Bár öt hét még hátravan szentestéig, a karácsonyi ajándékozás hangulatát idézte meg a hét végén a Nemzeti Színházból megrakott nejlonszatyrokkal távozók látványa.
Bár öt hét még hátravan szentestéig, a karácsonyi ajándékozás hangulatát idézte meg a hét végén a Nemzeti Színházból megrakott nejlonszatyrokkal távozók látványa. A 19. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron sosem látott embertömeg lapozgatta, ízlelgette a szebbnél szebb kiadványokat, és aki ott volt, az biztos, hogy legalább egy húsz-huszonöt lejes gyermekkönyvet haza is vitt. Megtalálták-e az olvasni szeretők a keresett kiadványt, és megengedhették-e maguknak, hogy meg is vásárolják? Megfelelt-e az anyagiakban is mérhető kereslet a kiadók, könyvterjesztők elvárásainak? – tudakoltuk a színház előcsarnokát elárasztó forgatagban.
Tizenéves könyvvadászok
A vásár első napjától gyakran találkozhattunk legújabb szerzeményt böngésző kamaszokkal. Csütörtök délután Forró Bartha Ákos is éppen a nagyterem felé vezető lépcsőn egy csillagászatról szóló kiadványt olvasgatott.
– A Fürkész helyesírási és nyelvhelyességi versenyre vásároltam pár dolgot, amiből felkészülhetek. Azonkívül történelmi és csillagászati ismeretterjesztő füzeteket is vettem – mondta Ákos, aki zsebpénzéből körülbelül 100 lejre vásárolt.
Egy édesanya legelőször a karácsonyi meglepetéseket szerezte be, kisebbik fiának egy 60 lejes, játékos feladatokkal színesített könyvet vett a népszerű rajzfilmhős, Geronimo egér, Rágcsália sztárírója kalandjairól és Berszán Istvántól Budafüles Subanagy történetét, amelyet mindössze 5 lejért kínáltak, nagyobbik fiának egy magyar tudósokról, hősökről, felfedezőkről íródott kiadványt és vicces könyveket, párjának egy horgászlexikont. Miután az angyaljáráshoz szükséges csomag összeállt, a család többi tagjának, illetve magának is vásárolgatott.
– Mindhárom nap egy kicsit. Ide sok idő kell, nem lehet pár óra alatt mindent megnézni, türelmesen ki kell várni, hogy valamennyi standhoz hozzáférjek. Körülbelül 150 lejre vettem könyvet – árulta el, majd azt is elmondta, hogy szerinte azért jó ez a vásár, mert ilyenkor azok az emberek is könyv közelbe kerülnek, akik a mindennapokban – anyagi vagy egyéb okokból – csak az élelmiszerboltba térnek be.
Bartha József így értékelte a kínálat és kereslet viszonyát:
– Nagyon sok érdekes könyv van, lenne miből válogatni, csak kevés a pénz. Én a családtagoknak vásároltam, a feleségemnek egy biokertészetről szóló kiadványt, a gyermekeimnek gyereknevelésről íródott könyveket, mert jönnek az unokák. Magamnak egy Erdély történelméhez kapcsolódó könyvet is vettem. Összesen 300 lej értékben vásároltam.
Tatár Imre és Ibolya szintén a család fiatalabb tagjainak vett könyvajándékot, az unokáknak ismeretterjesztő és meséskönyveket, illetve földrajzatlaszt.
– Minden standon kiváló kínálatból válogathatunk, úgy tűnik, a tavalyinál is gazdagabb ez a vásár. Szerintünk évente kétszer kellene megszervezni – mondta a házaspár.
Szombaton délután csapatokban „portyázó” tizenévesekkel is találkoztunk. A maroshévízi Kemény János Líceumból jöttek, negyedik, ötödik és hatodik osztályosok, az egyik osztályfőnök kísérte el őket – tudtuk meg Veres Zalántól, aki azt is elmondta, hogy először jár a könyvvásáron, és kisebbre számított. Az Egy ropi naplója című meseregényt vásárolta meg 41 lejért.
Könyvvásárlás lista alapján
A kiadók, könyvkereskedések képviselői gondolkozás nélkül bólintottak kérdésünkre: igen, megérte eljönni.
– Húsz-harminc százalékkal nagyobb volt a kereslet, mint a tavaly. Lehet, ez annak is tulajdonítható, hogy ezúttal az alsó szinten állítottuk fel a standot. Leginkább a gyerekkönyveket kérték, Bogyó és Babóca, illetve a Geronimo Stilton volt az egyik nagy kedvenc. A kötelező házi olvasmányok közül elsősorban a Rosszcsont Peti ment. Átlagban 100-120 lej értékben vásároltak a látogatók – tájékoztatott Fekete Enikő, a marosvásárhelyi Kulcslyuk könyvesbolt alkalmazottja.
A Gutenberg kiadót képviselő Tőzsér Kinga sem panaszkodott.
– Forgalmas és izgalmas vásár volt. A kínálatunkból a Ragyog a mindenség című erdélyi gyermekvers-antológia bizonyult a legnépszerűbbnek, ezt főleg a Kaláka-koncert után vásárolták meg sokan. A könyv ára 95 lej, kedvezményesen, 68 lejért adtuk. A gyerekkönyvek és ifjúsági regények is nagyon keresettek voltak, főleg a Móra, a Kolibri, a General Press kiadványai. A házi olvasmányok iránt meglepő módon tavaly nagyobb volt az érdeklődés. Szépirodalomból elsősorban az erdélyi kortárs szerzők, Tompa Andrea, Vida Gábor műveit választották a könyvbarátok. Ugyanakkor Nyári Krisztián Így szerettek ők című könyvének második kiadása is nagyon népszerű volt.
A Mentor Kiadó részéről Bölöni Zita arról számolt be, hogy egyes vásárlók kimondottan Wass Albert művei iránt érdeklődtek, a könyvtárukból hiányzó kötetek listájával érkeztek, és több száz lejt is fizettek a keresett könyvekért.
– Nyolc éve nem volt ilyen jó vásárunk. Öröm volt nézni a nagy szatyrokkal távozó embereket.
A térképeket, atlaszokat kínáló sepsiszentgyörgyi Cartographia standjánál Mike Gábor, a kiadó résztulajdonosa szintén elégedettnek tűnt.
– Jobban meg volt szervezve a vásár, mint tavaly. Tőlünk elsősorban iskolások számára vásároltak történelmi atlaszokat, illetve autóstérképeket. A bevételről csak a későbbiekben beszélhetek, de az biztos, hogy a szellemi feltöltődésért megéri évről évre eljönni.
A budapesti Kárpátia Stúdió kiadónál Szakács Árpád arról tájékoztatott, hogy az elmúlt négy évben a vásár kereslete alulmúlta a várakozást. A történelmi könyvek iránt idén is kevesen érdeklődtek, a hasonló témájú folyóiratok viszont nagyon jól mentek, és ez kiegyensúlyozta a helyzetet.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató