A Sevilla 1-1-es döntetlent követően 11-esekkel felülmúlta az AS Romát a labdarúgó-Európa-liga szerdai döntőjében, amelyet a Puskás Arénában rendeztek.

A telt házas stadion közönsége nagyjából ötperces, de annál látványosabb, tüzes és fényjátékos elemeket tartalmazó felvezetést tekinthetett meg a csapatok kivonulása előtt. Mindkét klub szurkolói látványos élőképpel fogadták a kedvenceiket.

Bár az első percekben nem alakult ki nagy helyzet, a felek egyáltalán nem óvatos, tapogatózó játékkal kezdtek, sőt, a védekező stílusáról híres Roma önmagához képest kifejezetten támadó szellemben lépett pályára, bár a Sevillánál volt többet a labda. Az első helyzet is az olasz csapat előtt adódott, de Spinazzola ígéretes pozícióból a kapu közepe felé lőtt, így a marokkói Bono védeni tudott. Az első negyedóra után viszont kialakult a legvalószínűbbnek tartott taktikai forgatókönyv, azaz az andalúziai együttes meddő mezőnyfölényben futballozott, riválisa stabilan védekezett és ellentámadásokra rendezkedett be. A futballélményt valamelyest rontotta a játékosok egy-két keményebb belépője, de a játékvezető az első sárga lappal megfékezte a további durvaságokat. A Sevilla továbbra is többet passzolgatott saját térfelén, illetve a római 16-os és a felező között, de az olaszok akciói tűntek ígéretesebbnek, egy ilyenből aztán a bokasérülése miatt közel két hónap után először kezdő Dybala betalált, ezzel igazolva José Mourinho vezetőedző döntését: a 35. percben jártunk, amikor a félpályánál labdát szerzett a Roma, Mancini tökéletes ütemben ugratta ki a védők között kilépő Dybalát, aki a kifutó kapus mellett a bal alsó sarokba gurított (0-1). A játékrész végén és a hétperces hosszabbításban először szorult be igazán a Roma, de kivédekezte a szünetig hátralévő időt, igaz, ebben szerencséje is volt, mert Rakitic 24 méterről a bal kapufát találta el.

A második félidő kezdetén is nagy fölényben futballozott a Sevilla az immár ötös védővonallal játszó Roma ellen, az egyenlítéshez mindössze tíz percre volt szüksége, ehhez azonban némi szerencse is kellett: az 55. percben Jesús Navas jobb oldali beadása után az en-Nesziri elől menteni igyekvő Mancini szerencsétlenül ért bele a combjával a labdába, amely így a kapuba vágódott (1-1). Az egyenlítés után rendezte sorait a Roma, így kiegyenlítetté vált a mérkőzés. A következő nagy helyzet a bordó-sárgák előtt adódott, de egy szabadrúgás után előbb Bono védett, majd a kipattanót öt méterről Ibanez nem találta el ziccerben. Az idő múlásával ismét egyre nagyobb fölénybe került a Sevilla, a rivális ellentámadásai pedig egyre szórványosabbá váltak, miután Dybalát lecserélte Mourinho. A videóbírónak is volt dolga, ez alapján előbb egy Sevillának megítélt 11-est vont vissza a játékvezető, majd egy római beadás Fernando kezén változtatott irányt, a VAR azonban nem hívta ki a játékvezetőt, így ekkor sem következett büntető. A hajrában is a spanyolok próbálkoztak többet, de törekvéseiket nem koronázta siker, így hosszabbításba torkollott a mérkőzés.

A ráadásban is többet birtokolta a labdát a Sevilla, ugyanakkor a fölénye ezúttal teljesen meddőnek bizonyult a visszazáró olaszokkal szemben, rengeteget állt a játék az ápolások miatt, így szinte helyzet nélkül telt el a kétszer 15 perc. A kivételt a római védő, Smalling keresztlécre fejelt labdája jelentette az utolsó utáni pillanatban, a 131. (!) percben. Az idegek csatájában pedig mind a négy sevillai betalált, miközben római oldalon csak Cristante, így spanyol diadallal zárult a budapesti finálé.

Az andalúziai együttes hetedik döntőjét játszotta a második számú európai kupasorozatban, és valamennyit megnyerte, míg a rómaiak mestere, José Mourinho hatodik európai kupadöntőjében először maradt alul.

Bryan Cristante (b), az olasz és Alex Telles, a spanyol csapat játékosa

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Labdarúgó-Európa-liga, döntő: Sevilla (spanyol) – AS Roma (olasz) 1-1 (0-1, 1-1, 1-1) – 11-esekkel 4-1.

