Frans Timmermans az igazságügyi reformok folytatására biztatta a román hatóságokat
Az igazságügyi reformok folytatására biztatta a román hatóságokat Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke bukaresti látogatása alkalmából.
Timmermans csütörtökön Klaus Johannis államelnökkel, Viorica Dăncilă miniszterelnökkel, valamint Liviu Dragnea képviselőházi és Călin Popescu Tăriceanu szenátusi házelnökökkel folytatott megbeszélést.
Az EB első alelnöke szerint Románia sok eredményt ért el az igazságügyi reform területén – amelyet Brüsszel 2007 óta figyelemmel kísér –, és arra biztatta Bukarestet, maradéktalanul alkalmazza a reformokat, mert így zárhatják le 2019 végéig az együttműködési és ellenőrzési mechanizmust, amelynek keretében Brüsszel figyelemmel kíséri a román igazságszolgáltatást.
Rámutatott: Viorica Dăncilă miniszterelnök felvetette, hogy ez az ellenőrzés már 2019 első féléve előtt lezáruljon, hiszen Románia a jövő év első felében tölti be az EU soros elnökségét. Timmermans szerint ez is lehetséges, de csak akkor, ha Bukarest maradéktalanul alkalmazza a reformokat. Ennek érdekében arra biztatta a különböző romániai intézményeket és hatóságokat, hogy ne dolgozzanak egymás ellen.
Úgy vélte, hogy a román igazságszolgáltatás jelenleg független és erős hatalmi ág, amire büszkék lehetnek a románok, viszont az utóbbi időben számos támadás érte intézményeit a politikusok részéről. Timmermans szerint ezzel azt a benyomást kelthetik az állampolgárokban, hogy az igazságszolgáltatás nem működik jól. Timmermans jelezte, hogy ezzel nem ért egyet, és arra kért minden érintett román intézményt, hogy tiszteljék egymást, és ne avatkozzanak bele egymás dolgába a hatalmi ágak szétválasztásának elve értelmében.
Az elmúlt napokban nagy visszhangot váltott ki, hogy Tudorel Toader igazságügyi miniszter a Brüsszel által is támogatott Laura Codruţa Kövesi korrupcióellenes főügyész leváltását kezdeményezte. Újságírói kérdésre válaszolva az EB első alelnöke elmondta: ki kell vizsgálni a felmerült vádakat, de hangsúlyozta, az ügyészek és a bírák munkáját társaiknak és nem a politikusoknak kell kiértékelniük.
Korábban a kormánykoalíció vezetői azt állították, hogy ellenzéki politikusok az Európai Bizottságot félrevezették a koalíció által tavaly kezdeményezett igazságszolgáltatási reformról, amelyet a parlament decemberben fogadott el. Ezzel kapcsolatban Timmermans újfent elmondta, hogy nagyon pontosan tudják, mi történik Romániában, és kizártnak tartja a félretájékoztatás lehetőségét. Arra biztatta Dragneát és Tăriceanut, hogy ezentúl, amikor úgy érzik, Brüsszelben valamit nem értettek meg jól, akkor vegyék fel közvetlenül vele a kapcsolatot.
Timmermans újságírói kérdésre elmondta: Romániában nincs gond a jogállamisággal, ezért nem merülhet fel Bukaresttel szemben az uniós alapszerződés hetes cikke szerinti eljárás indítása. Szintén újságírói kérdésre válaszolva az EB első alelnöke úgy vélte, Románia felkészült a schengeni csatlakozásra.