Visszavonhatják a román nyelv oktatását hátrányosan érintő cikkelyt
– Liviu Dragneától azt kértem, hogy sürgősségi kormányrendelettel helyezzék hatályon kívül az augusztusi kormányrendeletnek azt a cikkelyét, amely káoszt okozott a magyar elemi osztályok románnyelv-oktatásában – nyilatkozta a PSD és a képviselőház elnökével való találkozót követően Kelemen Hunor.
– Liviu Dragneától azt kértem, hogy sürgősségi kormányrendelettel helyezzék hatályon kívül az augusztusi kormányrendeletnek azt a cikkelyét, amely káoszt okozott a magyar elemi osztályok románnyelv-oktatásában – nyilatkozta a PSD és a képviselőház elnökével való találkozót követően Kelemen Hunor.
Az RMDSZ elnöke átadta a különböző oktatási szervezetek és testületek által az elmúlt hetekben megfogalmazott szakmai anyagokat a Szociáldemokrata Párt elnökének, akitől gyors és hatékony megoldást kért a probléma rendezésére. „A PSD elnöke érveinket elfogadta, és megértette, hogy ez a cikkely méltánytalan, a tanügyminiszter lépése pedig meggondolatlan és butaság volt. Éppen ezért mihamarabb egyeztet a miniszterelnökkel, és gyors eljárással, a minimális procedúrákat betartva a jövő héten vagy két hét múlva a kormány asztalára kerülhet a rendelet, amely törli ezt a cikkelyt” – nyomatékosított a találkozót követően Kelemen Hunor.
Markó: Nem előrelépés lesz, hanem visszalépés
– Teljességgel elfogadhatatlan az a tanügyminisztériumi rendelkezés, amely előírja, hogy román szaktanárok oktassák a román nyelvet a magyar elemi osztályokban: ez szakmaiatlan, ennek a rendeletnek nem lett volna szabad megszületnie. Sajnos, meg kell mondanom, hogy szemrehányást kell tennem saját kollégáimnakn is (...) mert ennek nem lett volna szabad megtörténnie – jelentette ki Markó Béla szerdán este az Erdélyi Magyar Televízió Sajtóprés című műsorában.
Markó Béla az RMDSZ elnökeként, szenátorként és a tanügyért is felelős miniszterelnök-helyettesként aktív részese volt az 1990 utáni tanügyi törvények kidolgozásának. Elmondta, az 1995-ben elfogadott tanügyi törvényben még csak annyit lehetett elérni, hogy a magyar tannyelvű elemi osztályokban speciális tanterv és tankönyvek alapján kell oktatni a román nyelvet. Az 1999-es törvény révén ezt sikerült valamennyivel tovább bővíteni, végül a 2011-es oktatási törvény már a teljes elemi és középiskolai oktatásra kiterjesztette a román nyelv sajátos tanterv és tankönyvek alapján történő oktatásának kötelezőségét. „Ez a törvény nem azt mondja, hogy lehet, nem azt mondja, hogy esetleg, hanem azt, hogy így kell csinálni” – szögezte le.
Az RMDSZ volt elnöke szerint az elemi osztályokban továbbra is a tanítóknak kell tanítaniuk a román nyelvet, őket erre is felkészítik, tudják, mi a dolguk, míg a román nyelv- és irodalom szakos tanárok nem értenek ahhoz, hogy nem román anyanyelvű kisgyerekeknek hogyan kell tanítani a románt. Őket nem erre készítették fel. Ha ezt bevezetik, nem előrelépés lesz, hanem visszalépés – fejtette ki. Markó Béla szerint az eddig kialakított szabályok értelmében kötelező, hogy ameddig az RMDSZ együttműködési viszonyban van a kormánypártokkal, addig ennek a viszonynak kölcsönösnek kell lennie.
Az RMDSZ volt elnöke Ambrus Attilával, a Brassói Lapok főszerkesztőjével értékelte a tanügyminiszter, Valeriu Popa augusztus végén kiadott rendelkezését, amely hatalmas káoszt és bizonytalanságot okozott a romániai kisebbségi oktatásban. (hírösszefoglaló)