Maroskecén 127 hektáron gazdálkodnak bérelt és saját tulajdonban lévő területeken, a zöldségtermesztés mellett nagy kultúrával is foglalkoznak.
Maroskece határában lévő zöldségesfarmján látogattuk meg Varró István ludasi gazdálkodót. A minőségi zöldségek láttán a korszerű és hagyományos technológia ötvözéséről is meggyőződhettünk, a Maros partján termesztett zöldségek ugyanis igazi termőföldből nyerik a szükséges tápanyagot.
Az értékesítésre szánt zöldségeket helyben csomagolják, és nagybani kereskedők vásárolják fel tőlük, azt követően kerül a Lidl, valamint a Penny Market polcaira a Prod Anca SRL címkéivel.
Látogatásunk alkalmával a fóliasátrakból a szabadtéri földbe ültették ki a jégsaláta-palántákat. Azt megelőzően kisebb ládákba vetették el a magokat, majd gondozták, pikírozták, és immár megértek arra, hogy a természetben, a nap sugarai hatására fejlődjenek, mivel bírják a meleget, így a mi éghajlati körülményeink között is termeszthető – hangsúlyozta a gazdálkodó. Elmondta, 1992 óta foglalkoznak zöldségtermesztéssel, önerőből, pályázatok nélkül fejlesztették a jelenlegi, mondhatni ipari méretűre.
Maroskecén 127 hektáron gazdálkodnak bérelt és saját tulajdonban lévő területeken, a zöldségtermesztés mellett nagy kultúrával is foglalkoznak. Tizennyolc állandó alkalmazottjuk van, mivel ezen a területen sok munkát nem lehet gépesíteni. A jégsaláta- és padlizsánültetvényeket takarófóliákkal vonták be annak érdekében, hogy ne kelljen gyomirtózni és kézzel kapálni. A takarófóliákat Izraelből rendelik, és, akárcsak a csepegtetőszalagokat, évente cserélik, csupán a fővezeték marad meg. Mivel eldugulnak a pórusok, megtörténhet, hogy helyenként kiszakad a csepegtetőszalag, és több víz kerül a talajba, ami a minőség rovására mehet – mondta a szakember.
A Maros árterületén lévő zöldségesfarmon hat hektáron termesztenek padlizsánt, amit rövidesen szüretelni is lehet. Németországi káposztamagokat is forgalmaznak, 9,5 hektáros kísérleti parcelláikon tizenegyféle káposztafajtát termesztenek, a melegházakban pedig uborkát, paprikát, huszonötféle paradicsomot.
– Mi a jó termőtalaj és az ízletes, minőségi zöldségek termesztésének a titka? – kérdeztük a gazdálkodót.
– Csak akkor ad bőséges termést a föld, ha az ember megadja mindazt, amire szüksége van – a makro- és mikrorészecskéket –, rendkívül fontos a trágya is a jó termőföld eléréséhez. A télen például ötven tonna istállótrágyát szórtunk el hektáronként. A tavaly tíz hektáron ellenőriztettem a föld minőségét, hektáronként négy-öt talajmintát vettünk annak érdekében, hogy az esetleges hiányt pótoljuk – mondta Varró István.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató