Szeptembertől megvonták tőlük a bérpótlékot
2015-09-27 14:56:30
- Antalfi Imola
Az Országos Vízügyi Vállalat egyoldalúan felfüggesztette a bérpótlékok kifizetését több ezer alkalmazottjának, ez ellen tiltakozik az Aquarom Szakszervezeti Szövetség.
Az Országos Vízügyi Vállalat egyoldalúan felfüggesztette a bérpótlékok kifizetését több ezer alkalmazottjának, ez ellen tiltakozik az Aquarom Szakszervezeti Szövetség. Pénteken sajtótájékoztatón jelentették ki, hogy ha nem sikerül egyezségre jutniuk a bérek ügyében a vállalat vezetőségével, a munkabeszüntetést sem zárják ki.
A sajtótájékoztatón jelen levő Negrea Dorel, az Aquarom vezetője, Pătraşcu Octavian, a Maros megyei vízügyi vállalat szakszervezeti elnöke és Chertes Alexandru, a CSDR érdekvédelmi szervezet képviselője elmondta, hogy egy 2012. évi számvevőszéki ellenőrzés nyomán megállapított jogsértés miatt függesztette fel az Országos Vízügyi Vállalat az alkalmazottaknak különféle pótlékok formájában járó bérkiegészítést. Az Aquarom vezetője hangsúlyozta, a vállalat vezetősége annak ellenére döntött egyoldalúan a bérek mintegy 25 százalékát kitevő pótlékok felfüggesztéséről, hogy a szakszervezeti szövetség bíróságon megóvta a számvevőszéki jelentést, és még nem született végzés a perben. A tevékenysége jellegénél fogva saját jövedelemmel is rendelkező Országos Vízügyi Vállalat ágazati kollektív munkaszerződés alapján fizeti a mintegy 9500 alkalmazottját, a 2016. február 22-ig érvényben levő szerződést 2011. február 23-án iktatták a bukaresti munkafelügyelőségen. A szakszervezet követeli a bérpótlékok kifizetését, a jogszabályi keret pontosítását, az alkalmazottak jogállásának tisztázását, annál is inkább sürgetve a nézeteltérések tisztázását, mivel közeleg az új, négy évre szóló kollektív munkaszerződés megkötése, az azzal kapcsolatos alkutárgyalás.
– Azt kérjük, hogy tisztázzák az Országos Vízügyi Vállalat alkalmazottainak jogállását és bérezési módját, a törvénykezésből pedig mindenféle értelmezhető cikkelyt töröljenek. Ugyanakkor, ha a vállalat önálló ügyvitelű társasággá alakul, követeljük a kollektív munkaszerződés megkötését 2015. december 1-ig, illetve bérezési ütemterv kidolgozását, amelynek alapján bérnövekedésre kerül sor, mindaddig, míg az alkalmazottak fizetése eléri az ágazatban alkalmazott jövedelemszintet – tette hozzá Negrea Dorel.