Ez a weboldal sütiket használ
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató
2026-06-22 14:00:00
A PNL vasárnapi kongresszusán Ilie Bolojan bejelentette, hogy a Nemzeti Liberális Párt kisebbségi kormányzati opciót fog javasolni, amelyhez egy hat hónapos időtartamú nemzeti politikai megállapodás is tartozik. Az intézkedés átmeneti megoldásként szolgál, amelynek célja az állami intézmények működésének biztosítása. Megvédte a PNL elmúlt évi kormányzati tevékenységét, állítva, hogy a megtett intézkedések hozzájárultak az ország gazdasági fellendüléséhez. Ugyanakkor azzal vádolta a PSD-t, hogy blokkolta a reformokat, és a kormány bukását okozta. Kritikusnak nevezte Románia pénzügyi helyzetét a kormányra kerülés óta, és azzal érvelt, hogy a végrehajtó hatalom kénytelen volt kemény intézkedéseket hozni a gazdaság stabilizálása érdekében. Azt mondta, hogy a szociáldemokraták lelassították a reformfolyamatot, és úgy döntöttek, hogy kilépnek a politikai partnerségből, amikor az elfogadott intézkedések a párt klienskörének érdekeit érintették. A beszéd utolsó részében a párt újjáépítése és a liberalizmus hagyományos értékeihez való visszatérés mellett foglalt állást.
Ezzel szemben Cătălin Predoiu, a PNL első alelnöke – aki nem vett részt a kongresszuson – feltárta a brutális politikai realizmus és a vak pártbüszkeség közötti fő szakadékot. Ami egy erkölcsi ultimátum volt egy olyan párthoz, amelyik kockáztatja, hogy egy ország kormányzását összekeveri saját belső tehetetlenségével és skizofréniájával. „A PNL ma könyörtelen választás előtt áll: vagy továbbra is sütkérezik az Ilie Bolojan táborát övező romboló büszkeségben és kicsinyes számításokban, vagy megérti a történelmi pillanatot, és Románia megmentését választja”. Rámutatott: Adrian Veștea kinevezése színpadi győzelem és hatalmas lehetőség a román liberalizmus számára. Predoiu legsúlyosabb figyelmeztetése egyes pártvezetők következetlenségét és erkölcsi kettősségét célozta. Az irónia az, hogy ahelyett, hogy értékelték volna ezt a racionális álláspontot, amely tiszteletreméltó kilépést kínált mind az ország, mind a PNL számára, és a pártnak lehetőséget adott volna az ellenzékbe vonulásra a rotáció befejezése után, a PNL elszakadt saját politikai és választási bázisától, és Bolojan által vezérelve a neomarxizmus felé halad. Szerinte új emberek köré kell építeni a jövőbeli kormányt, akik képesek visszanyerni az elvesztett hitelességet, és újra kapcsolatba lépnek a párt hagyományos választóival.
Elemzők szerint egy Ilie Bolojan által szervezett politikai szadizmusnak vagyunk tanúi. „Amennyire csak tudja, gyötörni akarja Románia elnökét, Nicușor Dant. Személyesen megsértette őt, és bosszút akar állni rajta. Csak mi álljuk a számlát, nem ők…” Miközben egyes liberális vezetők láthatóan neheztelnek a PSD viselkedésére a bizalmatlansági indítvány óta, a körülöttünk lévő világ elképesztő sebességgel átalakul. Ha racionális lenne, a PNL-nek abba kellene hagynia a képzeletbeli ellenségek keresését a saját hatalmi körén belül, át kellene vennie a kormányzást, és meg kellene értenie, hogy a párt büszkesége eltörpül a Románia gazdasági és stratégiai stabilitásának megmentésére irányuló kötelezettség mellett.
Crin Antonescu is támadta a PNL vezetését. Árulók kongresszusának nevezte a vasárnapi kongresszust. Azzal vádolta a jelenlegi vezetőséget, hogy meghamisítja a párt történetét, opportunizmust hirdet, és szimbolikusan kizár néhány korábbi liberális vezetőt a kongresszuson bemutatott hivatalos narratívából. Állította, hogy a kongresszus szervezői szándékosan választották ki a rendezvényre meghívott korábbi vezetőket, figyelmen kívül hagyva azokat a személyiségeket, akik fontos szerepet játszottak a párt fejlődésében. Ugyanakkor kifogásolta a párt egykori vezetői (például Călin Popescu-Tăriceanu, Florin Cîțu, Nicolae Ciucă, vagy akár az ő személye) hiányát. Azzal vádolta Bolojant, hogy demagógián alapuló diskurzust hirdet, és azt állítja, hogy a jelenlegi liberális vezető nem kínál megoldásokat a polgárok problémáira. A PNL korábbi vezetője bírálta a párt néhány magas rangú tagjának a hozzáállását is, akik a kongresszuson részt vettek anélkül, hogy reagáltak volna a jelenlegi vezetők által elmondott beszédekre.
Rareș Bogdan EP-képviselő, Emil Boc kolozsvári polgármester, Románia volt miniszterelnöke, Cătălin Predoiu megbízott belügyminiszter, Alina Gorghiu, valamint az iflovi szervezet vezetője, Hubert Thuma egészíti ki a PNL kongresszusáról több száz hiányzó listáját. Rareş Bogdan azt mondta, hogy a párt jövőbeli vezetésében olyan emberek is lesznek, akiknek egészen a közelmúltig semmilyen kapcsolatuk nem volt a liberálisokkal, és akik nem osztják a román liberalizmus hagyományos értékeit. „Ügyetlen, de agresszív és makacs tréfamesternek” nevezte Bolojant, bírálva az általa hozott intézkedéseket. Úgy látja, hogy a polgármesterek, megyei tanácselnökök és helyi választott tisztségviselők, akik a területen felépítették a pártot, marginalizálódnak az új vezetési struktúrában. Az EP-képviselő bírálta az adóemeléseket, a költségvetési hiány és az államadósság szintjét, azt állítva, hogy az elmúlt év gazdaságpolitikája negatív hatással volt az üzleti környezetre és a beruházásokra. „Románia a görög forgatókönyvet kockáztatja”.
A liberálisok a kongresszuson megerősítették, hogy fenntartják döntésüket, miszerint nem lépnek koalícióra a PSD-vel, és ha a szociáldemokraták kerülnek hatalomra, akkor a liberálisok ellenzékbe vonulnak. A párt úgy döntött, hogy felkéri az öt képviselőt – Lucian Bodét, Rareș Bogdant, Adrian Veșteát, Hubert Thumát és Alina Gorghiut –, hogy hétfőn 12 óráig mondjanak le, ellenkező esetben fegyelmi eljárást indítanak ellenük.
Koránt sincs vége a hacacárénak. Várjuk az újabb fejleményeket!