Utcazenei programot tervez a Kobak könyvesbolt
Zene és irodalom kétségkívül egymás szoros kötelékei. Lehet a megközelítés az esztétika, az auditív élmény, a szövegértelmezés, a ritmika irányából egyaránt.
Zene és irodalom kétségkívül egymás szoros kötelékei. Lehet a megközelítés az esztétika, az auditív élmény, a szövegértelmezés, a ritmika irányából egyaránt. Persze mélyebb szinteken vizsgálódva egyik-másik irányzat lényegesen elkülönül, saját útját járja, mi mégis úgy érezzük, érdemes ezzel a kettősséggel összekapcsoltan foglalkozni újonnan meghirdetett programsorozatunk, az Anonim zeneművész keretében.
A ritmika, a zeneiség, az egyszerű rímek már kisgyerekkorban megerősítik az édesanya–csecsemő (később tipegő) kapcsolatát. Mi több, mára már bizonyított tény, hogy a magzatkorban gyakorta hallott dallamok ismerősen csengenek születés után az idegen, hideg világ küszöbén, annak fortélyaival ismerkedve. Nem beszélve a sokszor öntörvényű, saját útját kereső tinédzserek zenei trendvilágáról, amikor talán még inkább lényeges a kvalitatív zeneiség, mely nevelően is hat. Az ízlésvilágot formálni lehet, irányt lehet szabni a szélsőségek felvázolásával, mely intervallum köztes közege sűrűjében ezáltal már könnyebb az eligazodás.
Trombitás János, a Kobak könyvesboltlánc tulajdonosa hasonló irányt próbál kínálni Mihai Simionov hangtechnikáért felelős „ismeretlen zeneművész” társaságában, akivel közösen ötölték ki azt a programot, amelyen a lakosság zöme számára – fiatal és idősebb – zeneművészek tehetséges előadásával szórakoztatni és nevelni próbálnak egy időben. A bolttulajdonos elmondása szerint a marosvásárhelyi Művészeti Szaklíceum igazgatósága gondoskodik, hogy a Kobak könyvesbolt helyszínén sorra kerülő eseménysorozaton tehetséges, kiemelt diákjai lépjenek fel. Nem teljesen idegen a dallamvilág a könyvespolcok otthonában, hiszen múlt hónapban autentikus citeraszó babonázta meg a bolt látogatóit, könyvbemutató keretében.
Aktuális rendezvénysorozatunk első alkalma nyílt ajtók mögött zajlott, könyvek társaságában, ám nemsokára már mindez a könyvesbolt teraszán, mediterrán utcazene hangulatában kívánja magához csalogatni az érdeklődőket.
Ezen alkalom ifjú dobosai (Andrei Simionov, Ferenti Roland, Raisa Simionov, Sajgó Áron, Sipos Péter, Tündérligeti Samu), Kiss Levente, a Marosvásárhelyi Művészeti Szaklíceum utóhangszer oktatójának és egyben a learn2drum dobiskola vezetőjének diákjai szolgáltatták a lüktető jókedvet. A filharmóniában is tevékenykedő tanár elmondása szerint a zeneiség, mint bármely más művészeti ágazat, nagyon fontos a mai gyerekek nevelésében, ugyanis a mentális túlterheltséget képes jobb irányba terelni a mai eltorzult, internetes, kattintgatós világban, gazdagítva ezáltal kicsik-nagyok személyiségét egyaránt. Nem feltétlen szükséges kimagasló tehetségnek bizonyulni egy adott zenei területen, ha mindössze szabadidős foglalkozás után érdeklődünk. Ha vonzódás, szeretet, szenvedély és kitartás is van bennünk a zene irányában, akkor máris működhet a hobbi szinten történő zenélés.
A tanár úr elmondása szerint, aki egyben a Moonfellas zenekar dobosa is, pontosan ez a hozzáállás hiányzik a gyerekek neveltetéséből, ugyanis hajlamosak vagyunk mindentől (mindenkitől) a maximumot elvárni, és amennyiben ezt nem tapasztaljuk, más irány után nézünk azonnal, „pedig a zene mindenkié, aki azt szereti” – hangsúlyozta. Ami pedig még ennél is jobb, hogy a zene időtlen, így a zenei oktatás bármilyen korban megállja a helyét és segít az útmutatásban a fiataloknak. Hozzátette továbbá, hogy dobiskolája éppenséggel a kreativitásnak és improvizációnak ad lehetőséget, hiszen ő már a maga bőrén is megtapasztalta az itthoni oktatásügy nehézségeit és korlátait a diákságra nézve a Művészeti határain belül. Véleménye szerint éppen a határidők, a saját tempó megtagadása húzza át a kreativitás kibontakozását.
Reméljük, lesz még további igény olvasóink táborában későbbi, hasonló programkínálatunkhoz, amikor már kávéházi hangulatban köszöntjük az érdeklődőket, boltunk teraszán, más-más hangszer zenei aláfestésében. Ha viszont a dobosokat nemcsak a fesztiválok színpadainak háttérzenészeiként kívánják viszontlátni, a learn2drum dobiskola diákjai az ősz folyamán újra fellépnek film, rajzfilm és számítógépes játékok betétdalainak feldolgozásában. Reméljük, könyvesboltunkba is elhozzák produkciójukat!
Bota Melinda – a Kobak könyvesboltlánc olvasói magazinjának főszerkesztője