Inkluzív kormányzás – befogadó közigazgatás
2015-07-31 12:55:49
- Mózes Edith
A hét közepén Maros megyében tanácskozást tartottak az Inkluzív kormányzás elnevezésű projektről, amelynek célja a hátrányos helyzetű közösségek megsegítése.
A hét közepén Maros megyében tanácskozást tartottak az Inkluzív kormányzás elnevezésű projektről, amelynek célja a hátrányos helyzetű közösségek megsegítése. A program Buzău, Călăraşi, Kolozs, Maros és Dolj megyét érinti, ugyanis ezekben a megyékben élnek a legnépesebb roma közösségek.
A projekt a 2013-2016-os kormányprogram részeként a hátrányos helyzetű csoportok problémáira keres megoldást. Célja a társadalmi és gazdasági kirekesztettség, illetve a diszkrimináció megelőzése az említett megyékben a helyhatóságok és a nemkormányzati szervezetek közötti együttműködés révén.
A szervezők az öt megyére vonatkozó akciótervet, módszertant szándékoznak kidolgozni. Ennek érdekében 20 önkormányzat és állami intézmény öt civil szervezettel közösen 125 személyt képez ki, akik összehangolják a megyék között az inkluzív közigazgatást. A projektben részt vevő 20 helyhatóság részéről a megyék szintjén részt vesznek a megyei tanácsok, a prefektúrák, a megyei munkaelosztó hivatalok, illetve minden megyéből egy-egy helyi önkormányzat képviselői.
A projektet Bukarestben indítják útjára a partnerekkel közösen a felelős intézmények, a civil társadalom és az érintett önkormányzatok részvételével.
A tervek szerint önkéntesek tanulmányt készítenek a sérülékeny csoportok problémáiról. A felmérés során 1.200 köztisztviselőt és az említett közösségek képviselőit kérdezik meg. Ezenkívül háromnapos szemináriumokat szerveznek helyi szinten a közintézmények és a civil szervezetek részvételével, és akcióterveket dolgoznak ki, amelyek célja az inkluzív kormányzás elveinek a gyakorlatba ültetése, végül közvitát szerveznek az akciótervek kiértékelése céljából. Az összegzésre zárókonferencián kerül sor.