Bírálja az ellenzék Johannist, amiért nem tagadta meg a PSD-s kormányfőjelölt kinevezését
Saját volt pártján, a jobbközép PNL-n kívül a teljes parlamenti ellenzék, az ellenzéki sajtó és a korrupcióellenes tüntetéseket szervező civil szervezetek is bírálták Klaus Johannis államfőt, amiért a legkisebb ellenkezés nélkül kormányalakítási megbízást adott a PSD első jelöltjének, a PSD nőszervezetét vezető Viorica Dăncilă EP-képviselőnek.
A csütörtöki lapok Traian Băsescu volt államfőt, az ellenzéki PMP elnökét idézik, aki szerint Johannis semmivel sem került közelebb újraválasztásához, inkább távolodott egy második elnöki mandátumtól azáltal, hogy a „legkényelmesebb utat választva” nem tagadta meg, hogy kinevezze a PSD elnökének, Liviu Dragneának a kegyeltjét.
Băsescu meggyőződése, hogy a PSD képtelen a kormányzásra, Johannis pedig megszabadíthatta volna az országot a gazdaságpolitikai kapkodástól, ha szembeszegült volna a PSD-vel. A volt elnök szerint a parlament biztosan megszavazta volna a második jelöltet, mert ha elutasítja, feloszlatását kockáztatja.
Az USR elnöke, Dan Barna sajnálatosnak tartja, hogy a jobboldali elnök meg sem próbálta a „katasztrófát korlátozni” és legalább egy „elfogadható” jelöltet kérni a PSD-től. A párt arra emlékeztetett, hogy a jelölt egyedüli emlékezetes megnyilvánulása az Európai Parlamentben az volt, amikor védelmébe vette a büntetőjog korrupcióellenes szigorát enyhítő, a több százezres tüntetések hatására visszavont kormányrendeletet.
Szerda este a közösségi oldalak is megteltek az eddigi kormányellenes tüntetéseket szervezők csalódott bejegyzéseivel, Johannis Facebook-oldaláról pedig már a bejelentése utáni órában követők százai iratkoztak le.
A korrupcióellenes megmozdulások szervezőinek egyike, az Iniţiativa România szerda este az elnöki hivatal elé hívta híveit, ahol néhány tucatnyi tüntető ezúttal az eddigi szövetségesüknek tartott államfő ellen demonstrált, amiért a legkisebb ellenállást sem tanúsította a PSD-vel szemben, és még csak feltételeket sem kötött ki – például az igazságszolgáltatás függetlenségének garantálását – a miniszterelnök-jelöltjük kinevezéséhez.
Az ellenzéki hangvételű Adevărulban Paul Stan ugyanolyan csalódásnak nevezi Johannist, mint amilyen Emil Constantinescu elnök volt, aki később bevallotta, hogy „legyőzték a titkosszolgálatok”. A szerző szerint Johannis „lepaktálását a bűnözőkkel” sokan csak azzal tudják magyarázni, hogy ő is zsarolható, vagy nem tud felnőni tisztségéhez.
Az Adevărul egy másik szerzője, Mircea Morariu engedékenyebb hangon írva az elnökről megállapította: sokan önzéssel, cinizmussal vádolják Johannist, amikor arra játszik, hogy „nyilvánvalóan alkalmatlan” miniszterelnökükkel és megvalósíthatatlan választási ígéreteik borítékolható kudarcával a szociáldemokraták végképp lejáratják magukat a választók előtt, de a szerző szerint a jobboldali államfőnek nem nagyon volt reális választási lehetősége. A jobboldali ellenzék nem is javasolt kormányfőt, és ha a parlament – feloszlatását meggátolandó – előbb-utóbb meg is szavazott volna egy jobboldali vagy független jelöltet, az semmit sem tehetett volna a parlamentben ülő baloldali többséggel szemben.
Rendkívüli ülésszakra hívják össze a bukaresti parlamentet
Rendkívüli ülésszakra hívják össze a parlamentet, hogy beiktassák Románia új kormányát – jelentette be szerdán Liviu Dragnea házelnök, a PSD elnöke, miután az államfő kormányalakítási megbízást adott a párt nőszervezete vezetőjének, Viorica Dăncilă EP-képviselőnek.
A parlament tavaszi ülésszaka normális körülmények között február elsején kezdődne, de Dragnea szerint az új kormány programjának parlament elé terjesztésére és a miniszterjelöltek parlamenti meghallgatására hamarabb sort kerítenek oly módon, hogy január 29-én a törvényhozás szavazhasson az új kormány beiktatásáról.
Dragnea közölte: a PSD továbbra is eddigi koalíciós partnerével, a liberális ALDE-val együtt akar kormányozni a választásokon szerzett felhatalmazás alapján.
Viorica Dăncilă kormányfőjelölt megköszönte az államfőnek, párttársainak és koalíciós partnereinek a bizalmat.
„Számunkra a románok érdekeit szolgáló kormányprogram megvalósítása a fontos a 2018-as centenárium (Erdély és Románia egyesülését kimondó 1918-as Gyulafehérvári nyilatkozat századik évfordulója) évében, hogy előkészítsük a 2019-es román uniós elnökséget” – mondta a kormányfőjelölt.