Közösséget építünk címszó alatt, az átláthatóság, kiszámíthatóság jegyében kíván tevékenykedni 2018-ban az RMDSZ marosvásárhelyi szervezete, hangzott el kedden a szervezet helyi elnöke, Vass Levente parlamenti képviselő, a szervezet ügyvezető elnöke, Kali István, illetve a városi tanács RMDSZ frakcióvezető-helyettese, Magyary Előd közös sajtótájékoztatóján.
A politikusok az átláthatóság, kiszámíthatóság jegyében szeretnék segíteni a kulturális rendezvényeket szervező civil szervezeteket, intézményeket, ezért arra kérik ezeket, hogy az önkormányzat idei költségvetésének megszavazása előtt a kitöltött pályázati íveket juttassák el a szervezethez.
Vass Levente szerint a polgármesteri hivatalban az elmúlt években az volt a szokás, hogy több pénzt ígértek a költségvetés megszavazásakor a civil szervezeteknek, kulturális intézményeknek, mint amennyi az év végén valójában rendelkezésre állt. Emiatt sok esetben a civil szervezeteket, bár benyújtották a pályázataikat, nem támogatták, vagy csak részben támogatták, és a kifizetések akár évekig is elhúzódtak.
Ezért az átláthatóság, kiszámíthatóság és a megfelelő finanszírozás jegyében – az önkormányzati képviselőkkel konzultálva – úgy döntött a szervezet, hogy az idén, a költségvetés megszavazását megelőzően, arra kérik a civil szervezeteket, hogy egy előre kidolgozott pályázati űrlapot töltsenek ki, nyújtsák be az RMDSZ-hez, amely ezekből megpróbál egy olyan csomagot összeállítani, amelyet akár normatív támogatásra, kiemelt rendezvényekként tudnak a költségvetéshez benyújtani és fenntartani, és a március-áprilisra esedékes pályázati kiírásoknál a többi pályázatot a megfelelő támogatásban részesíteni. Ugyanakkor azt is szeretnék elérni, hogy a kifizetések az év végéig megtörténjenek. Mint mondták, az RMDSZ-nek az a feladata, hogy ezeket a rendezvényeket támogassa.
Az űrlapok segítségével a szervezet is világos képet kaphat arról, hogy Marosvásárhelyen milyen magyar civil pályázatok kerülnek benyújtásra, ezzel segíthetik a tanácsosok munkáját, illetve az önkormányzati tanácsosok tudják támogatni ezeket a civil szervezeteket, intézményeket.
A pályázati űrlapokat minél több civil szervezethez, intézményhez, illetve egyházakhoz próbálják eljuttatni, mondta Kali István, és arra kérte ezek vezetőit, hogy ha van olyan projektjük, amelyet szeretnének a városi költségvetésből finanszíroztatni pályázati úton, tudassák az RMDSZ-szel, töltsék ki az űrlapot, és január 19-ig juttassák vissza. Az űrlapokkal megkeresik az egyházak, intézmények, civil szervezetek vezetőit, de letölthető lesz a marosvásárhelyi RMDSZ Facebook-oldaláról is.
Egy ilyen adatbázis arra is jó lenne, hogy kiküszöböljék az átfedéseket, és a felekkel közösen sokkal átláthatóbb programokat állíthatnának össze, amelynek kommunikációs jelentősége is lenne, és a költségvetési tételeken túl turisztikai, gazdasági szempontból is jelentős lehetne.
Határidő: január 15.
A továbbiakban arról beszéltek, hogy a Bethlen Gábor-szobor pályázatának benyújtási határideje január 15. A pályázatokat egy, a polgármesteri hivataltól független bizottság bírálta el annak idején. Azonban január 9-ig még senki nem nyújtott be pályázatot. Ezért felhívták a pályázók figyelmét, hogy tegyék meg. Szeretnék, ha a polgármesteri hivatal által meghirdetett kiíráson megjelenne néhány, az akkori elbíráláson nyertes pályázat. Ez azért is fontos, mert a szobor felállításának legfontosabb tényezője az, hogy a polgármesteri hivatal által hivatalosan meghirdetett pályázati kiíráson valaki benyújtsa a pályázatot. Fontosnak tartják azt is, hogy a szobor megfelelő helyre kerüljön, amint az is, hogy az RMDSZ-tanácsosok és a polgármesteri hivatal elbíráló bizottsága a legjobban és a legmegfelelőbben, a legjobb pályázatot kiválasztva tudjon dönteni. „Ezért kell akár három pályázat benyújtásával lehetőséget teremtenünk arra, hogy a bizottság és a marosvásárhelyi közvélemény véleményt tudjon formálni arról, hogy a szobornak hol kell állnia, és milyen szobornak kell állnia Marosvásárhelyen Bethlen Gáborról” – hangsúlyozta Vass Levente.
Nem felháborodni kell, megoldást kell keresni
Vass Levente arról is beszélt, hogy az alpolgármesterrel két nappal korábban folytatott beszélgetés során a frakcióvezető-helyettessel együtt arra kérték, hogy az irodájára Makkai Grigore mellé/helyett írja ki a Makkai Gergely nevet is, és ő maga nyomatékosan kérte, hogy az RMDSZ önkormányzati tanácsosa cím is kerüljön a neve alá, annak a kihangsúlyozására, hogy „ezt a munkát jól-rosszul mi visszük, és nap mint nap vannak dolgok, amelyeket megoldunk a magyar közösség érdekében”.
Kali István – utalva a „tragumúra-őrületre” – kijelentette: egy polgármesteri hivatal, amely valamit is ad magára, nem engedheti meg magának egy olyan városban, ahol a lakosságnak közel fele magyar, hogy egy román szöveget Google-fordítóval fordítson le magyarra. Azonban a legrosszabb reakciónak a „beprogramozott” felháborodást nevezte. „Nem felháborodni kell, megoldást kell keresni” – jelentette ki.
Az ügyben az RMDSZ lépéseket is tett. Vass Levente elnök, illetve Magyary Előd frakcióvezető a polgármesterrel egyeztetett, ennek nyomán január folyamán egy, az RMDSZ által delegált magyar anyanyelvű kommunikációs szakembert fog alkalmazni a polgármesteri hivatal. Ugyanakkor egy szinkrontolmács alkalmazását is szorgalmazták.
Magyary Előd elmondta, hogy az RMDSZ-frakció nevében tegnapelőtt megkereste a polgármestert, és felkérte arra, hogy a három évvel ezelőtt megvásárolt tolmácsgépet vegyék elő, és szerződéses alapon alkalmazzanak egy román–magyar tolmácsot. Magyary szerint a polgármester ezt meg is ígérte, és az ügy „folyamatban van”. „Reméljük, hogy ha nem is a legközelebbi tanácsülésen, de a következő hónapban már szinkrontolmácsunk lesz” – nyilatkozta a frakcióvezető-helyettes.
Az RMDSZ-nek a szinkrontolmácsra is van javaslata.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató