Bírák és ügyészek is tiltakoztak az igazságügyi törvények módosítása ellen
2017-12-18 16:35:56
- Agerpres
A Kolozs megyei táblabíróság, a Kolozs megyei ügyészségek, a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) és a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT) mintegy 100 ügyésze és bírája tartott néma tiltakozást hétfőn Kolozsváron az igazságügyi törvények módosítása ellen.
A bírák és ügyészek – köztük a Kolozs megyei DNA és a Kolozs megyei DIICOT vezetője is – a kolozsvári igazságügyi palota előtt gyűltek össze, ahol 12 órától kezdődően 15 percen át tiltakoztak csendben. A civil tüntetők virággal és tapssal fogadták őket.
– A tiltakozás ezen formája figyelmeztetés a politikai osztálynak a bírákkal és ügyészekkel
való bánásmód miatt. Kolozsváron úgy döntöttünk, hogy egy negyedórát csendben maradunk, hogy egy egyszerű üzenetet küldjünk: nem értünk egyet az igazságügyi törvények módosításával. A Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) negatívan véleményezte a tervezett módosításokat, a javaslatok hibásak, ezeket nem szabad jóváhagyni – nyilatkozta Cristi Dănileţ, a Kolozs megyei törvényszék bírája.
„A módosító javaslatok csak tervezetecskék”
Nem helyénvaló, hogy a bírák és ügyészek az igazságügyi törvényeket módosító tervezetek ellen tiltakozzanak, ezek ugyanis elfogadásukig több ponton is változhatnak még – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvezető elnöke. Niculae Bădălău tegnapi nyilatkozatában hangsúlyozta, „a bírák és ügyészek számára tiltja a törvény, hogy tüntessenek”, ugyanakkor ők egy olyan jogszabály ellen tiltakoznak, amely még nem nyerte el végleges formáját. „Akkor meg mi ellen tüntetnek? A módosító javaslatok csak tervezetecskék, amelyeket vagy elfogadnak, vagy nem. Volt rá példa a képviselőházban, hogy a kollégáim által benyújtott javaslatokat elvetették. Ez a lehetőség a szenátusban is fennáll. Nem tartom helyénvalónak, hogy megelőzési szándékkal tüntessünk” – tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy mit üzen azoknak az állampolgároknak, akik a bukaresti Victoriei téren tüntettek, a PSD ügyvezető elnöke azt mondta, olvassák el figyelmesen a tervezeteket, amelyekből – szerinte – végül „nagyon jó törvények” lesznek.
Az igazságügyi törvények tervezett módosításai ellen tiltakoztak hétfőn a bírák és ügyészek az ország több városában. A módosításokat a képviselőház már elfogadta, döntő házként a szenátus szavaz majd róluk.