A jubileumi rendezvények mindenekelőtt irodalmi, művészeti, kulturális életünket pezsdítik meg 2017-ben.
2016-ot is több emlékév tette emlékezetessé, az idei esztendőben azonban még több ilyen eseménysor dúsítja fel hétköznapjainkat. A jubileumi rendezvények mindenekelőtt irodalmi, művészeti, kulturális életünket pezsdítik meg 2017-ben. A magyar vonatkozású kerek évfordulók megünneplésébe az anyaországiak mellett természetesen Erdélyben is nagyon sokan bekapcsolódnak. Érdemesnek hisszük a Múzsában is felhívni a figyelmet az emlékévvé rangosított legjelentősebb évfordulós megnyilatkozásokra.
A Szent László-évet már hivatalosan is megnyitották. I. László magyar király 940 esztendeje, 1077-ben lépett trónra. 825 éve, 1192-ben történt meg a szentté avatása. A honi magyarság is elevenen őrzi emlékét, számos alkalommal idézi majd fel alakját, tetteit, legendáját.
Fél évezredes a reformáció. Egész életünkre kiható ötszáz évét sokféleképp tesszük felejthetetlenné az idén. Megyénkben is megannyi jubileumi kezdeményezés van, lesz folyamatban. Lapunk rendszeresen tükrözi ezt, mellékletünk sem marad majd le a reformációs emlékeseményekről. Már most jelezzük, hogy egy nagyszabású képzőművészeti kiállítás van készülőben. Októberben nyílik meg majd a marosvásárhelyi Kultúrpalotában, számos olyan festményt, szobrot, grafikát, más műalkotást felvonultatva, amely szellemében, témájában kapcsolódik a reformációhoz.
Kétszáz éve született nagy epikus költőnk, Arany János. Természetes, hogy Arany-emlékévet is hirdettek. Nem csak március 2-i születésnapja, az egész esztendő alkalmas lesz arra, hogy ismét előtérbe helyezzük a köztudatban életműve halhatatlan értékeit, anyanyelvünkre tett felbecsülhetetlen hatását. Szülőhelyén, Nagyszalontán, másfelé is a Partiumban, Nagyváradon, amely Szent Lászlóhoz is ezernyi szállal kötődik, különösen sok rendezvényt vettek tervbe. De megyénk sem marad adós Arany Jánosnak.
Kerek évfordulók még jócskán vannak, ezekről sem feledkeznek meg majd a kultúra mozgatói, még ha hivatalosan nem is emelik valamennyit emlékév rangúvá. De biztos sűrűn hallhatunk, olvashatunk majd arról, hogy 200 esztendeje jött a világra Laborfalvi Róza, Jókai Mór felesége, a realista magyar színjátszás úttörője, 100 éve született Szabó Magda, számos olvasó kedvenc írónője és Fábri Zoltán, a magyar filmművészet kimagasló egyénisége is. Mindezekről igyekszünk a maguk idejében a Múzsa oldalain is szólni.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató