2024. august 12., Monday

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

November másodikán este 7 órától a marosvásárhelyi Kultúrpalota Tükörtermében és ezzel egy időben Bukarestben ún. duplex árverést szervez az ország legismertebb művészeti aukciósháza, az Artmark.

Fotó: Nagy Tibor

November másodikán este 7 órától a marosvásárhelyi Kultúrpalota Tükörtermében és ezzel egy időben Bukarestben ún. duplex árverést szervez az ország legismertebb művészeti aukciósháza, az Artmark. Ezzel kapcsolatban csodálatos képzőművészeti kiállításon tartott sajtótájékoztatót tegnap délben Horia Patapievici író, filozófus, esztéta, az Artmark vezetője, Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke, Soós Zoltán, a megyei múzeum igazgatója és Şulea Ioan képzőművész, a múzeum képzőművészeti osztályának vezetője.
Miután a múzeum igazgatója üdvözölte a jelenlevőket, Péter Ferenc tanácselnök elmondta, a megyei önkormányzat nemcsak a tanács által fenntartott különböző kulturális intézetek révén támogatja a kultúrát, hanem minden olyan rendezvényt is felkarol, amelyek az értéket helyezik előtérbe. Ezért is ajánlották fel a Kultúrpalotát egy ilyen rangos esemény helyszínéül. A tanácselnök elárulta, hogy Albrecht Dürer néhány héttel ezelőtt a sajtónak bemutatott Szent Jeromos cellájában című metszetét, amelynek értéke 3000 euró, az Artmark megvásárolta, és a megyei múzeumnak ajándékozta, ezzel is jelezve, hogy a magán aukciós cég támogatja az állami kulturális intézményeket.
Horia Patapievici gyerekkori élményét osztotta meg a jelenlevőkkel, és a rá jellemző stílusban ecsetelte, miként maradtak meg gyerekként emlékezetében a Kultúrpalota vitrálisai, az épület csodálatos belseje, és ezért is választották ki a duplex licit helyszínéül, hiszen Bukarestben is az Athénée Palace Hilton Szállodába várják majd a műtárgyvásárlókat.
Az Artmark hét éve szervez aukciókat, az őszi árverés a kultúrák közötti párbeszédet szorgalmazza, és az a szándékuk, hogy a 100 legismertebb festőművész alkotásait kínálják eladásra. A Kultúrpalota előcsarnokában rögtönzött káprázatos kiállításon is azokat a műveket láthattuk, amelyeket meg lehet vásárolni, többek között a nagybányai festőiskola alapítójának, Hollósy Simonnak egy munkáját, vagy Ziffer Sándor több alkotását, de láthattunk Aba-Novák Vilmos, Klein József kiváló munkáiból is.
A klasszikus román festőművészek között Nicolae Tonitza, a Gheorghe Petraşcu, Camil Ressu, Nicolae Grigorescu, Ion Andreescu festményei közül lehet válogatni. Az alkotások ára változó, az „olcsóbbak” 1.800–2.500 euró, a drágábbak pedig 60.000–90.000 euró között vannak. Horia Patapievici elmondta, hogy azoktól, akik a múzeum számára vásárolnának alkotásokat, nem számolnak fel jutalékot. Ezzel is szeretnék ösztönözni a műgyűjtőket, hogy támogassák a múzeumokat. Ennek kapcsán a filozófus kiemelte, hogy jó ötletnek tartja a november 7-i kultúrpalotai bált, amelynek a bevételeit szintén a megyei múzeum támogatására szánják.
Az Artmark vezetője ismertetett néhány kiemelkedőbb alkotást, amelyeket az érdeklődők figyelmébe ajánlanak majd.
Megtudtuk, hogy egy-egy liciten a helyszínen akár 200-300 érdeklődő is részt vesz, de mivel már több éve szerveznek duplex árveréseket, ezekbe akár 3000-en is bekapcsolódnak. A legdrágábban egy Grigorescu-alkotást adtak el eddig, 320.000 euróért. Az Artmarknak van egy kezdeményezése, amelynek neve A gyűjtő szobája (Camera colecţionarului), és ezzel arra ösztönöznék a gyűjtőket, hogy ha meg is vásárolják az alkotásokat, adják bérbe rangosabb múzeumoknak, ne tartsák otthon, hiszen így ismertebbé válik a munka, és az értéke is megnő. Példának egy neves román alkotó munkáját hozta fel, amelyet egy nagyszebeni üzletember vásárolt meg, majd a Brukenthal múzeumban állították ki, és három hónap alatt szinte a duplájára nőtt a vásárlóértéke, mi több, a múzeum látogatottsága is megnőtt, mert sokan azért mentek el a képtárba, hogy az addig nyilvánosságra nem hozott festményt láthassák.
Ami az adásvételt illeti, az Artmark szakértőkkel dolgozik, így teljes mértékben eredeti és a világpiaci áraknak megfelelő értékben kerülnek eladásra a munkák. Szerződést kötnek az eladóval, amiben saját felelősségére igazolja, hogy tulajdonában van a tárgy. Eddig három dák pénzérmén kívül, amelyekről utólag kiderült, hogy eltulajdonított vagyontárgyak voltak, nem került sor rendőrségi ügyre.
A hazai műtárgytörvénynek megfelelően a művelődési minisztérium szakbizottsága határozza meg, hogy egy-egy alkotás az országos műkincsalap vagy a kincstár tulajdona lesz. Míg az előbbieket kivihetik az országból, az utóbbit nem, illetve csak különleges eljárással lehet mozgatni. Természetesen ennek megfelelően nőhet az értékük is.
A vásárlási kedvvel kapcsolatban megtudtuk, hogy vannak már Romániában olyanok, akik reális érdeklődőkként és értőkként keresnek egy-egy alkotást, mások pedig „jó befektetésként” vesznek és adnak el műtárgyakat.
Arra a kérdésre, hogy van-e az országban magánalapból nyitott múzeum, nyilvános gyűjtemény, Horia Patapievici elmondta, folyamatban van egy állandó kortárs művészeti galéria megnyitása, amelyben a műalkotásokat egy honosított, korábbi líbiai állampolgár vásárolja fel és állítja ki. Az Artmark nemcsak aukciósház, külön osztálya foglalkozik a művészeti neveléssel, népszerűsítéssel.
Azt is megtudtuk, hogy jövőre négy, igen érdekes tematikájú aukciót szerveznek. Januárban Ars Boni címmel régi köteteket, történelmi könyveket, önéletrajzokat, rendőrségi okiratokat, középkori kínzóeszközöket, közjegyzői dokumentumokat bocsátanak árverésre. Keresik ismert festők személyes tárgyait, műtermi berendezését, leveleit, személyes tárgyait, amelyeket szintén eladnak, illetve két kiemelkedőbb licit is lesz. Az egyik az 1918-as eseményhez kötődően a királyi ház tárgyaiból áll, illetve az év vége felé, szeptemberben a cári Oroszországból származó ékszerekre, ikonokra, kultikus tárgyakra, ruhákra, fegyverekre és fotókra lehet majd licitálni.

Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató