Gyermekzsivajtól volt hangos csütörtökön a Teleki Téka udvara. Mint nyuszik, úgy ültek a fűben a kislányok, akik a pártakészítés titkaival ismerkedtek, a fiúk dúcnyomással kártyalapokat készítettek.
Gyermekzsivajtól volt hangos csütörtökön a Teleki Téka udvara. Mint nyuszik, úgy ültek a fűben a kislányok, akik a pártakészítés titkaival ismerkedtek, a fiúk dúcnyomással kártyalapokat készítettek. Az épületben különböző korosztályokhoz tartozó felnőttek és gyermekek hallgatták Bányai Réka könyvtáros szavait, aki a több mint kétszáz éves épület kettős rendeltetéséről – főúri palota és tudományok hajléka – szólva vezette végig a látogatókat a nyilvánosság számára nem látogatható termeken is.
A bejáratnál a Tékáról és az épület alaprajzáról kapott szórólap segített jobban rögzíteni a hallottakat. Amint Bányai Réka elmondta, a múlt évben született meg az ötlet a vezetett sétáról, hogy a látvány és az utóbbi években összegyűlt adatok birtokában a vásárhelyieknek bővebb betekintést nyújtsanak az épület történetébe. A tapasztalatok szerint a helybeliek akkor látogatnak el a Tékába, amikor vendégeiknek mutatják meg a várost, mások megelégszenek azzal, hogy iskoláskorukban jártak ott, holott állandóan vannak változások, amelyekre érdemes figyelni. A múlt évi siker alapján arra gondoltak, hogy az idén is lesznek érdeklődők, ami így is történt.
A séta során, a megszokotthoz képest, amikor a kiállítási tereket és az olvasótermet látogathatják, ezúttal az érdeklődők végigjárták a folyósokat, az udvart, és tájékoztatást hallottak az épület eredeti funkcióiról. Megtekinthették a felújítás alatt álló egykori reprezentatív báltermet, kisnappalit, amelyekben még megtalálható az eredeti padlózat, a kancellár világos dolgozószobáját, amelynek ékessége az épületben fennmaradt egyetlen „eredeti fehér tornyos kemence”, a kancellár hálószobáját, az inasok és a komornyikok szobáját. A meglátogatott helyiségeket a könyvtárcsarnok fehérre festett, aranyozott szélű könyvespolcaihoz hasonló polcokkal rendezték be. Az ajtók eredetiek, és rajtuk az érdekes zárak is.
A földszinten az érdeklődők megtekinthették a könyvtárcsarnok előszobáját, ahol a feleség Bethlen Zsuzsanna női könyvtárát helyezték el. Bányai Réka a könyvtárterem jellegzetességeit és elsősorban annak berendezését ismertette, majd a jelenleg kiállítóhelyiségként használt olvasóteremben fejeződött be a látogatás, ahol a Femina semper időszakos tárlat tekinthető meg.
Időközben az udvaron egyre nagyobb volt az izgalom. Márton Krisztina, aki több éve vezeti a könyv készítésével kapcsolatos diáktevékenységeket, a nőknek szóló ideiglenes kiállítás témájából kiindulva gondolt arra, hogy a pártakészítés vonzó lehet a kislányoknak. Ezenkívül papíralapú tevékenység, akárcsak a könyv-restaurátori munkája. Fejleszti a lányok szépérzékét, a kartonból kivágott pártalap díszítése gyorsan megy, a megszabott időkeretben befejezhető, látható eredménnyel jár. A fiúk koronát vagy dúcnyomással kártyalapokat készítettek. Keddi múzeumpedagógiai tevékenységük a Femina semper kiállításhoz kapcsolódott, szombaton a Ligetben gipszbe faragnak mintát, amivel pecsételni lehet – tájékoztatott Márton Krisztina.
Az udvarról, ahol hangulatos esti koncertek szórakoztatták a közönséget, a korábbi években tartott könyvvásár átköltözött a Ligetbe, ahol a történelmi könyvek vásárán az erdélyi kiadók történelmi témájú könyveiből válogathatnak az érdeklődők.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató