Liselotte és a Boldogtalanok
2016-01-06 15:47:29
- Kaáli Nagy Botond
Véget értek az ünnepek, más társulatokhoz hasonlóan folytatja műsorrendjét a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Stúdió Színháza és a báb szakos hallgatók előadásainak otthont adó Stúdió 2 is.
Az e héten játszandó produkciók közül sorrendben elsőként január 8-án, pénteken 16 órától a 4x100 című előadást tekintheti meg az érdeklődő közönség a Köteles Sámuel utcai Stúdió Színházban. Egressy Zoltán drámájának szereplői – egy gyúró, egy edzőnő és négy futónő – versenyre készülnek. A magyar nemzeti női futóváltó tagjai között számtalan viszály bontakozik ki. Amit látunk, az öltözőben dúló ádáz küzdelem. Küzdelem férfi és nő, nő és nő között, vetélytársak és bajtársak között, céljaink és csalódásaink között. Sebestyén Aba, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem oktatójának előadásában a színészhallgatók társadalmunk kérdéseire keresnek választ. Az előadásban Csata Zsolt, Rózsa László, Hajdu Imelda, Horváth Anna, Magyari Izabella, Nagy Dóra és Szilasi Eszter Júlia másodéves magiszteris színészhallgatók játszanak; a díszletet Tasnádi Tímea, az egyetem látványtervező szakának végzettje tervezte.
Január 9-én és 16-án, szombaton 19 órától látható a Köteles utcában Füst Milán Boldogtalanok című drámája, Harsányi Zsolt rendezésében. Füst Milán a XX. századi magyar irodalom kiemelkedő, Nobel-díjra jelölt alakja. Legismertebb drámáját, a Boldogtalanokat egy 1913-ban megjelent újsághír alapján írta, de az csak a hatvanas évek végétől vált igazán népszerűvé a rendezők és a közönség körében. Kegyetlen történet egy felvállalt szerelmi háromszögről, elrontott életekről és pusztító kétségbeesésről, melyet az alkotók sírva nevetős groteszkséggel láttatnak. Harsányi Zsolt színésznek, rendezőnek, pedagógusnak, az egyetem tanárának ebben az évadban már a második Stúdió Színházban futó előadása a Boldogtalanok, a nagy sikerű Liselotte és a május után. A jelmez- és díszletterveket Székedi Ágota látványtervező szakos hallgató készítette. Színpadon láthatjuk a másodéves magiszteri színész szakos végzősöket: Hajdu Imelda, Magyari Izabella, Keresztes Ágnes, Horváth Anna, valamint Kádár Gellért, Mihály Szilárd, Esti Norbert, Zsenák Lilla, Pásztor Márk alapképzésen tanuló színészhallgatókat is.
Január 12-én, kedden 12 órától a Vásári játékok című előadást láthatják az érdeklődők a Levél utcai Stúdió 2-ben. A Vári Attila Vásári invitáció című novellájának részletével induló szövegkörnyezetben, a vidám játék egymás mellé fűzve mutatja meg a kis vásári hősök ördögöt, halált és szörnyet legyőző módszereit. A rövid etűdök során a játszóknak alkalmuk nyílik megmutatni a vásári műfaj sajátos bábmozgatási stílusát, és megtapasztalni működési mechanizmusait, a közönséggel való találkozás során próbára teszik az improvizációs készségüket, helyzetteremtő képességüket is. A rövid jelenetek vagy szöveg nélkül, vagy klasszikus vásári szövegek felhasználásával készültek el, a sajátos és minden figurára jellemző mozgássorok beépítésével. Rendező: Kozsik Novák Ildikó. Fellép Dőry Brigitta, Fekete Gréta, Tóth Fanni, Szabó J. Viktor és Erdős Judit Teréz, mindannyian harmadéves bábszínész szakos hallgatók.
Január 13-án, szerdán 19 órától a Levél utcai Stúdió 2-ben Pozsgai Zsolt Liselotte és a május című vígjátéka van műsoron Harsányi Zsolt rendezésében, Gecse Ramóna és Galló Ernő színművészek közreműködésével. Liselotte harmincas éveiben járó, boldogságot kereső nő. A nagy Ő-re vár, egy idő után mindegy, hogy ez szerelő, könyvelő, költő vagy éppen hajléktalan. Csakhogy mindez nem jön össze olyan egyszerűen, mint azt elsőre gondolnánk. A dinamikus, helyzetkomikumokban gazdag vígjáték a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Akadémiai műhely programjának része, melynek kitűzött célja, hogy teret nyújtson a színházi kísérletezéseknek, merész színházi nyelvek kipróbálásának az egyetemen oktató művészek előadásában.
A fent említett produkciókra jegyek vásárolhatók a Stúdió Színház jegypénztárában keddenként 14-18 óra között, vagy az előadás helyszínén, kezdés előtt egy órával. Jegyeket foglalhatnak a 0736-350-686-os telefonszámon vagy a jegy@studioszinhaz.ro e-mail címen – áll az intézmény Magyar Művészeti Kara irodalmi titkárságának közleményében.