A múzsával szövetséget kötött fiatalok árasztották el péntek délután a Bernády Ház udvarát és emeleti galériáját.
A múzsával szövetséget kötött fiatalok árasztották el péntek délután a Bernády Ház udvarát és emeleti galériáját. Valamennyien a Művészeti Líceum XI. D osztályának kiállításmegnyitójára érkeztek, mely esemény premiernek számít a legkülönfélébb alkotói megnyilvánulásoknak otthont adó ház történetében.
A tizenöt művésznövendéknek bemutatkozási lehetőséget nyújtó kezdeményezésről Nagy Miklós Kund művészeti író, a Dr. Bernády György Közművelődési Alapítvány alelnöke szólt a rendkívülinek nevezett tárlatnyitó elején.
– A Bernády Házban egymást érik a nagynevű mesterek, illetve a fiatalabb alkotók tárlatai, és arra gondoltunk, milyen jó lenne, ha a művészetis diákok is lehetőséget kapnának arra, hogy évente egyszer ne csak a Kultúrpalotában, hanem itt is felmutathassák tehetségüket. Reményeim szerint ez egy kezdő lépés ahhoz, hogy ezek a fiatalok a jövőben újra visszatérjenek ide alkotásaikkal – mondta a tárlatnyitó házigazdája, majd arra is felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt húszegynéhány évben a Bernády Házban kiállító alkotók mintegy 90 százaléka a Művészeti Líceum egykori diákja volt.
– Jövőre 70 éves lesz ez a nagy múltú, mindig megújulni képes iskola, és ez a megújulás az újonnan érkező tehetségeknek köszönhető – tette hozzá Nagy Miklós Kund.
A továbbiakban Veer Renata, a Művészeti Líceum igazgatónője köszönetet mondott az alapítványnak a diákoknak felajánlott lehetőségért, majd gratulált a szép, színvonalas munkákért, amelyek a tehetség sokszínűsége mellett Kolumbán Kántor Zita, Gyarmathy János és Nagy Annamária művészpedagógusok hozzáértő irányításáról is tanúskodnak.
Csendélet sportcipővel
Nagy Miklós Kund a teret teljesen birtokba vevő alkotások néhány sajátosságát emelte ki. „Jó fejek” – ez volt a méltató első gondolata a tárlat áttekintésekor, és ez a megállapítás egyrészt a – művészettörténeti ismereteiket kreatívan hasznosító, mában élő és alkotó – diákokra, másrészt a látványvilágra utalt. A különféle irányzatokhoz, művekhez, műfaji sajátosságokhoz kapcsolódó, ismert témákat feldolgozó alkotások újszerűsége a részletekben jut kifejezésre, ilyen például a csendéleten megjelenő sportcipő – hallhattuk a méltatótól, aki beszéde végén reményét fejezte ki, hogy a művészetis diákok jelenlegi tárlatát újabbak követik majd a Bernády Házban.
– Megtiszteltetés és nagy öröm számunkra, hogy a Művészeti Líceum diákjai bekerülhettek a Bernády Ház kiállítóinak rangsorába. Ugyanakkor a Bernády György nevével fémjelzett székházban diákként jelen lenni nem is olyan idegen gondolat, hiszen Bernády szellemiségéhez hozzátartozik a művészeti nevelésre való odafigyelés – mondta Kolumbán Kántor Zita tanszékvezető, aki a továbbiakban kétféle megközelítésből is indokolta, hogy miért éppen a XI. D-re esett a választás.
– Egyrészt tizenegyedik osztály végén lezárul egy ciklus, egy tartalmas együttműködés, és ekkor válnak elég éretté a diákok az ilyen szintű vizuális megmutatkozásra, másrészt – és ez a rövidebb válasz – nagyon megszerettem ezt az összetartó osztályt. Sok időt töltöttünk együtt, nyomon követhettem a fejlődésüket. Számomra meglepő így együtt látni a munkáikat, ugyanakkor örömmel és megelégedéssel tölt el – árulta el a tanszékvezető.
A tárlatnyitó végén a kiállító művésznövendékek – akik közül mindössze ketten voltak fiúk – a Dr. Bernády György Közművelődési Alapítvány könyvajándékát vehették át. Ezt követően néhányukkal az esemény jelentőségéről beszélgettünk.
Ilyés Ingrid-Szidónia festményekkel és kisplasztikával is részt vett a tárlaton. Saját alkotásai közül azt a „teniszcipős” csendéletet szereti a leginkább, amelyről Nagy Miklós Kund is említést tett, ugyanakkor a képzőművészeti ágak közül a szobrászatot érzi a legközelebb magához – árulta el a tehetséges lány, aki szerint a Bernády Házban kiállítani nagyon különleges és felemelő.
– Itt most mindannyian kivételesnek érezzük magunkat – összegezte gondolatait Ingrid.
Miholcsa Dávid Lehel két kisplasztikát, két festményt és három grafikát állított ki. Számára a grafikában rejlik a legtöbb lehetőség és kihívás – mondta, majd azt is elárulta, hogy a múzsa ritkán érinti meg váratlanul, rendszerint sok egymást követő és elvetett gondolat hívja elő. A Bernády Házban való megmutatkozás büszkeséggel tölti el, ugyanakkor az a legjobb benne, hogy együtt állíthat ki a társaival – tette hozzá a fiatal tehetség.
A művésznövendékek tárlata két hétig látogatható a Bernády Ház emeleti galériájában.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató