A XX. alkalommal megszervezett Dr. Bernády György Kulturális Napok rendkívül változatos rendezvénysorozattal örvendeztette meg a marosvásárhelyieket.
A XX. alkalommal megszervezett Dr. Bernády György Kulturális Napok rendkívül változatos rendezvénysorozattal örvendeztette meg a marosvásárhelyieket. Erre az alkalomra készült el Fodor János fiatal történésznek a városépítő polgármester politikai életútját összefoglaló kötete, melyet a Bernády Házban mutatott be maga a szerző, Novák Zoltán történész-szenátor, valamint Borbély László, a 25 éves Bernády Alapítvány elnöke.
Igényes, jól megírt és szépen illusztrált kötettel lett gazdagabb a Marosvásárhely legkiemelkedőbb személysége iránt érdeklődő olvasó. S mivel sokan vannak ilyenek, Fodor János Bernády György – Politikai életrajz című könyve a legjobb szolgálatot teszi valamennyi generációnak.
A szerző vallja, hogy a marosvásárhelyi és az erdélyi történetírásnak régi adóssága volt egy Bernádyról szóló tudományos életrajz, hiszen a XIX. végi és a XX. század eleji Erdély meghatározó politikai szereplőjének példátlan és rendkívüli életútja nem csupán marosvásárhelyieknek, szovátaiaknak, hanem a magyarországi és erdélyi olvasóknak is szól, az az örökség, amelyet létrehozott, túllépi a városi, regionális és országhatárokat.
Fodor Jánost már középiskolás diák, majd egyetemista korában, immár tíz éve foglalkoztatta Bernády élete és munkássága. 2009-ben, elsőéves egyetemistaként a róla szóló dolgozatával első díjat nyert, melyet aztán számos szakmai elismerés követett.
A szerzőnek Pál-Antal Sándor levéltárossal közös szerkesztésben Bernády, a városépítő címmel már megjelent egy kötete, de vallomása szerint kutatásai során döbbent rá, hogy valójában nagyon keveset tudunk Bernády életművéről. Ez a felismerés késztette arra, hogy behatóbban foglalkozzon a témával. Megszületett az elhatározás, hogy Bernádyt „kiírja” magából. Ezért feltérképezte a család történetét és a nagy személyiség politikai pályafutását, azonban a kutatást nehezítette, hogy Bernádynak nem maradt fenn egységes irathagyatéka. Ennek egy része a Maros Megyei Múzeum tulajdonába, jelentős része az Országos Levéltár Maros megyei kirendeltségéhez, továbbá a budapesti Nemzeti Levéltárhoz és a Magyar Tudományos Akadémia Kézirattárába került.
–Nem teljes biográfiára törekedtem, hanem elsősorban a főszereplő politikusi működését vizsgáltam. Ehhez pedig hozzátartozik a származása, neveltetése, valamint magánéletének azon körülményei, amelyek a későbbiekben vagy éppen menet közben befolyásolták politikai pályájának alakulását. Betekintést nyertem Bernády belsőbb környezetébe, ahol meglepetésként a szerető családapa és az érzelmes férj szerepe tárult elém az addig igencsak kimért és hideg természetűnek tartott politikusról. Politikai életpályája is fölöttébb érdekes, egy rendkívüli életútnak lehetünk tanúi –fogalmazott a szerző, aki köszönetet mondott témavezetőjének, Romsics Ignác akadémikusnak, aki az általa megírt Bethlen István-életrajzzal etalont jelentett számára.
A jól strukturált kötetben képet kapunk tehát Bernády családjáról és ifjúkoráról, őseiről, neveltetéséről és iskoláiról, politikai karrierjének kezdetéről (1889-1901), az országgyűlési képviselőségről (1896-1901), a rendőrkapitányi tevékenységéről, a marosvásárhelyi polgármesterség idejéről 1902-1912 között, a főispáni tevékenységéről és az első világháború időszakáról (1913-1918), az új impérium időszakáról, a romániai Országos Magyar Párt politikusaként töltött évekről (1918-1922), a Marosvásárhelyre való visszatérés korszakáról (1926-1929), második polgármesterségéről, bukásáról, a külön utakról, a Magyar Polgári Demokrata Blokkban betöltött szerepéről, majd az OMP-be való visszatéréséről, a kisebbségi létben vállalt szerepéről, az 1934-ben ünnepelt 70. születésnapjáról, majd az utolsó évekről (1934-1938).
A könyvbemutatón Novák Zoltán történész kollégáját többek között Bernády személyiségéről, a problémamegoldó képességéről faggatta, arról, hogyan alkalmazkodott a történésekhez és a történelmi szituációkhoz, milyen volt a viszonya a baloldallal, Petry Zsigmonddal vagy az impériumváltást követően a román hatalommal.
Az idei Bernády Napokon a Bernády-kultusz újraélesztési kísérletében nagy szerepet játszik e kötet, amiért Borbély László az alapítvány nevében mondott köszönetet Fodor Jánosnak, aki tízéves kutatómunkát szentelt ennek létrehozására.
A könyvbemutatón Kilyén László színművész két Bernádyról szóló írást olvasott fel, Fülöp Gellért fotóművész – kiállításának lehetősége okán – egy Bernádyt ábrázoló molinóval színesítette a rendezvényt.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató