Május elseje után elméletileg beindul a turistaidény, s erre külön készülnek a vendéglátóipari egységek, szállodák. A múzeumok is új, időszakos kiállításokat nyitnak meg, amelyekkel a nyári szezonban is várják az érdeklődőket.
Május elseje után elméletileg beindul a turistaidény, s erre külön készülnek a vendéglátóipari egységek, szállodák. A múzeumok is új, időszakos kiállításokat nyitnak meg, amelyekkel a nyári szezonban is várják az érdeklődőket. Ezért van az, hogy májusban rendezik meg a Múzeumok éjszakája rendezvényt, amely világszerte egyre népszerűbb, hiszen amellett, hogy ilyenkor valóban éjszakába nyúló programmal lehet látogatni a tárlatokat, minden évben új és érdekes kínálattal rukkolnak elő a kulturális intézmények. A Maros Megyei Múzeum május 19–21. között a 12. alkalommal szervezi meg a partnerintézményekkel közösen a Múzeumok éjszakáját. Erről beszélgettünk Soós Zoltán múzeumigazgatóval.
– Egyre népszerűbb Marosvásárhelyen is a Múzeumok éjszakája rendezvénysorozat, nemcsak azért, mert évről évre ezen a napon mind többen keresik fel a múzeumokat, hanem egyre több intézmény is bekapcsolódik kínálatával.
– Valóban, a Múzeumok éjszakája a város kulturális életének jelentős eseménye lett. Az idén a 12. alkalommal megszervezendő rendezvénysorozathoz eddig 16 intézmény, alapítvány, egyesület és egyház társul, és ez a keret bővülhet. Azt hiszem, azért nő évről évre a népszerűsége, mert színes, gazdag, érdekes kínálatot tudunk nyújtani, olyan sajátos hangulata van, amely más kulturális rendezvénynek nincs.
– Valószínű, hogy a fontosabb kiállítások tematikája már körvonalazódott.
– Május 19-én pénteken, este 7 órától a Kultúrpalota nagytermében lesz a megnyitó, amelyen a Koszika and the Hot Shots együttes, valamint az András Lóránt Társulat Tango noche előadását láthatják, hallhatják az érdeklődők, előtte pedig a Tiberius szextett lép fel. Az igazi csemege viszont a Kultúrpalota ideiglenes szépművészeti kiállítótermében egy nappal korábban nyíló tárlat lesz, egy válogatás Arkádia színei címmel a budapesti Szépművészeti Múzeum Zichy-gyűjteményéből. Ezen a tárlaton Zichy Jenő gróf gyűjteményéből németalföldi és olasz festők alkotásai láthatók. Május 19-én a marosvásárhelyi várban Múzeumi kincsek címmel nyílik kiállítás, amely az elmúlt hét év során a múzeumi vásárlások, feltárások, restaurálások révén a saját gyűjteménybe került műtárgyakat mutatja be. Nemcsak a tárgyakat láthatják a kiállításra érkezők, hanem végigkövethetik azt is, hogy ezek miként kerülnek be a múzeumba, bemutatjuk a restaurálási folyamatot és azt is, hogy ezek tudományos szempontból miről mesélnek. Ezek a műtárgyak különlegesek, ritkák és sajátosak. Itt teljesen más oldalát ismerhetik meg a látogatók a műtárgyaknak. A műkincsek, az arany, az ezüst évszázadok óta megmozgatja az emberek fantáziáját. A várbeli kiállításon látható lesz például az a XV. század elején készült cibórium, amelyet nemrég vásárolt a múzeum, de lesz még aranyozott ezüstkanna, több olyan arany- és ezüsttárgy, amelyek a múzeum tulajdonában állnak és tükrözik az adott korok stílusait, divatirányzatait. Emellett pedig olyan Maros megyéhez, Marosvásárhely múltjához közvetlenül kötődő régészeti leleteket is kiállítunk, amelyek az elmúlt évek ásatásai során kerültek elő, mint példul egy hun kori sír, a mikházi római castrum használati tárgyai, vagy akár az egykori Teleki-palotában álló bútorok, belső berendezési tárgyak, amelyek a téka tulajdonosáé, gróf Teleki Sámuelé voltak. Ezek nagyon szép bécsi, nagyszebeni és drezdai bútorkészítő műhelyekből kerültek ki. Külön érdekessége lesz a tárlatnak Trozner András 76 darabból álló korabeli fegyvergyűjteménye, amelyben több olyan ritkaság is van, ami egyetlen romániai hadtörténeti múzeumban sem található.
– Említette, hogy az idén is több partnerintézmény társult a rendezvénysorozathoz.
– Mint eddig minden évben, többek között a Teleki Téka, a Marosvásárhelyi Állatkert, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház, a Maros Művészegyüttes, a Petry múzeum, az unitárius egyház kiállítóterme is sajátos, különleges programokkal várja az érdeklődőket. A kiállítások mellett az idén is szervezünk koncerteket. Vendégünk lesz Luiza Zan és a Snaps Vocal Band, a Speak Floyd, Románia egyetlen Pink Floyd-emlékzenekara, valamint a marosvásárhelyi
Moonfellas zenekar.
– Az is tapasztalható, hogy a rendezvényen évről évre mind több a fiatal és a gyerek.
– Erre is külön odafigyelünk, hiszen a természetrajzi részlegen már évek óta tartunk múzeumpedagógiai foglalkozásokat, de most már minden alkalommal a népművészeti
részlegen, vagy a mikházi római fesztiválon, de a görgényszentimrei nyílt napokon is kollégáink érdekes foglalkozásokat szerveznek. Az idén a várban a múzeumi munkába, a műhelyek, a restaurálás világába vezetjük be a gyerekeket, s ezek a foglalkozások kiegészítik a várbeli tárlatot, hiszen lesz mozaikkészítés, üvegfestés, farestaurálás, amit a gyerekek maguk végezhetnek.
– Az előző évben egységes belépőjegyekkel lehetett minden rendezvényre eljutni.
– Nagyon jól bevált a karszalagos belépőrendszerünk. A belépő ára idén is 6 lej lesz felnőtteknek, 3 lej a diákoknak és nyugdíjasoknak. Ezeket május 9-étől, keddtől a Maros Megyei Múzeumhoz tartozó egységek pénztáránál ki lehet váltani. A részletes programot természetesen idejében közöljük a sajtóban, a Facebookon és minden információs csatornán. Az idén is várjuk szeretettel a látogatókat!
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató