Mindennapi történelem
Folytatódik a Kós Károly Akadémia Alapítvány előadás-sorozata
Januártól folytatódnak Marosvásárhelyen a Kós Károly Akadémia Alapítvány nagy sikerű, történelmi tárgyú előadásai. Az akadémia kezdeményezésének célja, hogy Kós Károly szellemiségét követve, megteremtse az erdélyi magyar történelmi gondolkodás fontos, tudományos igényű fórumát Marosvásárhelyen. Az új előadás-sorozatnak köszönhetően egy másfajta magyar történelmet ismerhetünk meg. Ezúttal ugyanis nem a nagy csatákról, meghatározó eseményekről, társadalmi folyamatokról, hanem többek között az életmódról, a magyar gasztronómia alakulásáról, a férfi-nő kapcsolatról, a magyar öltözködésről és divatról, a közlekedésről, a magyar zene és tánc fejlődéséről lesz szó.
A decemberig tartó, tíz előadást magába foglaló új sorozat keretében a jelenkori magyar történelemkutatás olyan kiváló képviselői tartanak előadást, mint Gyáni Gábor akadémikus, egyetemi tanár, Pető Andrea, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, egyetemi tanár, Romsics Imre etnográfus, a kalocsai Visky Károly Múzeum igazgatója, Kovács Kiss Gyöngy PhD, a Korunk főszerkesztője, Paksa Rudolf PhD, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének tudományos munkatársa, Kótyuk Erzsébet PhD, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum főosztályvezetője, Paládi-Kovács Attila néprajzkutató, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Néprajzi Intézet nyugalmazott főigazgatója, Romsics Ignác, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, egyetemi tanár, Zeidler Miklós történész, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársa, az Eötvös Loránd Tudományegyetem docense, valamint Felföldi László PhD, egyetemi tanár, a Zenetudományi Intézet nyugalmazott igazgatóhelyettese.
Az idei sorozat első előadását Gyáni Gábor akadémikus, egyetemi tanár tartja január 18-án, szerdán 17 órakor a Bernády Házban (Horea u. 5. sz.) Történelem – társadalom – életmód címmel.