Budapest, Puskás Aréna, 61.476 néző, vezette: Anthony Taylor (angol).

Gólszerzők: Mancini (55., öngól), illetve Dybala (35.).

Sevilla: Bono – Jesús Navas (95. Montiel), Badé, Gudelj (120+8. Marcao), Alex Telles (95. Rekik) – Fernando (Jordan, 120+8.), Rakitic – Ocampos, Óliver Torres (46. Suso), Bryan Gil (46. Lamela) – en-Nesziri.

AS Roma: Rui Patrício – Ibanez, Mancini, Smalling – Spinazzola (106. Llorente), Cristante, Matic (120. Bove), Zeki Celik (91. Zalewski) – Pellegrini (106. El Shaarawy), Abraham (75. Belotti), Dybala (68. Wijnaldum).

Sárga lap: Rakitic (65.), Lamela (109.), Jordan (120+1., pályán kívül), Montiel (120+4.), Ocampos (120+10.), illetve Matic (21.), Pellegrini (45.), Mancini (48.), Cristante (65.), Zeki Celik (74.), Zalewski (105.).

Mestermérleg

* José Mourinho (AS Roma): „Ahogy korábban is mondtam, vagy a kupával távozunk innen, vagy holtan. És holtan távozunk. A játékosok hullafáradtak, és én is. Fizikálisan és pszichésen is nagyon kimerültem. Nagyon kemény döntő volt, amelyen szerintem 150 percet játszottunk. A meccs után azt mondtam játékosaimnak, ezúttal sem megyek haza kevésbé büszkén, mint az előző öt megnyert fináléja után, mert mindent megtettek, amit kértem. Sajnos, a bíráskodás nem állt a helyzet magaslatán. Azt már megszoktuk, hogy hatalmas a játékvezetők befolyása a meccseinken, de egy európai kupadöntőben erre nem számítottam. Volt egy kezezés, ahol nem ítéltek 11-est a javunkra. Ibanezt ugyanakkor lekönyökölte Lamela, ezért ki kellett volna állítani, ehelyett a végén tizenegyest rúghatott. Amikor pedig Pellegrini elesett, sárga lapot kapott, amikor viszont Ocampos szimulált, nem kapott sárga lapot.”
* José Luis Mendilibar (Sevilla): „Nagy dolgot hajtottunk végre, és ki akarjuk élvezni a diadalt, mert sokat dolgoztunk érte. Azért örülök különösen a sikernek, mert nehéz helyzetben volt a csapat, amikor március 21-én megérkeztünk, ennek ellenére sikerült nagyot alkotnunk, ami a klubra is kihatással van, mivel így a következő szezonban ismét a Bajnokok Ligájában indulhat. Az első félidőben nem játszottunk jól, és amikor a Roma gólt szerzett, azt gondoltam, nehéz lesz egyenlíteni, mert az ellenfél jól védekezik, ráadásul egy kontrából képes lehet a második gólra is. A második félidőben azonban hamar újra döntetlen lett az állás, ez erőt adott a győzelemhez. Több időt töltöttünk az ellenfél térfelén a mezőnyben, de a hosszabbításban már nagyon szenvedtünk. Nem készültünk külön a 11-esekre, teljesen más az edzésen rúgni és más 60 ezer szurkoló előtt. Nem kívánok kollégám, José Mourinho játékvezetőkre vonatkozó kritikájával foglalkozni, normális, hogy mindenki «hazabeszél», azt azonban ne feledjük, hogy a Roma találatát talán szabálytalanság előzte meg.”

Montiel a vb-döntő után ismét újrázhatott

Az argentin Gonzalo Montiel számára azért is emlékezetes marad az Európa-liga-finálé, mert a mérkőzést ugyanúgy az ő 11-ese zárta, mint a világbajnokság döntőjét. Igaz, itt elsőre hibázott, de mivel a római kapus, Rui Patricio elmozdult a gólvonalról, így másodjára is próbálkozhatott, akkor pedig már betalált.
A Sevilla a második számú európai kupasorozat csúcstartójaként 2006, 2007, 2014, 2015, 2016 és 2020 után a hetedik fináléját nyerte meg Budapesten.
Az AS Roma az 1961-es Vásárvárosok Kupájában aratott diadala után 61 évet várt az újabb európai sikerre, amikor tavaly a debütáló Konferencialigában ért a csúcsra, a kettő között elvesztette az 1983-as BEK-döntőt és az 1991-es UEFA-kupa-finálét, illetve ezúttal az Európa-ligában maradt alul drámai körülmények között.