Első alkalommal tartott bemutató előadást „házon kívül” a Maros Művészegyüttes. A Szép Palkó című, népmeséből született táncszínházi produkciót márciusi magyarországi turnéja során elsőként a zalaegerszegi nagyérdeműnek játszta az együttes.
Első alkalommal tartott bemutató előadást „házon kívül” a Maros Művészegyüttes. A Szép Palkó című, népmeséből született táncszínházi produkciót márciusi magyarországi turnéja során elsőként a zalaegerszegi nagyérdeműnek játszta az együttes. A vendégszereplésekről és az áprilisra, májusra tervezett eseményekről Barabási Attilával, a Maros Művészegyüttes igazgatójával beszélgettünk.
– Az, hogy bemutatóval mentünk a hagyományos tavaszi turnénkra, nagy izgalmat keltett a társulatban, és ennek a produkciókra is jótékony hatása volt. Állíthatom, hogy mióta intézmény-
vezető vagyok, ez volt a leggördülékenyebb turnénk. Összesen nyolc fellépésünk volt, a Szép Palkót és a Most múlik című felnőttelőadást négyszer-négyszer mutattuk be. Zalaegerszeg mellett Gyálon is közönség elé léptünk, ott a gyermekelőadást kétszer játsztuk nagy sikerrel. Gyálnak Kibéd az első testvértelepülése. Ebben a főváros melletti városban az emberek szomjaznak a népi kultúrára, erről a tavaly és az idén is meggyőződhettünk. De a további helyszíneken, Celldömölkön, Zalalövőn és Maglódon is telt házunk volt. Ismét megtapasztalhattuk, hogy érdeklődnek az erdélyi kultúra iránt és szeretnek, visszavárnak minket az ottani emberek.
– Mikor láthatja az itthoni közönség a Szép Palkót?
– Június elsején Mikházán ez lesz a gyermeknapi előadásunk. Ezt az előadást visszük az erdélyi hivatásos táncegyüttesek találkozójára is. A marosvásárhelyi nagyérdeműnek szeptemberben mutatjuk be, addig még érik, formálódik az előadás.
– Lesz-e új bemutató áprilisban a kövesdombi székházban?
– Az Imádság háború után című, nagy sikerű táncszínházi előadásunkat újítjuk fel. A doberdói katonadalokat, illetve Ady- és Gyóni Géza-verseket is megszólaltató előadást 2014-ben vittük színre az első világháború századik évfordulója alkalmából Varga János (bokszos) rendezésében. A felújított változatnak is ő a rendezője. A zenéjét Bonczó István szerezte, a jelmezek Bandi Kati és Széllyes Andrea munkái. Három évvel ezelőtt a hivatásos táncosok találkozóján a legjobb előadásnak járó kitüntetésben részesült a produkció. Az volt az eredeti cél, hogy 2014-től 2018-ig játsszuk, de mivel színészfüggő darab, számos egyeztetést igényel, így lekerült műsorról. A közönség kérésére vettük újra elő.
– Milyen változásokra számíthat a korábbi előadás közönsége?
– Mivel nemzedékváltás volt az együttesnél, a táncosok között hét-nyolc új arc jelenik meg. A színész főszereplő továbbra is Tollas Gábor lesz. A bemutatóra április 26-án kerül sor, ezt követően május elején még többször
játsszuk a székházban, 17-én pedig a budapesti Hagyományok Házában mutatjuk be.
– Ezt megelőzően viszont április végén is lesz még egy fontos esemény.
– Április 29-e a tánc világnapja, ezt évek óta megünnepeljük. Idén kétnaposra tervezzük a rendezvénysorozatot. A lassan hagyományossá váló villámcsődületre (flashmob) 28-án kerítünk sort, 29-én pedig az erdőcsinádi Gyöngykoszorú-találkozón, az esti műsorban lép közönség elé a Maros Művészegyüttes.
Erősebb jelenlét a Székely Fesztiválon
– Hoz-e még valamilyen fontosabb eseményt a művészegyüttes életébe az idei tavasz?
– Májusban kerül megrendezésre Budapesten, a Millenáris rendezvényközpontban a Székely Fesztivál, amelyen Maros megye az eddigi éveknél hangsúlyosabban képviseltetik. Székelyföld, és különösképpen Marosszék legszebb táncait visszük el oda, illetve népviseletkiállítással és néptáncoktatással is várjuk az érdeklődőket. A Maros Művészegyüttes csapatához ez alkalommal dr. Barabás László néprajzkutató és Szolláth Hunor helytörténész is csatlakozik, ők érdekfeszítő előadásokkal gazdagítják kínálatunkat. Ami a további terveinket illeti, májusban és júniusban szeretnénk a megye, illetve Erdély minél több kisebb településén bemutatni előadásainkat.
– Beszéljünk egy kicsit prózaibb dolgokról is. Milyen a művészegyüttes idei költségvetése
– Elfogadható, a hiányosságokat pedig igyekszünk pályázati úton pótolni. A Forradalom utcai termünket érintő problémák továbbra sem oldódtak meg. Mivel nem a miénk a terem, nem áll módunkban befektetéseket eszközölni a felújítására, így, bár használható, fennáll a lelakás veszélye. Az együttes autóbusza is javításra szorul, ez már folyamatban van. A béremeléssel, úgy tűnik, a személyzethiány lassan rendeződik. Voltak és a közeljövőben is lesznek versenyvizsgák a társulatnál, és állíthatom, hogy nagyobb az érdeklődés, mint a korábbi években. Úgy tűnik, hogy új zenészeink is lesznek, így remélhetőleg ősszel erős zenekarral kezdhetjük az új évadot.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató