhatná azt is, hogy a jogi személyekre miért nem vonatkozhat az illeték csökkentése, hiszen a 2014 novemberében meghozott tanácsi határozat sokkal hátrányosabban érintette őket, mint a lakosságot, a cégekkel többszörösen fizettették meg a szemételhordást. Továbbá: a jó hír mellett, miszerint ezután csökkentett szemétdíjat fizetünk, a kérdések továbbra is maradnak: mire költötték a két év alatt mintegy 400 ezer lejre becsült törvénytelenül befizetett összeget, ki és mikor, milyen formában fizeti ezt vissza a lakosságnak? Ki és mikor jár el a Salubriserv ellen, ha igazak azok a feltételezések, amelyek szerint a segesvári lerakó helyett törvénytelenül Marosvásárhelyen gyűjtötték fel a szemetet? Mellesleg: mikor számolják fel teljesen a városszéli, talajt és levegőt szennyező, fertőző gócot?
Azért még nem kell túlságosan örülni annak, hogy majd kevesebbet fizetünk a köztisztaságért, a háztartási hulladék elszállításáért. Persze sok háztartásban számít az, hogy feleárat fizetnek a köztisztaságra, de ne felejtsük el, hogy a két évvel ezelőtt megnövelt és a legutóbbi tanácsülésen lecsökkentett illeték közti árkülönbséget a város költségvetéséből akarják fedezni, mindaddig, amíg a kerelőszentpáli lerakó el nem kezd működni. Vagyis közpénzből, az adóinkból fizetnek a Salubriservnek, ezt az összeget pedig valahonnan, valamelyik költségvetési tételből el kell venni... Azaz kevesebb marad beruházásokra, a tanintézetek korszerűsítésére, szociális ellátásra, kultúrára, pályázatokra. Az időfaktor is fontos lehet ebben a döntésben, nem tudni, hogy még hány évig húzódik el a mintegy 50 millió eurós finanszírozással megépült kerelőszentpáli és székelykakasdi lerakó illetve átrakó üzembe helyezése.
Ezt (is) érdemes kiolvasni az igen pozitív kicsengésű polgármesteri reklámból.