Szabó Dániel bábművész felhívása – „Valóságos csudát fognak látni, a holt anyag élővé válik a szemük előtt” – megtette a hatását, az erősödő havazás ellenére egyre többen álltak meg a virágóránál, hogy részeseivé váljanak a kétnyelvű – magyar, román – villámprodukciónak.
Vásári bábok játéka állította meg szerda délben a Marosvásárhely főterén áthaladókat. Az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház művészei a kanalát mindegyre leejtő, levesét elsózó Maris, az elégedetlenkedő Jancsi és a váratlanul felbukkanó ördög vidám jelenetével üzenték a járókelőknek, hogy március 21-e a bábszínház ünnepe.
Szabó Dániel bábművész felhívása – „Valóságos csudát fognak látni, a holt anyag élővé válik a szemük előtt” – megtette a hatását, az erősödő havazás ellenére egyre többen álltak meg a virágóránál, hogy részeseivé váljanak a kétnyelvű – magyar, román – villámprodukciónak. A játék végén a figurák kiléptek a paraván mögül, és integettek, kezet fogtak az ámuló gyermekekkel, felnőttekkel.
Ezt követően a Stúdió Színház előcsarnokába költözött az ünnep. A bábjáték nem gyermekjáték, hanem műfaj! címmel itt nyílt meg a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem audiovizuális kommunikáció, forgatókönyv- és reklámírás, média szakos diákjainak fotókiállítása, amelynek anyaga nagyrészt a bábművészet szakos hallgatók vizsgaelőadásain készült, a produkciókból örökít meg pillanatokat.
A tárlatnyitón Balási András, az egyetem rektorhelyettese felidézte, hogy a Levél utcai bábstúdiót a világnapról eredetileg Studio 21-nek akarták elnevezni, de ez a név akkor már le volt védve. A rektorhelyettes arra is felhívta a figyelmet, hogy a Művészeti Egyetemen szoros együttműködés, átjárhatóság van az egyes szakok között, ezt bizonyítja a kiállítás anyaga is.
A projekt egyik koordinátora, Lőrinczi Máthé Rozália határtalan ünnepnek nevezte a Budapest Bábszínház által összehangolt világnapot, amikor határon innen és túl egyszerre mozdulnak meg a magyar nyelvű bábszínházak, hogy emlékeztessék nézőiket: ez a művészet minden korosztályhoz szól, a legkisebbektől a legidősebbekig.
A fotó ablak a világra. Ebbe a sűrített pillanatba szeretett bele Jakab Tibor, a média szakos diákok tanára, a projekt másik koordinátora – tudtuk meg Lőrinczi Máthé Rozáliától, aki azt is elmondta, hogy amikor az előadásképek készültek, külön effektusokkal, fényhatásokkal gazdagították a jövendő bábművészek produkcióját. A projekt pedagógiai célzata a szakok közötti együttműködés bátorítása volt.
A tárlatnyitó után a másod- és harmadéves bábművésznövendékek happeningjét tekinthették meg az érdeklődők. Vásári bábjátékok figurái, muppet- és bunraku (japán bábművészeti színházi) bábuk is feltűntek a vizsgaetűdökből felépülő produkcióban, és a maszkos jelenet sem hiányzott.
A rendezvény után a két projektkoordinátorral beszélgettünk. Jakab Tibor elmondta, hogy diákjainak nagy elégtételt jelentett a bábszínházi előadások fotózása, és a fényképek a későbbiekben értékes dokumentációs anyagként is szolgálhatnak.
Lőrinczi Máthé Rozália arra hívta fel a figyelmünket, hogy ősszel újra indul bábművészeti szak az egyetemen alap- és magiszteri képzésen.
– Várunk felvételizni mindenkit, aki fontosnak tartja, szereti az alternatív gondolatokkal teli játékot – tette hozzá a projektkoordinátor.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató