Ariadné 19.
2015-06-18 14:07:33
- Kaáli Nagy Botond
Ismét megnyitotta kapuit Marosvásárhely egyik legrégebbi, évente megszervezett képzőművészeti tárlata, az Ariadné címet viselő kiállítás.
Ismét megnyitotta kapuit Marosvásárhely egyik legrégebbi, évente megszervezett képzőművészeti tárlata, az Ariadné címet viselő kiállítás. Az immár tizenkilencedik textilművészeti tárlaton számos helyi, megyei és két magyarországi alkotó munkáit láthatják az érdeklődők, az ünnepélyes megnyitóra teljes telt házas közönség jelenlétében szerda délután került sor a szalon hagyományos helyszínén, a Kultúrpalota földszinti galériáiban.
A megjelenteket Mana Bucur, a Képzőművészek Országos Szövetsége marosvásárhelyi fiókjának elnöke üdvözölte, aki elmondta: immár felnőttkorba lépett az idén tizenkilenc éves kiállítás.
– A mai, számítógépek által fémjelzett világban ezek az alkotók mindmáig kézzel dolgoznak, ragaszkodnak a régi technikákhoz. Türelem, tehetség, kreativitás és lélek jellemzi a munkákat és alkotóikat egyaránt. Idén több mint ötven textilművész hatvannál is több alkotását láthatjuk a falakon és az azok övezte térben. Értékes és gazdag kiállítást láthatunk, amelynek létrejöttéért Nagy Dalmának jár köszönet, aki évről évre fáradhatatlanul szervezi a textilművészeti tárlatot.
Nagy Miklós Kund hozzátette, megtiszteltetés számára, hogy az idei kiállítást is méltathatja. – A megyei tárlat után az Ariadné a leghosszabb életű ilyen jellegű seregszemle Marosvásárhelyen. Szép, különleges és míves alkotásokat láthatunk, és szerencsésnek mondhatjuk magunkat, mert a tárlatnak köszönhetően immár két évtizede folyamatosan figyelemmel kísérhetjük és lépést is tarthatunk azzal a fejlődéssel, amelyen a textilművészet keresztülmegy. Amióta 1997-ben a kiállítás létrejött, egyre több képzőművész kezdett figyelni a textilművészetre, amely az avantgárd és a neoavantgárd elemeit is behozta Marosvásárhely képzőművészeti életébe – az idén négy férfi kiállító munkáit is megtekinthetjük. Az ez évi tárlaton is van mese, mítosz, születés, halál, optimizmus, vidámság, tudomány és természetféltés. Nemcsak Ariadné, hanem Penelopé is közöttünk jár, hűsége kapcsán ő is hozzátartozik ehhez a rendkívüli csoporthoz, amely a textilművészet terén alkotott maradandót. Nagyon jól rendezték be a kiállítást mind a valóság megközelítése, mind az alkalmazott technikák tekintetében. A hagyományainkat is felismerhetjük a munkák elemeiben, mely munkák ezúttal is önmagukért beszélnek – mondta a méltató, majd a szalon hagyományos közönségdíjainak kiosztása következett. A tavalyi kiállítás okleveleit ez évben Puskai Sarolta (I. díj), Kolumbán Kántor Zita (II. díj) és Bandi Kati (III. díj) vihette haza.