Klasszikus mesterek nyomában
2018. május 17. – augusztus 31.
A Csíki Székely Múzeum az erdélyi múzeumi szcéna fontos szereplőjeként az elmúlt években olyan rangos kiállításokat valósított meg, mint a Munkácsy Erdélyben, a Nagybányai Művésztelep, Egyiptom művészete, Rippl-Rónai József életműve, Csontváry művészete Erdélyben vagy legutóbb a Művészek ágyúdörgésben – Erdély az első világháborúban.
A Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria és a Csíki Székely Múzeum közötti, hagyományosan jó szakmai együttműködésnek köszönhetően 2018. május 17-én Klasszikus mesterek nyomában – Aba-Novák Vilmos, Nagy Imre és művészbarátaik címmel újabb nagykiállítás nyílt a múzeumban, melynek kurátora Szücs György művészettörténész, a Magyar Nemzeti Galéria tudományos főigazgató-helyettese.
Az erdélyi viszonylatban előzmény nélküli kiállítás a 125 éve született Zsögödi Nagy Imre és ifjúkori pályatársai előtt kíván tisztelegni.
Tudatosan helyezünk hangsúlyt Szőnyi István és különösen Aba-Novák Vilmos művészetére, ugyanis az útját kereső csíki művész a baráti szálak mellett szakmai példaképként tekintett rájuk. A budapesti Képzőművészeti Főiskola egykori növendékeiből verbuválódó „rézkarcoló nemzedék” emblematikus alakjait mutatja be tárlatunk. Elmondhatjuk, hogy a főként Szőnyi, Aba-Novák, Korb Erzsébet és Patkó Károly által képviselt magyarországi neoklasszicista csoport művészetét átfogó módon bemutató monstre kiállítás (Árkádia tájain. MNG, 2002) mellé teljes joggal zárkózik föl a mintegy hatvan alkotást összehangoló jelenlegi kurátori koncepció. Arra törekedtünk, hogy néhány erdélyi párhuzamot, kapcsolódási pontot is felvillantsunk, ezért Jándi Dávid, Mágori Vargha Béla, Mund Hugó, Szolnay Sándor műveit is beválogattuk. Érdemes megemlíteni, hogy a Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításán szereplő fő művekkel együtt magángyűjtemények fontos darabjai is helyet kapnak a Mikó-vár termeiben.
A divatos irányzatok megjelenítése mellett továbbra is küldetésünknek tekintjük a nagyközönség számára talán kevésbé ismert, ám korszakos jelentőségű, ízlésformáló művészeti tárlatok megrendezését, amely arra is bizonyíték, hogy az erdélyi művészek legjava mindig a magyarországiakkal azonos színvonalon alkotott.
Kölcsönző intézmények:
Budapest Történeti Múzeum, Fővárosi Képtár
Csíki Székely Múzeum (Csíkszereda)
Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria (Budapest, MNG)
Magyar Unitárius Egyház, Kolozsvár
Székely Nemzeti Múzeum (Sepsiszentgyörgy)
Türr István Múzeum (Baja)
Az intézmények mellett magángyűjtők is hozzájárultak a kiállítás létrejöttéhez.
Főtámogatók: OTP Bank, Perla Harghitei.
Támogatók: NKA, RMDSZ – Communitas Alapítvány, Harmopan, ING Service, Trilak.
Hasznos információk:
NYITVATARTÁS
kedd-vasárnap: 9.00-17.00
Utolsó belépés zárás előtt 30 perccel.
RENDKÍVÜLI NYITVATARTÁS
Múzeumok Éjszakája:
június 23., szombat: 9.00-00.00
Csoportok érkezését, a tárlatvezetésen vagy múzeumpedagógiai foglalkozáson való részvételi szándékot kérjük előzetesen jelezni!
BELÉPŐ
Teljes ár: 15 lej.
Kedvezményes (diák-, nyugdíjas-, felnőtt csoport, 15 fő +): 10 lej.
Diák-, nyugdíjascsoportjegy: 6 lej.
Családi jegy (minimum 3 személy, maximum két felnőtt): 35 lej.
Ingyenes: 7 éven aluli gyerekeknek, diákcsoportokat kísérő pedagógusoknek (max. 2 személy), muzeológusoknak (igazolvánnyal), újságíróknak (igazolvánnyal)
Tárlatvezetés (30 főig): 30 lej/csoport.
Múzeumpedagógiai foglalkozás (30 főig): 30 lej/csoport.
Tel.: +40 266 372 024 • info@csikimuzeum.ro • www.csikimuzeum.ro
Csíki Székely Múzeum