Mit keresett Bolíviában? Hogy történt a rajtaütés? Hogyan került börtönbe? Hogyan segítette a túlélésben a hite? Szabadulás, hazatérés, további tervei – ezekre a kérdésekre válaszolt vasárnap délután a Borudvarban zajlott beszélgetésen Tóásó Előd, aki Marosi Géza kérdéseire elmondta, hogy 2008-ban kalandvágyból utazott el barátja, Rózsa Eduardo Flores meghívására, majd börtönéveiről, illetve szabadulásáról beszélt és arról, miként tanult meg túlélni.
A program szerint Tóásó kérdezője Lukács Csaba, a Magyar Nemzet újságírója lett volna, aki közben Katmanduba utazott. Marosi Géza nemcsak kérdezett, de sokszor kiegészítette a bolíviai kálvária egyes részleteit.
Tóásó elmondta, a ’89-es forradalmat követő szabadságban, Rózsa Eduardo Flores meghívására, 27 éves korában utazott a számára egzotikusnak tűnő országba, és hangsúlyozni kívánta: – Ez a Tóásó Előd, aki most itt van, nem az a Tóásó Előd, aki 2008-ban Bolíviába ment, aki nem ismerte sem a spanyol nyelvet, sem az ottani mentalitást. Mára már sok információval rendelkezem, rengeteg bizonyítékot gyűjtöttem össze, azóta számomra is világossá váltak bizonyos kérdések.
Véleménye szerint az ügye politikai volt, az Evo Moralesé, Hugo Chavez „mintájára”, aki 2005-ben kitalált egy személye ellen készülő „merényletet”, így akart „fontosnak” látszani, és politikai tőkét kovácsolni magának. Kijelentette: politikai megrendelésre készült akció volt, amelyben venezuelai katonák is részt vettek.
A hat év alatt feljelentések tömkelegét küldte el, többek között az ENSZ önkényes fogvatartással foglalkozó munkacsoportjához, illetve az Európai Parlamenthez. Az ENSZ bizottsága elítélte a bolíviai kormányt, és Tóásó valamint társai azonnali szabadon bocsátását követelte.
Beszélt továbbá a börtönéveiről, a kínzásokról, arról, hogy hogyan tanult meg túlélni, a „rabok önkormányzatáról”, a 2011-ben elkezdődött tárgyalásról, arról, hogy hogyan került az ügye az Amerika-közi Emberjogi Bíróságra, majd szabadulásáról és a hazatérésről, valamint, hogy milyen sokat segített neki a nővére, Edit.
Végül, kérdésre válaszolva elmondta, azt tervezi, hogy megírja a történetét. A gyógyulási folyamat részének nevezte, hogy „kiírja magából a történetet”.
***
Köztudott, az ügy 2009 áprilisában robbant ki Bolíviában, amikor kommandósok a Santa Cruz-i Las Américas szállodában rajtaütöttek egy feltételezett terroristasejten. Ez a csoport állítólag Evo Morales elnök meggyilkolására készült, és az ország kettészakítását készítette elő.
Az akcióban életét vesztette a bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Eduardo Flores, az erdélyi magyar Magyarosi Árpád, aki évekig Debrecenben élt, és az ír Michael Dwyer. A hatóságok őrizetbe vették a két túlélőt, Tóásó Elődöt és Mario Tadicot, valamint az ügy további 37 vádlottját.
Tóásó 2012 novemberében egy volt jobboldali bolíviai politikus, volt miniszter, Guillermo Fortún lányát, María Elenát feleségül vette a börtönben. Felesége nemrég halt meg Bolíviában.
A fegyveres felkelésben való bűnrészességért öt év és tíz hónap börtönre ítélt Tóásót a Baptista Szeretetszolgálat menekítette ki Bolíviából.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató