2024. june 26., Wednesday

Váratlanul nagy gólkülönbségű, vitathatatlan sikerrel indította Eb-szereplései sorozatát a román labdarúgó-válogatott: tegnap Ukrajna ellen 3-0-ra nyert az együttes.

Nyomasztó ukrán fölénnyel indult a találkozó, azonban a románok olykor feltolt, máskor mély, de erőszakos védekezőmunkával válaszoltak. Így hiába volt jelentős a különbség a két csapat labdabirtoklási aránya között (80%-20% a Szerhij Rebrov irányította alakulat javára) még a huszadik percen túl is, Florin Niță kapuja nemigen forgott veszélyben. Mi több, az első lövést is a románok eresztették el a rivális kapuja felé. Az ukrán mezőnyfölény csupán két szögletben kamatozott később, veszélyes helyzetben azonban továbbra sem. Közben csendben egyre többször és egyre veszélyesebben jöttek ki a románok, a letámadásuk pedig gólt hozott: a 29. percben a nyomás alá helyezett Lunyin eladta a labdát, a helyzetbe hozott Stanciu pedig nem teketóriázott, kapásból bődületes gólt ragasztott az ukránok kapujának jobb felső sarkába (1-0). Védhetetlen, gyönyörű találat volt, az Eb eddigi talán legszebb gólja!

Az előny birtokában sem engedett ki a román csapat, sőt szünet előtt meg is duplázhatta volna az előnyét: Stanciu közvetlenül szögletből tekerte kapura, a labda átszállt Lunyin fölött, azonban a kapufáról nem a hálóba, hanem a mezőnybe pattant. Az ukránok örülhettek, hogy nem kaptak újabb gólt és elkezdhettek gondolkodni, hogy mit változtassanak a szünet után, mert az első félidő végén nyilvánvalónak tűnt, hogy ezzel a játékkal nem sokra mennek a folytatásban.

A második félidő is román helyzettel indult, Coman cselezgetett az ukrán büntetőterület bal sarkán, majd megcélozta a hosszú sarkot – a labda azonban elkerülte Lunyin kapuját. Az ukránok szemmel láthatóan nem tudtak mit kezdeni ellenfelük játékával, Edward Iordănescu tanítványai a szünet után is sok időt töltöttek ellenfelük térfelén, és kapujuk nemigen forgott veszélyben. Sőt: az 53. percben labdát szereztek a térfelük közepén, majd gyors átmenetet követően pillanatokkal később már a másik kapuban pihegett a labda: ezúttal Răzvan Marin suppintotta meg a játékszert, amely a jobb alsó sarokban kötött ki, a Real Madrid kapusa ugyanis túl későn ért le, és nem tudott hárítani (2-0). A gól fellelkesítette a csapatot, és miután Rațiu lövését parádésan hárította Lunyin, a szögletet követően Man becselezte magát a tizenhatos mélyére, ahonnan a kapu torkában várakozó Drăguşhoz továbbított, utóbbi pedig nem hibázhatott (3-0).

Az ukránok vezetőedzője, Szerhij Rebrov nem tehetett mást, cserélt, egyszerre hármat is. Egy védekező középpályást, valamint két támadót küldött pályára, ezzel előrevetítette szándékát, s hogy mindent egyetlen lapra tett fel. Némileg veszélyesebbé vált az ukrán csapat, a 70. percben szabadrúgást is kiharcolt, de Zincsenko a sorfalba rúgta. A válasz sem késett, a másik kapunál ugyancsak a balszélről jött egy szabadrúgás, amelynek nyomán a labda Lunyin karjában kötött ki. Az első igazán veszélyes ukrán helyzetet a 76. percben jegyezhettük, amikor Szudakov végre eltalálta a román kaput, és alaposan próbára tette Niță tudását. Rebrov legényei letáboroztak a Iordănescu-csapat kapujának előterében, a román kapusnak pedig a 79. percben is védenie kellett, meg is tette. Mudrik a 84. percben közelről szerezhetett volna gólt, azonban egy gyors felfutása végén fölé bombázott. Az ukránokat szemmel láthatóan elkerülte az ihlet, kis híján azonban váratlan segítséget kaptak Drăgușintól, aki a 89. percben, az ellenfél szöglete után tisztázni kívánva saját kapuja elé fejelte a labdát – szerencséjére senkibe nem akadt bele, és elszállt, a helyzettel együtt. A 90+2. percben ismételten érintetlen maradt Niță hálója, Jaremcsuk ugyanis a keresztlécre pattintott, majd a 90+4. percben Mudrik lövését hárította a román kapus.

Románia ezzel megszerezte második győzelmét az Európa-bajnokság döntő tornáján, huszonnégy évvel az eddigi egyetlen sikere, a 2000-res Eb-n Anglia ellen elért 3-2 után.

Fotó: a román labdarúgó-válogatott közösségi oldala

Európa-bajnokság, E csoport, 1. forduló: Románia – Ukrajna 3-0 (1-0).

München, Allianz Arena, vezette: Glenn Nyberg (svéd).

Románia: Niţă – Raţiu, Drăguşin, Burcă, Bancu – R. Marin – M. Marin (75. Rus), Stanciu (86. Racovițan), Man (62. I. Hagi), Fl. Coman (62. Mihăilă) – Drăguş (75. Puşcaş).

Ukrajna: Lunyin – Konoplia, Zabarnyij, Matvijenko, Zincsenko – Sztepanenko (63. Brazsko), Shaparenko (63. Jaremcsuk) – Cigankov (63. Jarmolenko), Szudakov (83. Malinovszkij), Mudrik – Dovbik.

Gólszerzők: Stanciu (29.), Răzvan Marin (53.), Drăguș (57.).

Sárga lap: Răzvan Marin (80.), illetve Konoplija (67.).