2020. szeptember 23., szerda

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

Ismét gazdag program várható

Jövő héten, augusztus 19-e és 21-e között ismét megszervezésre kerülnek a méltán nagy sikernek örvendő Kolozsvári Magyar Napok. Az immár 11. alkalommal sorra kerülő, rendkívül gazdag műsort kínáló eseménysorozaton ugyan az idén a közegészségügyi helyzetre való tekintettel szigorú óvintézkedések lesznek érvényben, ám jó hír, hogy a rendezvénysorozatot mégis megtartják. 


A napokon látogatható események szervezői: Kolozsvári Egyetemi Könyvtár, Kriterion Könyvkiadó, Kincses Kolozsvár Egyesület, Kolozsvár-belvárosi Református Egyházközség, KMDSZ, KMDT, HÖK, OMDSZ, KIFOR, Polis Könyvkiadó, Asociaţia Clujul de altădată, Művelődési Intézmények Hivatala (Kolozsvári Polgármesteri Hivatal), EMKE, Helikon, Erdélyi Néprajzi Múzeum, Eurotrans Alapítvány, Kolozsvár-belvárosi Unitárius Egyházközség, Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány, Maros Megyei Múzeum, Kolozsvári Művészeti Múzeum, EMÜK, Sapientia Alapítvány, Origo Egyesület, Kolozsvár Társaság, EMIL, EMKISZ, ArtWise Egyesület, Kolozsvári Magyar Opera, Balassi Intézet – Bukaresti Magyar Intézet, EMIL, Helikon, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa, Tranzit Alapítvány, Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány, a Sapientia EMTE Kolozsvári Kara, Barabás Miklós Céh, KMN Egyesület, PONT Csoport, Anyanyelvápolók Szövetsége, Kriza János Néprajzi Társaság, Barabás Miklós Céh, Koinónia Kiadó, BOLD Branding Studio, Filmtett Egyesület, Video Pontes Stúdió, Babeş-Bolyai Tudományegyetem – Bölcsészettudományi Kar (magyar tagozat), EME Kiadó, Erdélyi Mária-út Egyesület, Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont, Almásy László Kultúrtörténeti Kör, Kozmutza Flóra Hallássérültek Speciális Iskolája, Kozmutza Flóra Egyesület, a BBTE Magyar Történeti Intézete, Apáczai Csere János Elméleti Líceum, Szent Mihály-plébánia, Puck Bábszínház. Az alábbiakban a 11. Kolozsvári Magyar Napok programkínálatát olvashatják. 

Augusztus 19. 10:00 – a 11. Kolozsvári Magyar Napokat nyitó ökumenikus istentisztelet. Helyszín: Farkas utcai református templom. 10:00-14:00 – Képben és szóban – rendhagyó kiállítás és könyvtárbemutató. Előzetes regisztráció a marketingbcu@gmail.com címen. Helyszín: a Kolozsvári Egyetemi Könyvtár udvara. 11:00 Teleki Sámuel peregrinációs naplója, könyvbemutató. Helyszín: Bánffy-udvar. 11:00 Kolozsvár középkori városi kiváltságai – Cosmin Rusu történész román nyelvű előadása. Helyszín: Romkert. 12:00-12:30 Déli áhítat orgonamuzsikával – játszik: Bilibók András, Farkas utcai református templom. 12:00-12:45 Ifjúsági Pavilon, megnyitó. 13:00 Kolozsvár középkori városi kiváltságai – Lupescu Radu történész magyar nyelvű előadása, Romkert. 13:00 Egy nemzetiségi könyvkiadó a diktatúra évtizedeiben (1969–1989), könyvbemutató, Bánffy-udvar. 13:00-14:30 Kerekasztal-beszélgetés városunk értékeiről és lehetőségeiről, Ifjúsági Pavilon. 14:30-16:00 Hogyan vészelték át a koronás-időszakot? – beszélgetés egyetemek vezetőivel, Ifjúsági Pavilon. 15:00 20 éves a Flauto dolce – koncert és lemezbemutató, Romkert. 15:00 Óvár – fotódokumentum-kiállítás megnyitása. Soha ne felejtsük. A Hóstát házai – fotódokumentum-kiállítás megnyitása. Fotók: Benczédi József. Helyszín: a Szabók bástyája. 15:30 „Örök vándor s örök idegen” – a 130 éve született Reményik Sándor felvidéki gyökerei. Megtartó Felvidék – Görföl Jenő fotókiállításának a megnyitója. Helyszín: Bánffy-palota / Kolozsvári Művészeti Múzeum. 16:00 „nevettem az akkori nyomozókkal” – A Helikon című irodalmi folyóirat Magyar Krimi lapszámának bemutatója, Bulgakov Kávéház. 16:00 Csipkék. Szemelvények a kolozsvári iparmúzeum csipkegyűjteményéből, kiállításmegnyitó. Helyszín: Redut / Erdélyi Néprajzi Múzeum. 16:00 Elmúlt Jelen. A romániai magyarok 1989-1990-es rendszerváltása – tárlatnyitó, Tranzit Ház. 16:00–18:00 Vaskenyéren – mikrokonferencia és tárlatnyitó Torockóról, Vallásszabadság Háza. 16:30 Muzsikával szolgálni… Zenés beszélgetés erdélyi hagyományőrző muzsikusokkal, Romkert. 17:00 Hármas tárlatnyitó: Erdély festészete a két világháború között. A megkerült Paradicsom – Ádám Gyula kiállításának a megnyitója és albumbemutató. Referencia. Válogatás a Sapientia Alapítvány gyűjteményéből. Az Erdélyi Művészeti Központ kiállításának a megnyitója. Helyszín: Bánffy-palota / Kolozsvári Művészeti Múzeum. 17:00 „Örök vándor s örök idegen”. Helyszín: Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának az udvara. 18:00 Mimesis VIII.: Döntsük le? Ne döntsük le? A VIII. Mimesis Kortárs Vizuális Művészeti Fesztivál megnyitója, Bánffy-palota. 18:00 Az Erdélyi Párt tevékenysége Kolozsváron 1940 és 1944 között – Murádin János Kristóf előadása. A szerző bemutatja a Mindent Erdélyért! Az Erdélyi Párt története 1940 és 1944 között című könyvét is. Helyszín: Romkert. 18:00 Sánta Miriámmal és Borcsa Imolával beszélget tavaly megjelent könyveikről Balázs Imre József, Bulgakov Kávéház. 18:30 „Örök vándor s örök idegen” – Csendes csodák – Az ArtWise Stúdió tematikus Reményik-tárlatának a megnyitója, Bánffy-palota. 19:00 „Örök vándor s örök idegen” – Emberentúli kék – Az EMKISZ versszínházi csoportjának Reményik-előadása Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának udvarán. 19:00 Operagála, Főtér. 19:30 A Transilvania Philharmonic Brass koncertje, Szabók bástyája, városfal. 20:00 Székely János: A nyugati hadtest. Román nyelvű könyvbemutató és felolvasószínház, Bánffy-udvar. 20:00 XI. Kolozsvári Magyar Filmnapok: Szöveg és zene, Tranzit Ház. 21:00 Erdélyből Erdélybe – Pál István „Szalonna” és bandájának jubileumi koncertje erdélyi zenészekkel, Főtér. 21:00 „…függök ezen a zord élet-párkányon” – Bogdán Zsolt Ady-estje, Romkert. 22:00 Bánffy Filmklub: Válogatás a Sapientia EMTE filmművészet, fotóművészet, média szakos hallgatóinak filmjeiből, Bánffy-udvar. 

Augusztus 20. 10:00-12:00 Képben és szóban – rendhagyó kiállítás és könyvtárbemutató. Helyszín: a Kolozsvári Egyetemi Könyvtár udvara. 10:00-12:00 Nyitott kerámiaműhely felnőtteknek a Barabás Miklós Céh udvarán. 11:00 Atléta és személyi edző: az olimpiai kvalifikáció projektje, Romkert. 11:00 Kincses kolozsvár kalendáriuma – könyvbemutató, Bánffy-udvar. 11:00-14:00 EduKastély – Kastély Erdélyben gyermekfoglalkozások, Planetárium Kids. Regisztráció és részletek a Kastély Erdélyben Facebook-oldalán. 12:00-12:30 Déli áhítat orgonamuzsikával – játszik: Müller Márta, Farkas utcai református templom. 12:00-12:45 Felvi.ro – Az egyetemböngésző, Ifjúsági Pavilon. 12:00-20:00 XI. Kolozsvári Magyar Filmnapok: Retrospektív videotéka és vetített képes kiállítás az elmúlt 10 év kiadásaiból, Tranzit Ház. 13:00 A Kolozsvári Filmműhely (KoFi), Romkert. 13:00-14:30 Felolvasószínház, Ifjúsági Pavilon. 14:30-16:00 Fiatal jelöltbemutató, Ifjúsági Pavilon. 15:00-17:00 Kalifák és karavánok – játékos mesefeldolgozások 6-12 éves gyerekeknek, Vallásszabadság Háza. 15:00-19:00 Szabédi nyílt nap, EMKE – Szabédi Emlékház (udvar). 16:00 Felnőtt vala egy édesz almafa… Régi stílusú népballadáink archaikus nyelvi vonásai. Kiállításmegnyitó a Kriza János Néprajzi Társaság székházának udvarán. 16:00 Első kézből a magyar médiaháborúról, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának udvara. 16:30 Felhők, poklok, párbeszédek. Szőcs Géza Kossuth-díjas íróval beszélget Karácsonyi Zsolt, Bulgakov Kávéház. 16:30 Kontraszt divatbemutató – Utcai viselet és experimentális tervezés, Romkert. 17:00 Szent István-napi búcsú a Donát úti Szent István-templomban. A helyi gazdák adományozta Magyarok Kenyere megszentelése. 17:00 Táncházmozgalom: hagyományőrzés, vagy modern életforma?, Bánffy-udvar. 17:00 Cé cé cé pé, avagy lassúdad haladás a kommunizmus felé. Kukorelli Endre regényéről az íróval László Noémi költő beszélget Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának udvarán. 17:00 „A pácban mindenki benne van” – felelősségünk egymásért. Kerekasztal-beszélgetés, Vallásszabadság Háza. 17:00 Nekünk ZÖLD! Komposztálás erkélyládában – a házi komposztálás haszna és lehetőségei. Az EMKISZ környezettudatossági műhelye, EMKE – Szabédi Emlékház (udvar). 17:00–19:00 Nyitott kerámiaműhely felnőtteknek a Barabás Miklós Céh udvarán. 17:30 Kreatív Kolozsvár est: Válságkezelő pályázatok kkv-k részére, Planetárium Kids. 18:00 A Székelyföld című folyóirat Trianon-lapszámának bemutatója, Bulgakov Kávéház. 19:00 Bogányi Gergely Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész ünnepi koncertje, Főtér. 19:00 André Ferenc: Bújócskaverseny, Bánffy-udvar. 21:00 Bartis Attila: Amikor – Bogdán Zsolt előadása, Romkert. 21:00 Anyám és más futóbolondok a családban, magyar filmdráma, Főtér. 21:30 Killyéni András: Földszint, 39-es terem című könyvének a bemutatója, Bánffy-udvar. 22:00 Bánffy Filmklub: Magyar Olimpiász, ismeretterjesztő film. Sefket rejtél, dokumentumfilm. Helyszín: Bánffy-udvar.

