Október 27-én este 7 órától új bemutatójára várja közönségét a marosvásárhelyi Spectrum Színház társulata.
Október 27-én este 7 órától új bemutatójára várja közönségét a marosvásárhelyi Spectrum Színház társulata. Ez alkalommal Harold Pinter A gondnok című drámáját láthatja a közönség Kovács Levente rendezésében, akinek – mint kiderült – régi vágya volt az 1960-as bemutatása óta mesterműként értékelt alkotás színrevitele. Az 1950-es évek második felében megjelent, szokatlan hangvételű drámaíró-nemzedék forradalmasította a korabeli tradíciókba belemerevedett angol színházat, a dühöngő fiatalokként is ismert nemzedékből kiemelkedik a magyar származásúként is számon tartott Harold Pinter sokszínű, azóta világhírnévnek örvendő műveivel, köztük A gondnokkal is.
A premierrel kapcsolatosan hétfőn délelőtt tartott sajtótájékoztatót az alkotócsapat a Spectrum Színház előcsarnokában, ahol Jakab Orsolya sajtófelelős fogadta a megjelenteket, majd Kovács Levente szólt a közelgő előadásról. – Szélyes Ferenc színművész ambíciói nélkül nem jöhetett volna létre ez a produkció. Másodéves volt az egyetemen, amikor foglalkozni kezdtünk ezzel a drámával, és most, több évtized múltán színre is vihetjük. Egyik kedvenc darabomról van szó, amelyet akkoriban láttam először, amikor még nagyon friss volt. Mindenki úgy véli, hogy az erdélyi magyar színjátszás megújulása Harag Györgyhöz és az Özönvíz előtt című, általa rendezett Nagy István-műhöz köthető, de a Taub János temesvári rendezésében 1968-ban bemutatott A gondnok című előadásban már megjelent ez a színházi nyelvezet. Ezt a produkciót vendégszereplés keretében Marosvásárhelyen, a Kultúrpalotában is bemutatták, Szőcs Kálmán néhai költő barátommal néztük végig, és rongyosra röhögtük magunkat. Sajátos abszurdról van szó, de az, ami megjelenésekor rettenetesen polgárpukkasztó avantgárdnak tűnt, mára klasszicizálódott. Mindaz, amit akkor képviselt, mára eltűnt, így meg kellett keresnünk, hogy mi az, ami ma is érdekes, aktuális. Így jelent meg a mélyszegénység és a dúsgazdag csillogás közötti ellentét kérdésköre, a rétegek, amelyekről a világ nem hajlandó tudomást venni. Ezen keresztül pedig az elmagányosodás problémája, ami akkor válik tragikussá, amikor az ember megpróbál harcolni ellene, és elbukik. Ez az előadás kísérlet arra, hogy felszámoljuk a magányt. Különleges, angolos, pókerarcú keserű humorral telített, és emiatt az abszurd drámák közül Pinter művei a legfogyaszthatóbbak. Briliáns színészi lehe-tőségeket kínál a történet és a játék, amely egy hajléktalannak két testvér általi befogadása körül zajlik. Szélyes Ferenc pedig most van abban a korban, amikor az általa megformált szerepet el kell játszani. Ugyanakkor ezen előadás is jelzi a Spectrum Színház kikristályosodó misszióját, küldetéstudatát, műsorpolitikájának jellegét.
Szélyes Ferenc elárulta: másodévesként két hónapon keresztül foglalkozott a darabbal. – Kovács Levente akkor került tanárként a mi évfolyamunkhoz. Olyan munkákat jelölt ki számunkra, amelyek meghaladták a képességeinket. Rengeteget dolgoztunk, és ez mentett meg attól, hogy másodév végén eltanácsoljanak. Most is hálás vagyok azért, hogy akkor előbányászták belőlünk azt a lelkesedést, amely azóta is megmaradt. Ez a szerep sokkal nehezebb, mint az elmúlt évtizedek alatt gondoltam, de remélem, hogy meg tudok birkózni vele.
A Spectrum vezetője, Török Viola elmondta, fontos a színház számára a régebbi korok értékeinek bemutatása. – Az erdélyiség az egyetemes kultúrára való kitekintést is jelenti, amely által önmagunkra is találunk. Meg szeretnénk menteni azokat az értékeket, amelyeket el akarnak venni tőlünk. Ez nem befelé fordulást jelent, épp ellenkezőleg. A gondnok szímbolikus cím is, hiszen Kovács Levente a régi értékeket adja tovább a fiatal kollégáknak.
Kinda Szilárd színművész hozzátette, örvend, hogy végre nem hősszerelmest játszhat, és bár a megformálandó karakter távol áll a személyiségétől, ebben rejlik az érdekessége is – a folyamat, amely által közel tudja hozni azt magához. Az előadás további szereplője, Kovács Károly bevallotta: három évvel ezelőtt látta a darabot egy budapesti társulat színrevitelében, ami nagy hatással volt rá. A rá osztott szerep számára is idegen, de rengeteget segít abban, hogy többet tudjon meg önmagáról, Kovács Levente rendezéseiben pedig az előre nem látható fordulatokat szereti – tudtuk meg a sajtótájékoztatón a premier előtti nap délelőttjén.
A bemutatóra ma, kedd este 7 órakor kerül sor, a következő előadást október 28-án, szerdán este 7 órától tekintheti meg a közönség a Spectrum Színház Rózsák tere 13. szám alatti előadótermében.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató