Az amerikai külügyminisztérium a jogállamiságot gyengítő kezdeményezések elutasítására kérte a parlamentet
„Az Egyesült Államokat aggodalommal tölti el, hogy Románia olyan törvénytervezeteket elemez, amelyek alááshatják a korrupcióellenes harcot és gyengíthetik az igazságszolgáltatás függetlenségét…”
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a törvényhozás különbizottsága elé a korrupcióellenes harcot esetleg „aláásó” javaslatok kerültek, és felkérte a bukaresti parlamentet, hogy utasítsa el a jogállamiságot gyengítő kezdeményezéséket – közölte a média az amerikai külügyi szóvivő irodája által hétfő este kiadott közleményt ismertetve.
„Az Egyesült Államokat aggodalommal tölti el, hogy Románia olyan törvénytervezeteket elemez, amelyek alááshatják a korrupcióellenes harcot és gyengíthetik az igazságszolgáltatás függetlenségét. Ezek a törvények, amelyeket eredetileg az igazságügyi minisztérium javasolt, azokat az eredményeket veszélyeztetik, amelyeket Románia az utóbbi években elért az igazságszolgáltatás megerősítése, politikai befolyás alóli kivonása terén” – olvasható az amerikai külügyi kommünikében.
A parlamentet közvetlenül megszólító közleményre elsőként az igazságszolgáltatás átszervezésével és a büntetőjog alkotmányellenesnek bizonyult cikkelyeinek kiigazításával megbízott parlamenti különbizottság elnöke, Florin Iordache szociáldemokrata képviselő, volt igazságügyi miniszter reagált. A politikus szerint a testület előtt lévő javaslatcsomag egyetlen eleme sem csorbítaná az igazságszolgáltatás függetlenségét, és nem lát semmilyen okot arra, hogy a törvényhozás felhagyjon az igazságszolgáltatás átszervezésével.
A parlament házelnökei szerint az Egyesült Államok külügyminisztériuma kiegyensúlyozott elemzés nélkül, egyes romániai véleményeket „visszhangozva”, alaptalanul aggódik a romániai jogállamiságért.
Călin Popescu Tăriceanu szenátusi és Liviu Dragnea képviselőházi elnök, a szociálliberális kormánytöbbség vezetői kedden kiadott közös nyilatkozatukban a washingtoni külügyminisztérium előző esti közleményére reagáltak. A parlament házelnökei „kellemetlen meglepetésnek” nevezték az amerikai külügyi kommünikét. Leszögezik: Bukarestnek arra – az Egyesült Államokban és Romániában azonos – alkotmányos elvre kell alapoznia partnereihez fűződő viszonyát, miszerint a parlament a nép képviseletében, szuverén módon hozza meg döntéseit, és rájuk nem lehet nyomást gyakorolni.
A koalíció pártelnökei szerint a parlament olyan, az emberi szabadságjogokat súlyosan sértő visszaéléseket akar megfékezni, amelyeket „nehezen lehetne elképzelni” az Egyesült Államokban.
A házelnökök felkérik az Egyesült Államokat, hogy bízzon a román törvényhozásban, amely a tervezett reformmal éppen az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítését és politikai befolyások alóli kivonását célozza.
Tăriceanu és Dragnea arra emlékeztet, hogy ugyanez a parlament nemrég nyilatkozatban üdvözölte az amerikai-román stratégiai partnerség megkötésének huszadik évfordulóját, megszavazta a GDP két százalékának védelmi költségekre fordítását, jóváhagyta a Patriot rakétaelhárító ütegek beszerzését, illetve román katonák szerepvállalását az afganisztáni és iraki missziókban.
Az Egyesült Államok külügyminisztériumának közleménye élénk visszhangot váltott ki a közéletben. Az ellenzéki pártok az ország legfőbb stratégiai szövetségese által megfogalmazott „jogos aggodalomnak” és a diszkrétebb diplomáciai eszközök kimerítése utáni „súlyos figyelmezetésnek”, míg a kormány fő erejét képező PSD politikusai „felesleges, sértő, a diplomáciai szokásjogot semmibe vevő” lépésnek nevezték.
Az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvények módosítása ellen tízezrek tüntettek az utóbbi hetekben. Az ellenzék azzal vádolja a szociálliberális többséget, hogy saját, korrupcióval vádolt politikusai védelmében akarja visszanyesni a vádhatóság mozgásterét.