Augusztus 21. 10:00-11:00 Magyar Szakosok VI. Találkozója – Mit, miért kell elmondani az elhunytakról? Gondolatok és szempontok erdélyi sírfeliratok kutatásához, értelmezéséhez. Keszeg Vilmos előadása, online (hun.lett.ubbcluj.ro; lett.ubbcluj.ro). 10:00-12:00 Képben és szóban – rendhagyó kiállítás és könyvtárbemutató. 11:00 A magyar nyelv Romániában (Erdélyben), Romkert. 11:00-12:00 M. Sz. VI. Tal. – Leves-e a leves?, avagy mit ettek Erdélyben a 17. század végén. Fazakas Emese egyetemi docens előadása, online (hun.lett.ubbcluj.ro; lett.ubbcluj.ro). 11:00-14:00 EduKastély – Kastély Erdélyben gyermekfoglalkozások, Planetárium Kids. 12:00-12:30 Déli áhítat orgonamuzsikával – játszik Rémán Róbert, Farkas utcai református templom. 12:00-13:00 M. Sz. VI. Tal. – Thomas Mann: háborúpárti vagy korai antihumanista? Hogyan hallgat az Úr és kutya (1919) az első világháborúról? Serestély Zalán egyetemi adjunktus előadása, online (hun.lett.ubbcluj.ro; lett.ubbcluj.ro). 12:00-16:00 30 év! – KMDSZ, OMDSZ. Helyszín: Ifjúsági Pavilon. 12:00-20:00 XI. Kolozsvári Magyar Filmnapok: Retrospektív videotéka és vetített képes kiállítás az elmúlt 10 év kiadásaiból, Tranzit Ház. 13:00 Kolozs megye zarándokútjai – könyvbemutató, Romkert. 15:00 Az én Kolozsvárom című fotópályázat eredményhirdetése, a kiállítás megnyitója, online. 15:00 A székelyek képes története. A román nyelvű könyv bemutatója, Bánffy-udvar. 15:00-17:00 Kalifák és karavánok – játékos mesefeldolgozások 6–12 éves gyerekeknek, Vallásszabadság Háza. 16:00 Kőrösi Csoma Sándor az újabb kutatások tükrében, Bulgakov Kávéház. 16:00 Demkó Attila – Gyulai György: Napról napra Trianon – 1918-1924, az Insomnia Kávéház terasza.16:00 Képzeletbeli utazás a gyógynövények birodalmában – Macalik Ernő biológus előadása, Romkert. 16:00-20:00 Interaktív családi nap a Kozmutzában. Helyszín: Kozmutza Flóra Hallássérültek Speciális Iskolája. 17:00 #facedthechallenge – a BBTE a világjárvány alatt. Panelbeszélgetés, Bánffy-udvar. 17:00 Pákei Lajos templomépítészete – Bordás Beáta művészettörténész előadása, Vallásszabadság Háza. 17:00 Az impériumváltás és a kolozsvári magyar régészeti iskola, a BBTE Történeti Intézetének udvarán. 17:30 Népi motívumok, nemzeti jelképek hétköznapi és ünnepi ruháinkon, Romkert. 17:30 Kreatív Kolozsvár est: Vállalkozói kerekasztal, Planetárium Kids. 18:00 Vallomások képekben – Török Gáspár kiállításának megnyitója, Apáczai Galéria. 18:00 Helyszíni prózaírás a közönség által megadott témákra, Bulgakov Kávéház. 18:00 Zsoltár, apokrif – Kolozsvári belvárosi unitárius templom. 18:00 Erődrendszerek Erdélyben a második világháborúban, 19:00 Mesélnek a falak: barangolás a Szent Mihály-templom állványain – előadások a Történeti Intézet udvarán. 19:00 Kaláka: Volt egy fakatona – családi koncert, Főtér. 19:00 Klausenmusik 2020. A Szent Cecília kórus és zenekar hangversenye, Bánffy-udvar. 20:30 A Szatmárnémeti Állami Filharmónia Kamarazenekarának koncertje, Romkert. 21:00 A tanú, magyar filmszatíra. Helyszín: Főtér. 21:00 Kishercegszemmel. A Puck Bábszínház előadása, Bánffy-udvar. 22:00 Bánffy Filmklub: Vetítés a Babeş–Bolyai Tudományegyetem fotó, film és média szakos diákjainak filmjeiből, Bánffy-udvar.

Állandó programok: A Promedical Center működtette elsősegélysátor a Romkertben. Könyvvásár szerdától péntekig 16:00 és 20:00 óra között a Kálvin téren. Kolozsvár építészeti századai. Háromnyelvű kivilágított pannókiállítás a Főtéren. A Kolozsvári Magyar Napok 10 éve. Szabadtéri pannókiállítás a Főtéren. A Györkös Mányi Albert Emlékház a névadó festményeiből és grafikáiból, továbbá magángyűjteményéből, illetve saját tárgyaiból összeállított tárlattal várja a látogatókat a Kolozsvári Magyar Napok idején 9:00 és 17:00 óra között. Az érdeklődők részleteket láthatnak az intézmény fennállásának 25. évfordulója alkalmából, 2019-ben készült rövid dokumentumfilmből is. Az emlékház a veszélyhelyzetben érvényes működési feltételek mellett látogatható. A rendezvény ideje alatt – a hatályos óvintézkedések betartásával – látogatható lesz a belvárosi unitárius templom is.