Mint nemrég írtuk, az új esztendővel ismét kezdetét vette az előadások sorozata a különböző marosvásárhelyi színházak és társulatok szervezésében.
Mint nemrég írtuk, az új esztendővel ismét kezdetét vette az előadások sorozata a különböző marosvásárhelyi színházak és társulatok szervezésében. Szerencsére igen sok van belőlük, a lakosság számarányához viszonyítottan világszinten rangos helyen állunk ez ügyben a vidéki városok képzeletbeli toplistáján. A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata is közzétette januári műsorrendjét, ezt ismertetjük az alábbiakban.
Január hatodikán két előadáson is részt vehet az érdeklődő közönség, ezek közül sorrendben először délután öt órától az About Übü című produkciót játssza a társulat a színház nagytermében. Az Alfred Jarry színműve alapján színre vitt groteszk komédiát Sorin Militaru rendezte, a szerző életművének központi figurája Übü papa. Minden róla szól. – Mintha a szereplő önteltsége, megalomán természete, zsarnoksága vetülne ki magára az életműre. Csak róla lehet, csak róla szabad beszélni. Ebben az előadásban sincs ez másképp. Übü minden jelenetben benne van, és minden történés az ő személyével hozható összefüggésbe. Übü mama hatására elhatározza, hogy megöli a lengyel királyt, és ő lép a helyébe. Az Übü és a lengyelek című drámából származó ismerős kegyetlen történéseket Jarry prózai írásai fűszerezik – olvashatjuk az előadás ismertetőjében.
Ugyancsak 6-án 19.30 órától marosvásárhelyi szerző alkotásainak átdolgozását láthatjuk a színház Kistermében, Radu Afrim rendezésében. A Bartis Attila által írt A nyugalom című regény és annak színpadi változata, valamint a szintén Bartis Attila által jegyzett Anyám, Kleopátra című színdarab ötvözéséből született meg egy újabb dramatizált színpadi változat a marosvásárhelyi próbafolyamat során. A nyugalom című előadás – cenzúra nélkül kezelve a regény nyelvezetét – a szerző által teremtett világ szereplőit vonultatja fel. Az irodalmilag igen értékes realista szöveg tipikusan afrimi hangulatban a misztikumnak, az efemer létezés groteszkségének, az emberi kapcsolatok törékenységének ad helyet. Az előadásnak nem célja a tabudöntögetés; érzelmileg kívánja megérinteni nézőjét: érzelmeket, erotikát, humort, zenét, szövevényes cselekményt, valamint anya-fiú, nő-férfi kapcsolatokat mutat be a szétesés, a szexualitás viszonylatában. Az érzelmileg felforgató előadás a nézői értelmezést, gondolkodást provokálja.
Csütörtökön este 7 órától A. P. Csehov méltán világhírű, Sirály című drámáját adja elő a társulat a nagyterem színpadán, stúdiókörülmények között. Csehov darabjainak visszatérő helyszíne, a vidéki udvarház és a távoli nagyváros ezúttal az alkotásnak létjogosultságot, értelmet adó vagy azt ellehetetlenítő, értelmetlenné tevő környezetté alakul, ahol a legfőbb kérdés az alkotó tehetsége és tehetségtelensége közötti megfoghatatlan határ. A szerző megfeneklett életű, vergődő szereplői ezenfelül egy szerelmi sokszög részei, amelyben mindenki a megváltással azonosítja kiválasztottját. Keresztes Attila, az előadás rendezője, a Tompa Miklós Társulat művészeti vezetője Gorkij, Beaumarchais és Molière után, az előző évadokhoz hasonlóan újabb klasszikust vitt színpadra, a hagyományosnak számító Makai Imre-fordításban.
Szombaton délután 5 órától a legendás Csárdáskirálynő című nagyoperettet (fotó) láthatja a Nemzeti közönsége a színház nagytermében (az előadásra a Kántorné nyugdíjasbérlet érvényes). A világon legismertebb operettet, Kálmán Imre Csárdáskirálynőjét 100 évvel ezelőtt, 1915 novemberében mutatták be először Bécsben. Gábor Andor fordításában csak egy évvel később láthatta a magyar közönség is. Talán ez az egyetlen olyan operett, amely nem szorul bemutatásra. A társadalmi különbségek örökzöld témájának, az osztrák-magyar uralkodóház kulisszatitkait feszegető történetnek és az azóta slágerré vált daloknak köszönhetően hamar meghódította a zenés színpadot szerte a világon. Az előadás rendezője, Tasnádi Csaba 1993–1997 között a budapesti Operettszínház rendezője, majd 1999 és 2015 között a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház igazgatója.
Január tizedikén, vasárnap délelőtt 11, valamint este 19.30 órától vendégjáték! Az Odüsszeusz szemeteslapáton című tárgyszínházi előadást a budapesti Bárka Színház mutatja be a Nemzeti Kistermében, Philippe Genty francia rendező koncepciójában. A különleges előadásban háztartási eszközökkel mesélik el Odüsszeusz történetét, a tésztaszűrőtől kezdve a dugóhúzón át a kelkáposztáig van itt minden, még színes papírba csomagolt bonbonkatonák is. A jól ismert történetet azonban senki ne várja az eredeti szöveggel, itt modern, mai nyelven hallható Odüsszeusz hazaútjának története, az eposz néhány jellegzetes kalandjának kiemelésével. Ugyanakkor sok, jellegzetesen magyar asszociáció, vicc és dal hangzik el, mintha egyfajta Monty Python-átirat volna, tele humorral, nyelvi leleménnyel, szójátékkal. A produkció nemcsak a felnőttek, hanem a nagyobb gyerekek számára is izgalmas kikapcsolódást ígér, igazi családi program. Az esti előadásra a Bernády György-mecénásbérlet és a vendégjáték-bérlet érvényes. A produkciót január 11-én, hétfőn ugyanazon időpontokban ismét előadják, az akkori, esti előadásra kedvezményes vendégjátékbérlet érvényes.
Január 13-án, szerdán a Molnár Ferenc világhírű regénye alapján színre vitt A Pál utcai fiúk című előadását játssza a Tompa Miklós Társulat, Vidovszky György rendezésében, a színház nagytermében. Molnár Ferenc időtlen érvényességű remekművében mindenki megismerheti Nemecsek, Boka, Geréb meg a többi Pál utcai fiú, valamint ellenfeleik történetét, kalandjait. A fiúk ártalmatlannak tűnő játékában észrevétlenül fogan meg, majd domborodik a hatalom, melynek birtoklása – végső soron – minden cselekvés mozgatójává válik. Ugyancsak január 13-án, 19.30 órakor a Kisteremben láthatják a Kincses Réka és Alina Nelega által írt és rendezett Double Bind című előadást. A produkció dokumentumszínház, egy magyar–román színészworkshop története, személyes élményekből és a közösen átélt munkafolyamatból táplálkozik. Tizenegy román és magyar színész dolgozott a projekten, Alina Nelegával és Kincses Rékával együtt. A közösen töltött hetek során az alkotók teret engedtek olyan gondolatoknak és érzéseknek, amelyek mindkét közösség belterjes titkai.
Január 14-én, csütörtökön este 7 órától ismét A Pál utcai fiúk című produkció van műsoron a nagyteremben, míg január 20-án, szerdán 19 órától a Csárdáskirálynőt játssza a társulat (az előadásra a Kovács György-bérlet érvényes).
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató