Részvétel a döntéshozatalban
2015-12-06 16:39:47
- Vajda György
A Román Társadalomfejlesztési Központ az Európai Unió támogatásával kilenc hónappal ezelőtt felmérést kezdeményezett kilenc romániai településen.
A Román Társadalomfejlesztési Központ az Európai Unió támogatásával kilenc hónappal ezelőtt felmérést kezdeményezett kilenc romániai településen. Arra voltak kíváncsiak, hogy a helyi hatóságok miként hozzák meg a közösség számára fontos döntéseket, mennyire vonják be a lakosokat a döntéshozatalba, illetve a helyi tanácsi határozatok kidolgozásába. Az unió a programot 66.941 euróval támogatja.
A Krassó-Szörény és Iaşi megyeiek mellett a kilenc település között van megyénkből Segesvár, Dicső-szentmárton és Szászkézd is. Az említett időszakban a központ önkéntesei megfigyelték a döntéshozatali folyamatot és azt, hogy miként tartják be az erre vonatkozó 52/2003-as törvényt. Konkrétan azt vizsgálták, hogy a polgármesteri hivatalok közlik-e a helyi tanácsi határozattervezeteket, továbbá arra is kíváncsiak voltak, hogy nyilvánosak-e a gyűlések vagy sem, illetve létezik-e valamilyen internetes fórum (honlap), ahol bárki számára elérhetővé teszik az információkat.
Három munkacsoport dolgozott ősszel Jászvásáron, Karánsebesen és Segesváron, ahol többek között megállapították, hogy igen szűk körben születnek meg a helyi közösségek számára fontos döntések. Ezért a központ által támogatott kezdeményező csoportok felkerestek olyan civil szervezeteket, amelyek az említett időszakban a közösség igényének megfelelően a polgármesteri hivatalokhoz, helyi tanácsokhoz több határozattervezetet is megfogalmaztak és elküldtek. Ezek közül egyeseket el is fogadott a testület. Segesváron konkrétan sikerült megváltoztatni a helyi rendőröknek szánt ételjegy értékét, hozzájárultak a 2016-os költségvetés kiegészítéséhez, elfogadtak egy kiegészített – a 2015/2016-os idényre vonatkozó – hóeltakarítási programot, illetve az egyesületek és alapítványok helyi költségvetésből való támogatását szavatoló 34/1998-as törvény alapján meghatározták az odaítélési kritériumokat.
Az elkövetkezendő időszakban a társadalomfejlesztési központ több ingyenes tanfolyamot szervez, amellyel az a cél, hogy tájékoztassák a segesváriakat arról, miként vehetnek részt a helyi közigazgatási egység döntéshozatalában, hogyan kell kidolgozni, megfogalmazni helyi tanácsi határozattervezeteket és miként lehet benyújtani a polgármesteri hivatalhoz a dokumentumokat.
Aki részt venne a programban, felveheti a kapcsolatot Nicoleta Anghel projektvezetővel a 0722-244-004-es telefonszámon vagy az office@cedes.ro e-mail címen.