Vizsgálat indul a legfőbb ügyész tevékenységének kiértékelésére
Tudorel Toader igazságügyi miniszter szombaton bejelentette, hogy vizsgálatot indít Augustin Lazăr legfőbb ügyész tevékenységének kiértékelésére, miután nyilvánosságra került egy újabb titkos együttműködési megállapodás, amely a hírszerzés és a legfőbb ügyészség között jött létre, és amelyet Lazăr írt alá.
Toader ilyen vizsgálat eredményeként kezdeményezte korábban Laura Codruţa Kövesi volt korrupcióellenes főügyész leváltását is, akit végül Klaus Iohannis államelnök július elején kénytelen volt meneszteni egy alkotmánybírósági döntés értelmében.
Toader már korábban kilátásba helyezte a legfőbb ügyész tevékenységének szakmai vizsgálatát, most azt követően jelentette be az eljárás elindítását, hogy Darius Vâlcov, a miniszterelnök tanácsadója nyilvánosságra hozott egy titkos megállapodást, amely a Román Hírszerző Szolgálat és a legfőbb ügyészség között köttetett 2016 decemberében.
Toader felidézte: a dokumentum szövegéből kiderült, hogy ez a megállapodás hatályon kívül helyezte a 2009-ben megkötöttet, amit március végén hozott nyilvánosságra a legfőbb ügyészség. A miniszter kifogásolta, hogy a legfőbb ügyész egy olyan megállapodás szövegét hozta nyilvánosságra akkor, amely már nem volt hatályban, és elhallgatta az újabbat. Toader megállapította: az a tény, hogy a megállapodásban a „hatályon kívül helyezés” kifejezést használták, azt mutatja, hogy a felek törvényként tekintettek a tikos megállapodás szövegére.
Ez a most nyilvánosságra került megállapodás is azt szabályozta, hogy bizonyos büntetőjogi eljárásokban miként működik együtt a legfőbb ügyészség a belföldi hírszerzéssel.
A kormánykoalíció szerint a titkosszolgálat és az ügyészség összefonódása nyomán létrejött úgynevezett párhuzamos állam a titkos megállapodások alapján működött, és megteremtette az alapot a visszaélés lehetőségére bizonyos büntetőjogi eljárásokban.
A Mediafax hírügynökség emlékeztetett, május 4-én Iohannis elutasította, hogy érdemben kommentálja a titkos megállapodásokat, arra hivatkozva, hogy egyet se kötöttek az ő elnöki mandátuma idején, amely 2014-ben kezdődött, viszont ezt a mostanit 2016-ban írták alá. Az elnök pénteken az ellenzéki liberálisok egyik tanácskozása alkalmából újságíróknak elmondta: teljes mértékben megbízik a legfőbb ügyészben és a hírszerzés vezetőjében, és meggyőződése, hogy nem írtak alá olyan dokumentumot, amely törvénytelen lenne.
Eduard Hellvig, a belföldi hírszerzés vezetője pénteken este egy sajtónyilatkozatban arról biztosította a közvéleményt, hogy nincs már hatályban egyetlen olyan titkos megállapodás sem, amely az igazságszolgáltatásra vonatkozik. Hellvig szerint a különböző jogszabályokat a megállapodások nélkül is alkalmazni lehetett volna, de korábban ez volt az állami intézmények egyik „hagyományos eszköze”, amellyel pontosították az együttműködésük keretét.
A kormánypártiak támogatják, az ellenzék bírálja a miniszter bejelentését
A kormánypártiak támogatják, az ellenzék bírálja, hogy az igazságügyi miniszter felmérné a legfőbb ügyész tevékenységét.
Călin Popescu-Tăriceanu, a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) elnöke biztatónak tartja az igazságügyi miniszter kezdeményezését, mert „végig kell vinni a rendszer reformját”.
„Elfogadhatatlan, hogy a párhuzamos állam emberei beférkőzzenek az igazságszolgáltatási rendszerbe. (…) A beépített tisztek jelenléte a társadalom minden szövetébe példa nélküli állapotot teremt a demokratikus országokban. Végig kell vinni az igazságügy reformját, ugyanakkor vissza kell térni a titkosszolgálatok tevékenységének demokratikus ellenőrzéséhez. Toader kezdeményezése egy lépés ebben az irányban” – hangoztatta Călin Popescu-Tăriceanu.
Ludovic Orban ezzel szemben úgy véli, hogy az igazságügyi miniszter „a Romániát vezető bűnözői csoport megbízásából” jár el. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének „egyetlen okról sincs tudomása”, ami egy ilyen eljárást indokolna. „Nyilvánvaló, hogy Tudorel Toader a Romániát vezető bűnözői csoport megbízásából jár el az ügyészség vezetői és minden olyan ügyész ellen, aki kivizsgálást merészelt indítani a kormánypártok vezetői ellen” – állítja Orban.
A Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) képviselői úgy vélik, hogy a protokollumok csak ürügyként szolgálnak az igazságügyi miniszternek arra, hogy leváltsa Augustin Lazărt, és helyébe egy olyan főügyészt nevezzen ki, „aki válaszol a politikai parancsokra”. Meglátásuk szerint ezzel befejeződne Toader megbízatása, hogy „lefejezze az összes ügyészséget”, amelyek eredményt értek el a korrupcióellenes harcban, és zavartak egyes szociáldemokrata politikusokat.
„Dragnea meg akar szabadulni Augustin Lazărtól, hogy lezárhassa az augusztus 10-ei tüntetések ügyét. A PSD, akárcsak a forradalom vagy a bányászjárás esetében, el akarja titkolni az igazságot, hogy megmentse a felelősség alól azokat, akik a parancsokat adták” – nyilatkozta Dan Barna, az USR elnöke. (hírösszefoglaló)