Elfogadta a kormány a jövő évi költségvetés-tervezetet
Elfogadta a kormány a jövő évi költségvetés tervezetét, amely 5,5 százalékos gazdasági növekedéssel és 2,97 százalékos államháztartási hiánnyal számol.
Ionuţ Mişa pénzügyminiszter a kabinet szerdai ülésén kijelentette: a büdzsé tartalmazza a jövő évben tervezett bér- és nyugdíjemeléseket is.
A kiadások legnagyobb részét, a bruttó hazai termék (GDP) 10,9 százalékát a szociális juttatások teszik ki, amelyek elérik a 98,6 milliárd lejt. A költségvetésben az összkiadásokat 314,5 milliárd lejre tervezték.
A bérköltségek a GDP 8,9 százalékát teszik ki. A kormány 38,5 milliárd lejt (8,36 milliárd euró) – a GDP 4,2 százalékát – tervezi közberuházásokra fordítani. A katonai kiadások a jövő évben is elérik a GDP 2 százalékát.
Mihai Tudose miniszterelnök elmondta, hogy az 5,5 százalékos gazdasági növekedés óvatos becslés, szerinte a büdzsé megfelelően van összeállítva. Közölte: kormánya az oktatást, az egészségügyet és a beruházásokat tekinti kiemelt célnak 2018-ban. Megjegyezte, Románia GDP-je várhatóan a jövő évben először fogja meghaladni a 200 milliárd eurót.
Liviu Voinea, a Román Nemzeti Bank kormányzóhelyettese a héten bírálta a kormányt, amiért csaknem 3 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt tűzött ki célul. Szerinte alacsonyabbra lenne szükség, mert a gazdaság növekedési üteme megalapozatlan.
A kormány több olyan intézkedést is elfogadott szerdai ülésén, amelyek a kiadások korlátozására irányulnak. Így egyebek mellett létszámstopot rendeltek el a közszférában a jövő év végéig, az állami intézményeknek pedig 10 százalékkal kell csökkenteniük a fenntartásukra, valamint a különböző javak és szolgáltatások beszerzésére szánt pénzkeretet.
A tervezetről még a parlamentnek is döntenie kell.
Felfelé módosította az EU és az euróövezet éves GDP-növekedési ütemét az Eurostat
Az elemzőket meglepve felfelé módosította az euróövezet és az Európai Unió gazdaságának éves összevetésű növekedési ütemét az unió statisztikai hivatala (Eurostat) a harmadik, végleges becslésben.
A csütörtökön közölt adatok szerint a harmadik negyedévben szezonális kiigazítással számolva éves bázison mindkét régióban 2,6 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP), ez 0,1 százalékponttal több az első két becslésben szereplő 2,5 százaléknál. Elemzők arra számítottak, hogy a végleges szám 2,5 százalék marad. A második negyedévhez képest csökkenést csak Dániából (0,6 százalék) jelentettek. A legerősebb mértékben, 2,6 százalékkal Románia gazdasága nőtt, majd Málta következik, 1,9 százalékkal, Lettország 1,5 százalékkal és Lengyelország 1,2 százalékkal.
Éves összehasonlításban is Románia a listavezető, az Eurostat adatai szerint szezonális kiigazítással számolva 8,6 százalékkal bővült a GDP. Málta a második, 7,7 százalékkal, majd Lettország (6,2 százalék), Lengyelország (5,2 százalék) és Csehország (5,0 százalék) következik.